KZ_logo1

Je nutné dát si pozor na palmový olej?

21.3.2016

V současnosti se palmový olej stal často rozebíraným a ožehavým tématem. Mnozí jej striktně odmítají a dávají si velký pozor, jaké potraviny kupují. Jiní pak složení své stravy vůbec neřeší. Je palmový olej opravdu tak nebezpečný? A měli bychom se mu vyhýbat?

Jak palmový olej vzniká

Palmový olej se získává z oplodí palem. Během výroby se ztužuje, což je jeden z nezdravých procesů. Palmojádrový olej se pak získává ze semen. Oba tyto oleje patří mezi nelevnější rostlinné oleje.

Kde jej najdeme

Palmový olej je v současnosti nejpoužívanějším produktem rostlinné výroby. Najdeme jej ve velkém množství potravinářských výrobků, konkrétně třeba v margarínech, čokoládě, sušenkách, slaných brambůrcích, ale také v majonézách, pečivu nebo bohužel i ve „zdravých“ produktech a dětské stravě. Mimo jiné je součástí mnohé kosmetiky.

Proč se tak často používá

Velmi často se do potravin i kosmetiky dostává hlavně z ekonomických důvodů. Palmový olej je totiž až o třetinu levnější než olej řepkový a dvakrát levnější než olej z podzemnice.

Proč je škodlivý

Jeho škodlivost spočívá v obsahu velkého množství nasycených mastných kyselin. Nasycené mastné kyseliny ucpávají cévy, kvůli čemuž se zvyšuje riziko infarktu a dochází ke kornatění tepen. V mnohých případech je zmiňována také celiakie, cukrovka, nemoci štítné žlázy a často se opakující záněty. Objevila se i tvrzení, že palmový olej může úzce souviset s depresivními stavy.

Další nepříjemné vlivy

Foto: pinterest.com

Foto: pinterest.com

Kromě poškozování našeho zdraví mnozí odpůrci palmového oleje připomínají další negativní vlivy. Mezi nimi především ničení deštných pralesů, což je přímý důsledek získávání palmového oleje. Kvůli palmovému oleji dochází k nepřirozeným a násilným zásahům do přírody, kvůli nimž vymírají mnohé živočišné druhy. V neposlední řadě je zmiňován i možný vznik epidemií, které souvisí s přehnaným pěstováním palmového oleje.

Jak situaci řešit

V tuto chvíli je na každém z nás, aby se zajímal o skutečný a vědecky ověřitelný vliv palmového oleje na naše zdraví. Zároveň je potřeba uvědomit si, že nejvíce vitamínů a minerálů do svého těla dostaneme přirozenými a zdravými potravinami, které pocházejí z míst, kde žijeme. Nejzdravější jsou tedy suroviny, které si sami vypěstujeme. Možná by bylo namístě zamyslet se nad určitým „návratem ke kořenům.“

Na co si dát pozor

I když je od minulého roku zákonem nařízeno, aby všechny výrobky obsahovaly přesné informace o složení (a tedy i informaci o obsahu palmového oleje), na mnohých surovinách je stále napsáno pouhé – obsahuje rostlinné oleje. Ve většině případů se tak pod tímto názvem skrývá právě olej palmový.

Jaký je váš názor na palmový olej? Řešíte složení potravin?

Michaela Michalíková

Boats illuminated by the sun in Lipno Lake with beautiful scenery in the background. Blizsi Lhota, Czech Republic.

Chystáte se k vodě? Které české nádrže stojí za návštěvu

Koupání, šnorchlování, paddleboarding nebo jen příjemné chvilky na sluníčku.…

Co je to patchwork, kde se vzal a jaké je jeho využití?

Možná už jste v souvislosti s šitím zaslechli zvláštní…

Užijte si příjemný wellness pobyt podle svého výběru

Chcete se vydat na relaxační pobyt pro načerpání nové…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

vd_reality_300x300vd_stavebni_300x300

Nejnovější články

sergio-souza-Sxm8FK0xc3Q-unsplash

Vídat se po rozchodu? Raději ne!

Každý konec vztahu bolí. Zasahuje totiž naše nejcitlivější místa,…
neonbrand-N8XoKjKOT0M-unsplash

Jak najít svou ztracenou vášeň

Žijete v dlouhodobém vztahu a pořád svého partnera milujete,…
toxický vzťah

Jak poznat toxický vztah

Jste spolu spíš jen ze setrvačnosti a ze zvyku?…
žena po rozchodu

Rozchod – životní zkouška, která vás mnohému naučí

Pokud jste zrovna čerstvě po rozchodu, pak zřejmě máte…
ben-white-j1h011Awz1A-unsplash

Jak získat po rozchodu ztracené sebevědomí?

Rozchody jsou složité. Někdy vztah neskončí zrovna nejlépe a…

Související příspěvky

2 KOMENTÁŘE

Ali

21.3.2016 v 09:49

Ja som začala bojkotovať Palmmový olej už dávnejšie. V podstate bojkotujem všetko čo škodí prostrediu, ubližuje zvieratám či deťom. Ja som taký malý bojovník za našu krásnu matičku zem. Najhoršie bolo vzdať sa keksíkov ktoré som milovala, ako Mila, či Fidorka, pretože som s plačom v očiach zistila, že všade sa tá pliaga nachádza. No objavila som čaro domácej kuchyne, a začali sme si doma vypekať vlastné kulinárske špeciality. Viem čo jem, a nikomu neškodím. Používame výhradne domáce potraviny či potraviny vypestované v blízkosti. Čechy a Maďarsko. A cítim sa lepšie. Dokonca som naočkovala aj svojho chlapa či ostatných členov rodiny, ktorí si dávajú pozor na to, čo kupujú. Kozmetika jedine s označením Vegan, a momentálne som prešla na mydlo z kozieho mlieka a stačí to. Kokosový, mandľový, slnečnicový, či olivový olej dokonale nahradia všetko ostatné. Aj krémy na tvár :-). Takto vychovávam aj svojho syna, a synovcov. Avšak stále sa poteším, ak okrem nás nájdem aj niekoho iného, komu nie je osud sveta ľahostajný a vie, čo za svinstvo ten Palmový olej je. Stačí si pozrieť videa, články o tom, a človeku sa chce …
A najradšej mám veci s označením: BIO Palmový olej. To by ma zaujímalo čo to je a či to menej škodí ŽP. Ďakujem za článok a spríjemnenie dňa 🙂

Souboj: světlé vs. tmavé pečivo | Království žen

11.4.2016 v 06:16

[…] O škodlivosti palmového tuku se můžete dočíst zde: http://kralovstvizen.cz/je-nutne-dat-si-pozor-na-palmovy-olej/. […]

Zanechte komentář