KZ_logo1

Je riskantní mít dítě po 35

18.3.2020

Slyšeli jste už o tom, že existuje věková hranice, kdy mít dítě tak, aby to bylo bez zdravotních komplikací? Pokud ano, tak se nejspíš jednalo o magický věk ženy okolo 35 let. Proč tomu tak je, co se děje s tělem v tomto věku a posléze, a jak k tomu přistupují samy ženy?

Minulost versus současnost

V minulosti nebylo ničím neobvyklým, že ženy rodily ve věku okolo 20 let. Zhruba o deset let později měly mnohdy i dvě až tři děti. V současné době je tomu však jinak a doba, kdy odchází ženy na první mateřskou se výrazně posunuje.

Proč ženy rodí později

Může za to možnost cestování, poznávání světa, střídání partnerů i delší hledání toho pravého. Svůj podíl na tom má i kariérní postup a touha osamostatnit se. Mnohé ženy chtějí nejdřív partnerství, svatbu, posléze zajistit bydlení a až poté založit rodinu. V takovém případě už však začínají biologické hodiny tikat hlasitěji a žena se blíží ke zmíněnému věku 35 let.

Ideální doba

Když se zeptáte lékařů, tak většina se shodne na tom, že nejlépe je na těhotenství připraveno ženské tělo ve věku 20 až 25 let. V tomto věku je ženské tělo již plně vyvinuté, není riziko možných komplikací, které jsou spojeny s věkem a navíc je žena na vrcholu svých sil.

Těhotenství po 30

Mateřství však není jen otázkou ideálního biologického nastavení, ale také osobního rozhodnutí dotyčné. V současné době je hranice posunuta až k třicítce, kdy většina žen plánuje prvního potomka. U starších rodiček je však nutné počítat s rizikovým těhotenstvím a možnými komplikacemi.

Proč otěhotnět dřív

Na otázku, proč by žena měla otěhotnět dřív, existuje hned několik odpovědí. Pokud se o dítě začnete snažit například ve věku 30 let, může se stát, že budete mít problém s početím. Ne každému se povede otěhotnět hned napoprvé. Ve vyšším věku má žena také méně potřebných hormonů a ubývají i vajíčka.

Lékařské doporučení

Mnoho lékařů dokonce doporučuje otěhotnět do zmíněného věku 35 let. Pokud se žena snaží otěhotnět po tomto věku, tak by měla přirozenou cestou otěhotnět nejdéle do roku. V případě, že se to nepovede, je možné, aby se obrátila na kliniku, která léčí neplodnost, případně poradí a zkontroluje, zda je u dotyčného páru všechno v pořádku.

Možná rizika

Ve věku po 35 letech mohou přijít rizika v podobě většího množství potratů a neschopnosti donosit dítě. I v tomto věku však můžete bezproblémově počít a využít například své zralosti a již získaných jistot pro tu nejlepší výchovu dítěte. V některých případech se ženy pozdějšímu těhotenství vyhýbají, protože mají pocit, že na dítě už by nestačily nebo se jim nechce narušovat svůj zaběhlý řád. Nikdo však neříká, že mít dítě je povinnost a je to tedy všechno na rozhodnutí páru.

Hlavně zachovat klid

Pokud se vám nedaří otěhotnět, neměli byste zoufat. Možná je na čase upustit od snahy a touhy po dítěti a nechat věcem volný průběh. V některých případech je tohle jediný způsob, jak zklidnit svou hlavu a připravit ideální podmínky pro těhotenství, když už to ani nečekáte. Nemusíte se bát vyzkoušet ani alternativní způsoby, čínskou medicínu, Bachovy květové esence, případně cvičení pro uvolnění mysli i těla. Poslouchejte své pocity a své tělo a věřte, že i v pozdějším věku zvládnete těhotenství bez problémů.

Co si myslíte o hranici 35 let? V jakém věku chcete nebo máte dítě vy?

Co je to patchwork, kde se vzal a jaké je jeho využití?

Možná už jste v souvislosti s šitím zaslechli zvláštní…

Užijte si příjemný wellness pobyt podle svého výběru

Chcete se vydat na relaxační pobyt pro načerpání nové…

Dobrá erotická pomůcka umí zlepšovat každý vztah

Máte doma už skutečně tu pravou erotickou pomůcku? Pokud…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

vd_reality_300x300vd_stavebni_300x300

Nejnovější články

sergio-souza-Sxm8FK0xc3Q-unsplash

Vídat se po rozchodu? Raději ne!

Každý konec vztahu bolí. Zasahuje totiž naše nejcitlivější místa,…
neonbrand-N8XoKjKOT0M-unsplash

Jak najít svou ztracenou vášeň

Žijete v dlouhodobém vztahu a pořád svého partnera milujete,…
toxický vzťah

Jak poznat toxický vztah

Jste spolu spíš jen ze setrvačnosti a ze zvyku?…
žena po rozchodu

Rozchod – životní zkouška, která vás mnohému naučí

Pokud jste zrovna čerstvě po rozchodu, pak zřejmě máte…
ben-white-j1h011Awz1A-unsplash

Jak získat po rozchodu ztracené sebevědomí?

Rozchody jsou složité. Někdy vztah neskončí zrovna nejlépe a…

Související příspěvky

Zanechte komentář