KZ_logo1

Je zdravé pít 3 litry vody denně?

10.10.2019

Dodržování pitného režimu a doporučení vypít 2 až 3 litry vody denně slýchá často každý z nás. Víte, co způsobuje nedostatek vody a jak poznáte, že jste dehydratovaní? Spočítejte si, kolik vody denně byste měli vypít a dejte sbohem nepodloženým mýtům o vodě.

Kolik vody vypít?

Nejčastěji se dočtete, že denně byste měli vypít 2 až 3 litry vody denně. Potřeba vody však závisí také na vaší váze, věku a pohlaví. Důležité je řešit i to, kolik obsahuje vaše strava soli, kolik bílkovin a celkově kalorií. Jinak by měl pít člověk s vyšší tělesnou aktivitou. Na množství vody se podílí i teplota a vlhkost prostředí. Pokud chcete zjistit průměrné množství vody, potřebné pro správné fungování těla, vydělte svou váhu číslem 8. Následně získáte počet sklenic, které byste měli denně vypít.

Intoxikace vodou

Možná jste nevěděli, že vodou se dá i „přiotrávit“. Vědci spočítali, že při běžné aktivitě a vypití víc jak 10 litrů vody denně, zatížíte organismus. Problémy můžete mít s ledvinami, játry a také se srdcem. Nadměrné pití vody zatěžuje dokonce i mozek. Přílišným množství vody tělo „zatopíte“ a následně dochází k problémům se zavodněním a vznikají nepříjemné otoky. Zavodnění těla je způsobeno tím, že tělo, konkrétně ledviny, nestíhají filtrovat vypitou vodu a ta zůstává v buňkách a tkáních.

Pitný režim v zimě

Na podzim a v zimě je pitný režim odlišný oproti jaru a létu. Při vyšších teplotách má člověk tendenci pít mnohem víc než v zimě. Je to dáno i tím, že se lidé potí a potřebují doplnit tekutiny. V zimě potřebujete vodu, která slouží k tvorbě tepla. Přesto se nemusíte bát v chladnější roční období, příjem vody snížit.

Když chybí voda

Pokud máte pocit, že vám voda chybí a že je váš organismus dehydrovaný, poznáte to suchými rty a suchou kůží. V některých případech se dostaví škytání při jídle, tlak v okolí žaludku, případně pokles fyzické a duševní výkonnosti. Mírný nedostatek vody v některých případech ani nevnímáte nebo může být způsobem léky či stresem. Silnější nedostatek vody způsobuje nepříjemné bolesti hlavy, které mohou přejít až do migrény. Nepříjemně vás potrápí také zácpa, případně tvorba ledvinových a močových kamenů. Při nedostatku vody výrazně zvyšujete riziko zánětu slepého střeva, onemocnění srdce a infekci močových cest.

Proč pít vodu

Věděli jste, že s každým vydechnutím ze sebe uvolňujete nejen vzduch, ale v něm obsaženou i vodu? Za den tak můžete jen pouhým dýcháním dostat z těla až 2 sklenice vody. Ledviny a střeva pro svou funkci potřebují 4 sklenice vody, kůže přes póry uvolní 2 sklenice vody. Jen běžným fungováním těla se zbavíte až 8 sklenic vody, které vám mohou chybět. U sportu se toto množství zvyšuje. Voda tvoří až 70 % lidského těla a je zároveň nejdůležitější tekutinou. Bez vody přežijete pouze dva až tři dny.

Voda a účinky na pleť

Mezi rozšířené informace patří, že voda zlepšuje stav vaší pleti. Je určitě pravdou, že pokud dodržujete pitný režim, vaše pleť je svěží a vypadá zdravěji. Větší vliv na vzhled kůže má správný jídelníček a zdravý životní styl.

Hubnutí pomocí vody

Pokud navštěvujete fitness centrum, mohli jste slyšet, že dostatečné množství vody urychluje hubnutí. Ve skutečnosti však žaludek pouze zaplníte vodou a nějakou dobu nepociťujete hlad. Menší množství jídla může vést ke zhubnutí, ale budou vám chybět potřebné minerály a vitamíny, které vám samotná voda nedá.

Co patří do pitného režimu

Pro zdravý životní styl a správný pitný režim zařaďte do svého jídelníčku čistou vodu, polévku nebo slabý čaj. Do pitného režimu se nezapočítává káva, která naopak dehydruje a po její konzumaci musíte doplnit chybějící vodu.

Kolik litrů vody vypijete denně vy? Dodržujete pitný režim?

portrait-4246954_1280

Kontaktoval tě po rozchodu bývalý? Má k tomu tyto důvody!

Rozchod s člověkem, se kterým jsme si byli nějaký…
living-room-2583032_1280

Trendy dekorace do obýváku – co je letos v kurzu?

Vánoce jsou za námi, a tak je načase schovat…
deti a životní prostředí

3 tipy, jak naučit děti pečovat o planetu

Chceme-li, aby nám naše planeta ještě chvíli sloužila, musíme…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

Nejnovější články

portrait-4246954_1280

Kontaktoval tě po rozchodu bývalý? Má k tomu tyto důvody!

Rozchod s člověkem, se kterým jsme si byli nějaký…
jak se rozejít

Jak se citlivě rozejít s partnerem a neublížit víc, než je nutné?

Když vztah nefunguje tak, jak má, a přináší víc…
partnerství

Jak vycházet s rodiči partnera

Mezilidské vztahy jsou často velmi složité, a to nejen…
woman-1149911_1280

Kvíz: Jsem opravdu zamilovaná?

Samozřejmě, pokud se s někým pravidelně setkáváš a sdílíš…
pár

Šance na návrat po rozchodu

Je mnohem složitější vrátit se do vztahu, který nefungoval…

Související příspěvky

Zanechte komentář