KZ_logo1

Když dítě nechce chodit do školy aneb Těžký start prvňáčků

15.9.2015

Jsou malí, jsou zvědaví, ale jsou to také nováčci ve světě, kde už se musí chodit do školy. Ano, řeč je o prvňáčcích. Začátek září pro mnohé rodiče znamená úlevu, protože už pro své děti nemusejí hledat hlídání po dobu, kdy jsou v práci. Jejich ratolestem však možná tolik do zpěvu není…

Škola je nová etapa v jejich životě, která byla prozatím velkou neznámou. Pokud okolo nich navíc rodiče chodí s rozzářenými tvářemi a ujišťováním, že vše bude skvělé a dítě bude škola bavit, může být nástup do školy pro malé děti peklem. Pak na vás každé ráno může čekat pláč, vztek, smutné oči a vymyšlené bolesti bříška. Co s tím a proč tomu tak je?

Proč děti nesnáší školu

Některé děti školu milují a těší se do ní, druhým dělá učení nových věcí v novém prostředí jen obtíže. Může být spousta důvodů, proč tomu tak je:

Mezi ty nejčastější patří špatné snášení cizích lidí a nového prostředí ve škole, kde už si dítě nemůže hrát, kdy se mu zachce, ale musí se naučit hezky sedět, být potichu a poslouchat paní učitelku. Toto bývá velkým problémem zejména u dětí, které nenavštěvovaly školku.

Dalším důvodem může být samostatnost, která už se od prvňáčků v jisté míře požaduje. Děti jsou zvyklé, že za ně veškeré problémy vždy vyřešila maminka. Teď je nutné, aby si s úkoly a překážkami poradily samy, a to jim není zrovna příjemné.

Foto: 123rf.com

Foto: 123rf.com

Mezi nejčastější důvody patří i ostatní děti. Máte-li navíc doma introverta, jistě víte, o čem je řeč. Některé děti se zkrátka hůře začleňují do společnosti a jejich spolusedící jim nemusí vyhovovat.

Možná už jste od svého dítěte slyšela, že by chtělo tu drahou panenku, jakou má Amálka, boty se světýlky, kterými se chlubí Tomášek, nebo hezčí aktovku. Pokud tyto věci nemá, spolužáci se mu smějí. Některé děti dokáží být velmi zlé, a pokud je tím postihnuto zrovna vaše dítě, není divu, že se do školy moc netěší.

I konkurence je častý problém, který děti odrazuje od chození do školy. Doteď byly vaše děti hvězdami, vše zvládaly nejlíp ze všech a byly pro vás jedničkami. U paní učitelky to však takto není. Paní učitelka musí mít každého ráda stejně a podporovat všechny děti najednou. Pokud tedy bude pochválen místo vašeho dítěte Adámek z vedlejší lavice, hrozí vašemu potomkovi pokles sebevědomí až na tu úroveň, kdy si školu zprotiví.

Co s tím?

I když už poznáte, že na vás vaše dítě svou ranní nevolnost třeba jen hraje, i když víte, že nečte zrovna nejrychleji, postupujte vždy k problémům dítěte s láskou, péčí a něžností. Netrestejte ho za horší známky, a bude-li mít s čímkoliv problém, jednejte s jeho třídní učitelkou. To nejdůležitější a nejlepší, co můžete svým prvňáčkům dát, je pozornost. Vyslechtěte si, co jim dělá starosti. Pak se možná navždy zbavíte ranního pohledu na dětské uplakané oči.

Také se svými dětmi před odjezdem do školy bojujete? Jak tyto situace řešíte? Dejte nám vědět do komentářů!

Tereza Obořilová

Boats illuminated by the sun in Lipno Lake with beautiful scenery in the background. Blizsi Lhota, Czech Republic.

Chystáte se k vodě? Které české nádrže stojí za návštěvu

Koupání, šnorchlování, paddleboarding nebo jen příjemné chvilky na sluníčku.…

Co je to patchwork, kde se vzal a jaké je jeho využití?

Možná už jste v souvislosti s šitím zaslechli zvláštní…

Užijte si příjemný wellness pobyt podle svého výběru

Chcete se vydat na relaxační pobyt pro načerpání nové…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

vd_reality_300x300vd_stavebni_300x300

Nejnovější články

sergio-souza-Sxm8FK0xc3Q-unsplash

Vídat se po rozchodu? Raději ne!

Každý konec vztahu bolí. Zasahuje totiž naše nejcitlivější místa,…
neonbrand-N8XoKjKOT0M-unsplash

Jak najít svou ztracenou vášeň

Žijete v dlouhodobém vztahu a pořád svého partnera milujete,…
toxický vzťah

Jak poznat toxický vztah

Jste spolu spíš jen ze setrvačnosti a ze zvyku?…
žena po rozchodu

Rozchod – životní zkouška, která vás mnohému naučí

Pokud jste zrovna čerstvě po rozchodu, pak zřejmě máte…
ben-white-j1h011Awz1A-unsplash

Jak získat po rozchodu ztracené sebevědomí?

Rozchody jsou složité. Někdy vztah neskončí zrovna nejlépe a…

Související příspěvky

1 KOMENTÁŘ

Ivana

30.1.2017 v 11:43

Dobrý den,potřebovala bych poradit co se synem 8let,který nechce chodit do školy.Dělá ráno scény,brečí,a má skoro záchvaty vzteku,je to vždycky když je délé doma.Třeba po nemoci nebo po nejakých prázdninách,ale někdy i přes týden když pravidelně chodí. Nedá si říct ani po dobrém,ani po zlém.Vozíme ho autem a mám problém ho do auta dostat a pak z něho vystoupit. Sdělila jsem to i třídní učitelce a zeptala se jestli nemá nejaký problém,tak odpověděla že je ve skole spokojený,známky má dobré,je aktivní atd..on sám říká že mu nikdo ve škole neubližuje,ale proč dělá ráno scény mi neřekne. občas se vymlouvá na bolení břicha ,hlavy atd.. jestli máte nějakou radu jak si mam s nin poradit,byla bych moc ráda.

Dekuji

Zanechte komentář