KZ_logo1

Když jídlo může za náš stres

26.8.2019

Ať už chcete zhubnout, jíst zdravě nebo si jen chystáte krabičky do práce, tak jídlo řeší každý z nás denně. Z televize, z rádia i časopisů se valí dokonalá těla a člověk má pocit, že by se měl té dokonalosti přiblížit. Jídlo by však mělo být v první řadě radost a potěšení. V současné době se ale stává spíš každodenním stresem. Víte, jak z toho ven?

Jíte správně?

Nejdříve by si měl každý položit otázku, zda jí správně. Správné stravování poznáte tak, že se po něm cítíte dobře, nejste unavení, nemáte zpomalený metabolismus ani zažívací problémy

Pokud máte dostatek vitamínů a minerálů v jídle, tak se vám netřepí vlasy, nelámou nehty a ručička na váze zůstává stát. Pokud však jíte špatně, málo, moc nebo nekvalitně, na vašem těle se to dřív nebo později podepíše.

Co dělat a nedělat při jídle

Aby se pro vás jídlo stalo potěšením a zážitkem, tak si z něj udělejte malý rituál. Při jídle se nedívejte na televizi, nečtěte si u něj, věnujte se pouze a jen jídlu. Vnímejte barvy na talíři, chutě, vzhled vašeho pokrmu. Jezte vědomě a nespěchejte. 

Mnozí tvrdí, že ví, co jí a že si své jídlo uvědomují, opak je ale pravdou. Velmi často nedokáže člověk vnímat ani chuť u svých oblíbených jídel. Má pocit, že není dostatečně sytý, přidává si jídlo, přejídá se a následně má výčitky a je ve stresu. Stává se z toho nepříjemný kolotoč, ze kterého může být těžké vystoupit.

Poslouchejte své tělo

Je samozřejmostí, že když vám bude tělo našeptávat, že by si dalo k večeři tři hamburgery a zapilo je dvěma litry koly, tak je asi něco špatně. Pokud ale máte chuť na ovoce, které jste dlouho neměli, tak si jej bez výčitek dejte, klidně i večer. Anebo máte raději chuť na něco slaného? V každém případě svým chutím naslouchejte. Zajímejte se, proč tomu tak je, zda vám nechybí dostatečné množství vlákniny, bílkovin nebo sacharidů. Klidně si dejte i něco sladkého, ale vybírejte si takové jídlo, které vám neuškodí. Ve zdravé výživě i v raw restauracích najdete velké množství chutných dezertů, které neobsahují ani cukr ani bílou mouku.

Jak je spojen stres a jídlo?

Doba je uspěchaná, jídlo často slouží jako obrana proti stresu. Máte trápení, jste smutní, nic vás nebaví a nikdo na vás nemá čas? Jídlo je tu vždycky. Proto většinou osamělý a smutný člověk sáhne po jídle. Stane se tak jeho závislostí a útěkem od reality. Následně jej začne trápit nadváha, může se přidat bulimie, anorexie, výčitky z přejídání a opět další a další stres.

žena s jídlem

Zastavte se a napravte to

Když se v tento okamžik zastavíte, tak si uvědomíte, že ve skutečnosti nemáte fyzický hlad. Jste hladoví po příjemných pocitech, po vnitřním klidu, po něčem, co málokdy získáte jen jídlem. Abyste to napravili, najděte činnosti, které vás budou bavit a naplňovat. Začněte sportovat, chodit do uměleckého kroužku, pořiďte si psa a choďte na procházky. Dosáhněte pocitu naplnění jinak než prostřednictvím jídla.


Další tipy a rady

Vyhněte se vlčímu hladu, který vás bude svádět ke kaloricky nevhodným a nezdravým potravinám. Ráno začněte snídaní, která může být opravdu královská. Dopřejte si to, co máte rádi. Dejte si menší oběd a ještě menší večeři.

Nehlídejte si a nevažte si každý kousek jídla, vytvoříte si v sobě blok užít si jídlo a pochutnat si na něm. Můžete se zajímat o složení jídla, vyhýbat se nekvalitním potravinám, cukru nebo bílé mouce, ale nic si nezakazujte. Nakonec to zakázané chutná nejlíp.

Netrestejte se. Pokud se jednou přejíte, tak se nic neděje. Když se vám to stane víckrát, můžete si najít odborníka a najít opravdový důvod vašeho přejídání. Nedávejte si nesmyslné tresty za své selhání. Najděte vždy raději možnost, jak to napravit.

Stres potká v životě, v práci, ve vztazích každého z nás. Nikdo se stresu jen tak jednoduše nevyhne, a pokud tvrdí, že ano, je za tím spousta práce a úsilí. Najděte v životě drobné radosti, dělejte jen to, co vás baví a naučte se říkat občas i ne.

Patříte k těm, co se ve stresu přejídají? A stresuje vás jídlo pak ještě víc?

54573-7h3a0637-k0645-2

Šperk s akvamarínem – síla oceánu na dosah

Světle modrá barva akvamarínu evokuje průzračně čisté moře. Toto…
šikana

Jaké jsou příčiny a následky šikany

Nevíte, proč se vlastně objevuje šikana a jak se…
šikana

Vše, co jste chtěli vědět o šikaně

O šikaně existuje nespočet knih i filmů, které upozorňují…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

Nejnovější články

adult-2178366_1280

Kolik sexuálních partnerů je moc?

Napadlo vás někdy, že existují statistiky, kolik mají lidi…
people-2562102_1280

Jak poznáte, že jste zamilovaná?

Slavný citát říká, že jen dvě věci na světě…
přátelství

Jak se vypořádat se závistí v přátelství

Závist patří mezi nepříjemné lidské vlastnosti, dokonce je jedním…
smutná žena

Bolestivý rozchod – jak ho překonat?

Když přijdeme o někoho, koho jsme milovali, vždycky to…
portrait-4246954_1280

Kontaktoval tě po rozchodu bývalý? Má k tomu tyto důvody!

Rozchod s člověkem, se kterým jsme si byli nějaký…

Související příspěvky

Zanechte komentář