KZ_logo1

Kojení: Mám důvody, proč nechci kojit

18.9.2019

První dny mateřství jsou povětšinou zastřené mlhou. Adaptovat se a přizpůsobit režimu plačícího dítěte je vyčerpávající. Nemluvě o tom, že se kromě životního stylu, mění i naše tělo a hormonální rovnováha. Kromě nového režimu většina matek řeší i otázku kojení. Kojení je opěvované, protože jde o nejzdravější způsob jak dítě krmit. Některé ženy se ale i tak rozhodnou dítě nekojit. Přečtěte si příběhy tří žen. Jaké měly důvody?

Dítě potřebuje jíst pravidelně

Někdy se setkáváme s tím, že se dítě na prs nechce přisát, což v nás může vyvolat stavy úzkosti. S podobnou zkušeností se setkala i Karin, která se rozhodla svého novorozeného syna kojit. 

S malým zažívala problémy, nespal jí, až nakonec v jeho plence našla malé krystaly, které jsou znakem dehydratace. Syn trpěl ankyloglosiou, zkrácenou uzdičku pod jazykem, která není u miminek ničím neobvyklým. Doktor Karin doporučil, aby syna nakrmila z láhve a potíže zmizely. Malý se najedl a poprvé spal nerušeným spánkem. Když měla Karin druhé dítě, s kojením kvůli špatným zkušenostem, raději ani nezačala. Protože zdraví dítěte je důležitější než následovat touhu či doporučení jiných a kojit.

Někdy kojení není pro vás

Mnoho žen mluví o kojení jako o něčem úžasném a nádherném. Ne každý to ale vnímá jako příjemnou zkušenost. Ucpané kanálky, bolestivé zvětšení prsů či málo mléka – na kojení má jednoduše vliv mnoho faktorů. 

Mirka krmí své děti kojeneckým mlékem kvůli zkušenosti s prvorozenou dcerou. Při odsávání mléka si všimla, že za půlhodinu se jí podařilo odsát jenom půldeci mléka. Miminko potřebuje jíst každé dvě až tři hodiny, takže usoudila, že její tělo prostě není stvořeno ke kojení.

 

matěrství

Nepříjemné kojit na veřejnosti

Zatímco některé ženy to vnímají jako něco zcela normálního, pro jiné nemusí být příjemné dítě kojit na veřejnosti. Podobně se cítila i Lucie, která se brzy po narození malého vrátila do práce a byla nucena mléko během dne odsávat. „Odsávat si mléko na poradě nebo vedle stolu kolegy není nic příjemného. A tak jsem se rozhodla nekojit s vědomím, že můj syn má všechny živiny, které potřebuje a mohu ho krmit kdykoliv.”

Připravte se na hlasité názory okolí

Občas se stane, že vás jiné mámy budou za vaše rozhodnutí odsuzovat. Lucie po své volbě nenašla pochopení u každého. Dostala se do konfliktu s maminkou, která na Facebooku sdílela složení kojeneckého mléka a označila ho za nezdravé. Lucie ze zvědavosti složení porovnala s originální etiketou a zjistila, že etiketa je jiná. Když přítelkyni upozornila na chybu, dotyčná si ji odstranila z přátel. Od té doby už uběhlo několik let a stále nejsou v kontaktu.

Pokud se přece jen rozhodnete, že svou ratolest nebudete kojit, připravte se na nesouhlas okolí, na dotěrné otázky a komentáře. A ačkoliv není vaší povinností hájit se, bude pro vás jednodušší, pokud si předem nějaké odpovědi připravíte. Potom vám už zbývá jen doufat, že zvědavce vaše odpovědi uspokojí a nechají vás na pokoji.

Je to váš život

Pamatujte si, že kojení nemusí být vždy tou nejlepší volbou. Mnohé mámy se obávají, že si se svým dítětem nevybudují pouto, pokud ho nebudou kojit, což je ale daleko od pravdy. 

Nejdůležitější je jednat v souladu se svým přesvědčením a myslet na své psychické a mentální zdraví. Pokud vás kojení frustruje a upadáte kvůli němu do deprese, hledejte jiné způsoby a nebojte se jít vlastní cestou.

Co si myslíte o kojení? Souhlasíte, že je kojení volbou každé matky?

kyberšikana

Kyberšikana a jak se bránit

Mezi jeden z největších problémů současnosti patří kyberšikana. Ta…
_DSC0136

Voňavý švestkový koláč s makovou drobenkou

Přemýšlíte nad sladkou dobrotou, na níž si pochutnáte nejen…
voděodolná rtěnka

6 nových kosmetických vychytávek

Slyšeli jste už o rtěnce, která vám na rtech…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

Nejnovější články

partnerství

Jak vycházet s rodiči partnera

Mezilidské vztahy jsou často velmi složité, a to nejen…
woman-1149911_1280

Kvíz: Jsem opravdu zamilovaná?

Samozřejmě, pokud se s někým pravidelně setkáváš a sdílíš…
pár

Šance na návrat po rozchodu

Je mnohem složitější vrátit se do vztahu, který nefungoval…
pár

Rozchod: Jak se vyrovnat s rozchodem?

Rozchod je nepříjemný. A je úplně jedno, jestli se…
pár

Rozchod, signály rozchodu a pauza ve vztahu: Kdy je správný čas na rozchod?

Konec vztahu může přijít rychle nebo postupně. Možná jsme…

Související příspěvky

Zanechte komentář