KZ_logo1

Kyberšikana a jak se bránit

18.1.2020

Mezi jeden z největších problémů současnosti patří kyberšikana. Ta se často objevuje hlavně u dospívajících, problém s ní však mohou mít lidé všech věkových kategorií. Víte, proč je opravdu nebezpečná, kam až může taková šikana zajít a jak se jí bránit?

Co je to kyberšikana

Jedná se o šikanu, která se odehrává ve virtuálním prostředí. Na internetových stránkách, mezi které patří například Facebook, Instagram, ale je známá kyberšikana i pomocí mailové komunikace, telefonování nebo psaní přes Skype, případně za použití jiné webové aplikace nebo samotné stránky.

Rozdíl mezi šikanou a kyberšikanou

Kyberšikana je postupným a systematickým ubližováním, které může vést až k sebevraždě. Například v zahraničí už jsou tyto případy známy. Kyberšikana působí hlavně na psychickou stránku člověka a nevýhodou je, že agresor je ve většině případů anonymní. V některých případech může být útočníků i víc.

Druhy kyberšikany

Systematické a dlouhodobé poškozování oběti probíhá například za pomoci stránky nebo skupiny na sociální síti, patří sem také dehonestující komentáře, které mají za cíl danou osobu zesměšnit nebo ztrapnit.

Mezi další druh kyberšikany patří fotomontáže, vtipné koláže, případně samotné vtipy o daném člověku, které se šíří internetem rychlostí blesku. Sem patří i sdílení fotek a nelichotivých videí, a to jak prostřednictvím sociálních sítí, tak po mailu nebo například na kanálu Youtube. Kromě fotografií se sem řadí i sdílení soukromé konverzace, smyšlených lží o daném člověku a jiné. 

V současné době patří mezi častou kyberšikanu ta, která je směřována proti učitelům. Studenti natáčí své vyučující, zesměšňují je, a poté videa nebo vtipné fotografie sdílí na sociálních sítích a na internetu.

Flaming

Jedná se o agresivní diskuzi nebo internetovou hádku. Útočník se snaží vyprovokovat ostatní k tomu, aby mu odporovali, hádali se s ním a ve většině případů ostatní uráží a nebojí se ani vulgarismů.

Sexting

Tento druh kyberšikany probíhá pomocí posílání erotických fotografií, videí nebo textů se sexuální tématikou. Útočník svou oběť na základě získaných intimních dokumentů vydírá. Hrozí například zveřejněním na internetu nebo ukázáním rodičům a kamarádům. 

Happy slapping

V současné době je rozšířeným druhem šikany i happy slapping. Jedná se o výběr oběti, kterou agresor fyzicky napadá, ve většině případů fackuje, a toto si nahrává na mobilní telefon. Následné video zveřejní na internet.

Kybergrooming

Mezi nejnebezpečnější druhy šikany patří kybergrooming. Jedná se o neustálý nátlak na oběť tak, aby se osobně sešla s agresorem. Poté ji většinou útočník fyzicky mučí, může dojít ke znásilnění, případně nucení k trestným činům, a dokonce i terorismu.

Kyberstalking

Tento druh šikany umožňuje sledovat druhé pomocí telefonu, mobilu nebo počítače. Stalkeři svou oběť často pronásledují, obtěžování stupňují a rozšiřují i nepravdy a smyšlené lži o dotyčném. Je k podivu, že se stalkeři sami často považují za oběť. 

Kyberharašení

Rozšířeným druhem šikany je taky kyberharašení. Jedná se o opakované kontaktování oběti sms zprávami, maily nebo pomocí jiných komunikačních médií. Této nevyžádané konvezraci se člověk těžko brání a není možné ji s agresorem ukončit.

Vyloučení a ostrakizace

Jedná se o vyloučení oběti ze skupiny, která tímto vyloučením trpí. Oběť má pocit, že nikam nepatří a tento stav může být depresivní, bolestný a pro některé lidi zdrcující. Ve virtuálním prostředí se může jednat například o vyloučení ze skupiny na sociální síti.

Proč je tato šikana tak závažná

U ostatních druhů šikany se daná situace může vyřešit a uklidnit. U kyberšikany jsou bohužel veškeré její důkazy uloženy na internetu, a to co se zde objeví, už jen tak nezmizí. Uživatelé si mohou veškerý obsah stáhnout nebo vyfotit. Je velmi těžké najít pachatele, kterým může být jak zhrzený expartner, tak bývalá závistlivá kamarádka. 

Velkým problémem je, že tento druh šikany může trvat i dvacetčtyři hodin denně, sedm dní v týdnu. Není to jen v dobu, kdy jde oběť například do školy nebo když jde do kroužku. Děje se to neustále a tak je tlak z kyberšikany mnohem větší. Ke kyberšikaně slouží telefon, počítač, tablet, web kamera a dokonce i chytré hodinky, tedy veškeré technologické vychytávky dnešní doby, které pomáhají k tomu, abychom byli neustále online.

Poznejte oběti kyberšikany

Problém nastává ve chvíli, kdy chcete kyberšikaně zabránit. Nemusí být totiž na první pohled vidět. Dotyčné oběti nemají modřiny ani jizvy a ve většině případů se nechtějí nikomu svěřit. Pokud se jedná navíc i o nelichotivé fotky nebo videa, rozhodně se nesvěří rodičům, učitelům ani vyšším institucím.

Mezi oběti patří převážně teenageři, které může tento druh šikany zničit. Poškodit jejich správný vývoj, zničit jim identitu a mnohdy je dovést až k nevratným činům. Oběti poznáte tím, že jsou to většinou tišší lidé, kteří mají často deprese, nikam nechodí a straní se společnosti a jakýchkoliv aktivit mezi lidmi.

Jak se šikaně bránit

Obrana proti kyberšikaně není nic jednoduchého. V každém případě je nutné říct o ní rodičům, učitelům, případně se obrátit na linku bezpečí. Pokud kyberšikana přetrvává nebojte se obrátit na krizové centrum, psychologa nebo policejní složky, které mohou pomocí IP adresy vypátrat dotyčného pachatele.

I Evropská unie se podílí na tom, aby vymýtila šikanu, včetně kyberšikany. Je tedy možné požádat vyhledávač Google, stejně jako ty ostatní, o vymazání stránky, která vás osobně poškozuje. Na sociálních sítích požádejte o zablokování nevhodného obsahu, případně stránky nebo celé skupiny.

V případě šikany, která se týká děti, by rozhodně měli zakročit i rodiče. Nejen se svých dětí ptát, jestli se něco neděje. Ale také být vnímaví, komunikativní a vnímat potřeby svého dítěte. Případně řešit, jaké stránky dítě na internetu navštěvuje a jak je ve virtuálním světě aktivní. Rodiče by se rozhodně měli podílet i na řešení, pokud zjistí, že jejich dítě je obětí kyberšikany. Důležitá je spolupráce s učiteli, se spolužáky i s psychologickou poradnou.

Pokud se chcete vidět, jak může taková kyberšikana vypadat, podívejte se na stejnojmenný film:

Máte s kyberšikanou zkušenosti? Jak byste se zachovali vy?

Boats illuminated by the sun in Lipno Lake with beautiful scenery in the background. Blizsi Lhota, Czech Republic.

Chystáte se k vodě? Které české nádrže stojí za návštěvu

Koupání, šnorchlování, paddleboarding nebo jen příjemné chvilky na sluníčku.…

Co je to patchwork, kde se vzal a jaké je jeho využití?

Možná už jste v souvislosti s šitím zaslechli zvláštní…

Užijte si příjemný wellness pobyt podle svého výběru

Chcete se vydat na relaxační pobyt pro načerpání nové…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

vd_reality_300x300vd_stavebni_300x300

Nejnovější články

sergio-souza-Sxm8FK0xc3Q-unsplash

Vídat se po rozchodu? Raději ne!

Každý konec vztahu bolí. Zasahuje totiž naše nejcitlivější místa,…
neonbrand-N8XoKjKOT0M-unsplash

Jak najít svou ztracenou vášeň

Žijete v dlouhodobém vztahu a pořád svého partnera milujete,…
toxický vzťah

Jak poznat toxický vztah

Jste spolu spíš jen ze setrvačnosti a ze zvyku?…
žena po rozchodu

Rozchod – životní zkouška, která vás mnohému naučí

Pokud jste zrovna čerstvě po rozchodu, pak zřejmě máte…
ben-white-j1h011Awz1A-unsplash

Jak získat po rozchodu ztracené sebevědomí?

Rozchody jsou složité. Někdy vztah neskončí zrovna nejlépe a…

Související příspěvky

Zanechte komentář