KZ_logo1

Má váš vztah cenu? Odpovězte si na těchto 7 otázek

9.11.2016

Jste dlouhodobě ve vážném vztahu a poslední dobou to nějak není ono? Možná už mezi vámi padlo slovo rozchod nebo o něm alespoň přemýšlíte. Ptáte se sami sebe, jak poznat, kdy už vztah nemá cenu a není co zachraňovat, a kdy ještě stojí za to zabojovat. Odpovězte si na otázky, které vám pomohou zjistit, co vlastně chcete a jestli ještě zůstat spolu.

1) Proč spolu jste?

Zapomeňte na odpovědi typu „protože spolu máme děti“ nebo „protože splácíme hypotéku.“ Tyto důvody, ač se zdají být rozumné, pro spokojený a šťastný vztah opravdu nestačí. Hledejte to, co máte společné, co vás spojuje, co jste spolu zažili. Ptejte se, proč spolu jste, jak jste se poznali, co vás na sobě navzájem přitahovalo a zda to můžete říct ještě dnes.

2) Chcete to stejné?

Není to o tom, že byste se museli shodnout naprosto ve všem. Možná se vám líbí odlišné filmy, odlišná hudba nebo máte každý jiné zájmy a koníčky. I přesto spolu můžete být šťastní, jeden druhého obohatit, naučit něco nového a také sami sebe naučit kompromisu a toleranci. Zamyslete se však, jestli chcete od vztahu a od života to stejné. Těžko budete žít až navěky s někým, kdo chce procestovat celý svět, když nesnášíte cestování a chcete žít v klidu na jednom místě.

3) Klape vám to v sexu?

Kdy naposledy jste si spolu užili skvělý sex? Je to tak dlouho, že si na to nemůžete vzpomenout? V tom případě je něco špatně. Pro spokojený vztah je intimita a společný milostný život velmi důležitý. Pokud se vám ze vztahu vytratila něha i vášeň, tak hledejte důvod proč. Možná zjistíte, že už jste spíše přátelé než partneři a milenci. V tom případě se můžete rozejít v dobrém a zůstat jen kamarády anebo znovu zkusit vášeň znovu zapálit.

4) Můžete se jeden na druhého spolehnout?

Zeptejte se sami sebe, jestli je váš partner také váš kamarád, Můžete se na něj spolehnout v důležitých věcech? Zamyslete se nad tím, jak se chová, když jste nemocná, jestli se o vás postará, jestli vám zajede pro léky a má o vás strach. Ptejte se také, zda jste ochotné udělat to samé pro něj. Váš vztah má smysl, pokud jeden druhému pomáháte, staráte se jeden o druhého a pečujete o sebe navzájem.

5) Mluvíte spolu?

Komunikace je ve vztahu jednou z nejdůležitějších věcí. Povídáte si s partnerem, svěřujete se navzájem? Pokud ano, jste na nejlepší cestě vztah udržet a zachránit. Lidé, kteří spolu nemluví, jen žijí vedle sebe a vlastně jeden druhého ani neznají. Taky není správné, pokud se partnerovi nesvěřujete a vše říkáte třeba jen svým kamarádkám, popřípadě někomu z rodiny. Váš partner má právo vědět, co vám vadí, co se vám nelíbí a co vás trápí. Jen tak má možnost s tím něco udělat a společně to můžete změnit.

6) Dokážete se spolu zasmát?

Není to jen o tom, zda se smějete stejný věcem, ale zda se vůbec smějete. Nemusíte mít úplně stejný smysl pro humor, ale třeba vás jen baví podobné věci, třeba vás pobaví jeden vtip nebo vyprávění toho druhého. Aby vztah neupadl do stereotypu, je potřeba neustále na něm pracovat, bavit se a užívat si jeden druhého. Ve zdravém vztahu nejde sedět jen doma, dívat se jeden na druhého a společně se tak nudit a dospět až k rozchodu.

7) Umíte si představit, že spolu budete navždy?

Představte si, že váš partner by byl váš poslední. Je to pro vás reálná představa? Jak se při této představě cítíte? Pokud si to nedovedete představit a nechcete s tímto partnerem zestárnout, tak váš vztah ztrácí smysl. Pokud si však naopak vedle sebe nedovedete představit nikoho jiného, tak je vše na dobré cestě. Zjistěte, zda se jedná o zvyk, nebo jde pořád o lásku. A pokud jde o lásku, tak zabojujete, protože láska za to stojí vždy!

Napadají vás další otázky, které vám řeknou, zda má váš vztah smysl?

Michaela Michalíková

Boats illuminated by the sun in Lipno Lake with beautiful scenery in the background. Blizsi Lhota, Czech Republic.

Chystáte se k vodě? Které české nádrže stojí za návštěvu

Koupání, šnorchlování, paddleboarding nebo jen příjemné chvilky na sluníčku.…

Co je to patchwork, kde se vzal a jaké je jeho využití?

Možná už jste v souvislosti s šitím zaslechli zvláštní…

Užijte si příjemný wellness pobyt podle svého výběru

Chcete se vydat na relaxační pobyt pro načerpání nové…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

vd_reality_300x300vd_stavebni_300x300

Nejnovější články

sergio-souza-Sxm8FK0xc3Q-unsplash

Vídat se po rozchodu? Raději ne!

Každý konec vztahu bolí. Zasahuje totiž naše nejcitlivější místa,…
neonbrand-N8XoKjKOT0M-unsplash

Jak najít svou ztracenou vášeň

Žijete v dlouhodobém vztahu a pořád svého partnera milujete,…
toxický vzťah

Jak poznat toxický vztah

Jste spolu spíš jen ze setrvačnosti a ze zvyku?…
žena po rozchodu

Rozchod – životní zkouška, která vás mnohému naučí

Pokud jste zrovna čerstvě po rozchodu, pak zřejmě máte…
ben-white-j1h011Awz1A-unsplash

Jak získat po rozchodu ztracené sebevědomí?

Rozchody jsou složité. Někdy vztah neskončí zrovna nejlépe a…

Související příspěvky

Zanechte komentář