KZ_logo1

Mořské řasy jsou budoucností naší planety

13.8.2019

Co vás napadne, když se řekne mořské řasy? Je to moře, oceán, potápění a příroda nebo naopak chutné jídlo, kde je řasa hlavní ingrediencí? Mořské řasy jsou mnohem zajímavější než jste si mohli myslet. V budoucnu mohou být palivem nebo dokonce zachránit naši planetu!

Jaké jsou vlastnosti mořských řas? 

Řasy se řadí mezi superpotraviny a jsou nejzdravější zeleninou na naší planetě. Jsou pružné, ohebné a při jejich konzumaci tyto vlastnosti přijímá i naše tělo. V jídelníčku lidí se nachází poměrně dlouho. Ve velkém se používají hlavně v asijských zemích a to už po staletí. V současnosti se těší oblibě po celém světě a jsou považovány za cenné zdroje potravy. Mořské řasy obsahují zdravé látky z moře. Naleznete v nich minerály, stopové prvky, vápník a železo.

Zhubnout můžete i s řasami

Mezi hlavní výhodu konzumace řas patří hlavně to, že zasytí a obsahují minimum kalorií. Mořské řasy obsahují velké množství vlákniny, která je důležitá pro správnou funkci trávicího systému. Mají také antioxidační účinky, zrychlují metabolismus a podporují hubnutí. Dodávají do těla veškeré potřebné látky a minerály. Pokud chcete zhubnout jsou pro vás ideální saláty s mořskými řasami, sushi a další chutné pokrmy asijské kuchyně.

Řasy zachrání naší planetu

Málokdo ví, že mořské řasy si našli použití i mimo gastronomii. Výhodou řas je jednoduchá péče, protože nepotřebují zalévat a hnojit. Vědci zjistili, že mořská vegetace čistí vodu a plní funkci filtru.

řasy

Řasy pomáhají snížit hrozbu globálního oteplování, ale fungují v moři také jako umělý útes, čímž chrání pobřeží před záplavami a bouřemi. Navíc, řasy snižují uhlíkovou stopu, a to ve větším měřítku než lesy a pralesy. Mořské řasy jsou tedy skvělými pomocníky při záchraně planety a řešení klimatických změn.

Ne nafta ani elektřina, ale řasy jsou palivem budoucnosti

Pro mnohé je důležitou otázkou výběr paliva do automobilů. Ceny benzínu i nafty neustále rostou a znečišťují naší planetu. Při hledání možných biopaliv bylo zjištěno, že mořské řasy se dají využít právě k tomuto účelu. Vědci mají za sebou již první pokusy, které odhalili, že geneticky upravené řasy jsou schopné fungovat velmi podobně jako benzin. Momentálně by však byla výroba většího množství biopaliva z řas příliš nákladná a továrny by se nevyplatily. Na biopalivo z mořských řas si tak ještě nějaký čas počkáme.

Využijeme je také jako krmivo pro zvířata

Experimenty bylo zjištěno, že mořské řasy by mohly sloužit k výrobě krmiva pro zvířata. Obsahují totiž látky, které čistí střeva a žaludek, natahují na sebe škodliviny a jsou zdraví prospěšné i pro hospodářská zvířata. Dokážou v žaludku zvířat vyvolat fermentační proces a tím snížit množství skleníkových plynů.

Jak se zbavit plastů?

I boj s plasty je aktuální téma, která se všude diskutuje. Ve světě již vznikají společnosti, které proti plastům bojují. Některé firmy dokonce vyrábí ze směsi řas a celulózy také oděvy. Jiné značky pracují s biomateriály, které kombinují bavlnu a řasu. Výhodou oblečení z řas je hlavně jeho rozložitelnost a možná recyklace. Jde o vzdušný a lehký materiál, který přináší komfort. Do budoucna není vyloučená ani možnost, že by výrobky z řas mohly nahradit i láhve z plastu, misky a další plastové obaly.

Poptávka po řasách stoupá

Mořská řasa odhaluje své další možností využití. Stává se tak multifunkčním prostředkem, který si najde místo v mnoha odvětvích, od kosmetiky, medicíny, gastronomie až po strojírenství nebo stavebnictví. O pár desítek let už pravděpodobně bude její široké využití samozřejmostí.

Co na to říkáte? Dovedete si představit tato využití mořských řas?

Co je to patchwork, kde se vzal a jaké je jeho využití?

Možná už jste v souvislosti s šitím zaslechli zvláštní…

Užijte si příjemný wellness pobyt podle svého výběru

Chcete se vydat na relaxační pobyt pro načerpání nové…

Dobrá erotická pomůcka umí zlepšovat každý vztah

Máte doma už skutečně tu pravou erotickou pomůcku? Pokud…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

vd_reality_300x300vd_stavebni_300x300

Nejnovější články

sergio-souza-Sxm8FK0xc3Q-unsplash

Vídat se po rozchodu? Raději ne!

Každý konec vztahu bolí. Zasahuje totiž naše nejcitlivější místa,…
neonbrand-N8XoKjKOT0M-unsplash

Jak najít svou ztracenou vášeň

Žijete v dlouhodobém vztahu a pořád svého partnera milujete,…
toxický vzťah

Jak poznat toxický vztah

Jste spolu spíš jen ze setrvačnosti a ze zvyku?…
žena po rozchodu

Rozchod – životní zkouška, která vás mnohému naučí

Pokud jste zrovna čerstvě po rozchodu, pak zřejmě máte…
ben-white-j1h011Awz1A-unsplash

Jak získat po rozchodu ztracené sebevědomí?

Rozchody jsou složité. Někdy vztah neskončí zrovna nejlépe a…

Související příspěvky

Zanechte komentář