Máte partnera, který vydělává víc než vy a chce po vás, abyste zůstali doma a starali se o domácnost? Taková představa domácí pohody vypadá na první pohled lákavě, jak je to ale ve skutečnosti, když jste zavření mezi čtyřmi stěnami a cítíte se jako uvěznění ve zlaté kleci?
Vyšší příjmy versus žádné příjmy
V některých případech se stane, že partner musí vydělávat pro celou rodinu. V pořádku to je, když jste na mateřské a staráte se o potomka. Pochopitelné to je, když jste delší dobu v pracovní neschopnosti a léčíte se z nemoci, případně hledáte práci. Jak je to ale v případě, když nemáte žádné příjmy a máte být „jen“ žena v domácnosti? Věřte, že i v současné době byste nemuseli nijak zdlouhavě hledat, abyste takových žen v domácnosti našli.
Problémy s penězi
V případě, že je žena v domácnosti a nemá žádný příjem, často musí o veškeré peníze říkat svému muži. Pokud se jedná o muže, který tuto situaci chtěl a vyžadoval mít ženu doma, která mu vytváří jistoty a příjemné zázemí, většinou není s penězi problémy. Z dlouhodobého hlediska však přichází problémy. Mezi nimi například to, že muži nechtějí své peníze rozdělovat, žena musí zdůvodnit veškeré své výdaje, proč jde opět s kamarádkou na kávu nebo proč si chce koupit zase novou halenku. A pak přicházejí hádky a otázka, kde je vlastně osobní svoboda ženy?
Pravidla na místě
Pokud si přejete být ženou v domácnosti nebo vás do této role tlačí muž, vždy si ujasněte, jak bude situace vypadat. Zajímejte se o to, zda budete mít část peněz od muže na domácnost, část peněz pro sebe, případně zda budete muset ukazovat každý výdaj a každý neočekávaný příjem. Najednou možná zjistíte, že to není tak jednoduché, jak jste si s partnerem představovali a že se v této roli ženy v domácnosti necítíte tak úplně dobře.
Co lidé potřebují?
Když se budete zajímat o psychologii lidí, tak zjistíte, že většina z nás potřebuje mít zajištěny základní potřeby, které najdete v nejnižším stupni Maslowovi pyramidy lidských potřeb. Sem patří strava, bydlení, fyziologické potřeby, potřeba sexu a další. Každý člověk se však pro svou spokojenost potřebuje dostat až na vrchol této pyramidy, kde jsou potřeby jako společenské ocenění, uznání a seberealizace.
Jak z toho ven?
Kromě depresí z toho, že jste zavření mezi čtyřmi stěnami se tak dostavuje pocit toho, že člověk není tak potřebný, jak by si přál. Mnoho žen v domácnosti si hledá alespoň brigádu, případně práci na doma. Ještě větší množství žen si začne brzy hledat způsob, jak si vydělat vlastní peníze a zbavit se předsudků okolí, které tvrdí, že žena v domácnosti je natolik líná, aby šla do práce.
Všechno má řešení
Pokud jste se vlastním rozhodnutím nebo rozhodnutím partnera dostaly do této situace, vždy zvažte její pro a proti. Klidně si napište, jak se vám tato situace líbí, co byste chtěly změnit, případně navrhněte rovnou řešení. Začněte si psát deník nápadů, pište blog, začněte fotit nebo se vraťte k plátnu a malujte. Najděte si něco, co vás bude bavit a co vás bude naplňovat. Nevzdávejte se svého života a jděte vždy tou cestou, kterou si vyberte.
Další nápady pro ženy v domácnosti
V některých případech se stane, že musíte zůstat doma s dětmi, s nemocnými rodiči, které máte v péči nebo si váš partner opravdu přeje, abyste zajistila chod domácnosti a on se vracel do útulného domu k chutné večeři. V takovém případě udělejte menší ústupek a buďte žena v domácnosti jen částečně. Připravte svému partnerovi, který vám dává možnost seberealizace tímto odlišným způsobem. Kromě vytváření útulného bydlení a vaření chutného jídla se tak ve volném čase věnujte například charitě, organizaci společenských akcí, dalšímu vzdělávání, případně si najděte vlastní koníček ve kterém budete šťastná.
Chtěli byste být žena v domácnosti nebo ne?