KZ_logo1

Nechci být jen žena v domácnosti

30.10.2019

Máte partnera, který vydělává víc než vy a chce po vás, abyste zůstali doma a starali se o domácnost? Taková představa domácí pohody vypadá na první pohled lákavě, jak je to ale ve skutečnosti, když jste zavření mezi čtyřmi stěnami a cítíte se jako uvěznění ve zlaté kleci?

Vyšší příjmy versus žádné příjmy

V některých případech se stane, že partner musí vydělávat pro celou rodinu. V pořádku to je, když jste na mateřské a staráte se o potomka. Pochopitelné to je, když jste delší dobu v pracovní neschopnosti a léčíte se z nemoci, případně hledáte práci. Jak je to ale v případě, když nemáte žádné příjmy a máte být „jen“ žena v domácnosti? Věřte, že i v současné době byste nemuseli nijak zdlouhavě hledat, abyste takových žen v domácnosti našli.

Problémy s penězi

V případě, že je žena v domácnosti a nemá žádný příjem, často musí o veškeré peníze říkat svému muži. Pokud se jedná o muže, který tuto situaci chtěl a vyžadoval mít ženu doma, která mu vytváří jistoty a příjemné zázemí, většinou není s penězi problémy. Z dlouhodobého hlediska však přichází problémy. Mezi nimi například to, že muži nechtějí své peníze rozdělovat, žena musí zdůvodnit veškeré své výdaje, proč jde opět s kamarádkou na kávu nebo proč si chce koupit zase novou halenku. A pak přicházejí hádky a otázka, kde je vlastně osobní svoboda ženy?

Pravidla na místě

Pokud si přejete být ženou v domácnosti nebo vás do této role tlačí muž, vždy si ujasněte, jak bude situace vypadat. Zajímejte se o to, zda budete mít část peněz od muže na domácnost, část peněz pro sebe, případně zda budete muset ukazovat každý výdaj a každý neočekávaný příjem. Najednou možná zjistíte, že to není tak jednoduché, jak jste si s partnerem představovali a že se v této roli ženy v domácnosti necítíte tak úplně dobře.

Co lidé potřebují?

Když se budete zajímat o psychologii lidí, tak zjistíte, že většina z nás potřebuje mít zajištěny základní potřeby, které najdete v nejnižším stupni Maslowovi pyramidy lidských potřeb. Sem patří strava, bydlení, fyziologické potřeby, potřeba sexu a další. Každý člověk se však pro svou spokojenost potřebuje dostat až na vrchol této pyramidy, kde jsou potřeby jako společenské ocenění, uznání a seberealizace.

Jak z toho ven?

Kromě depresí z toho, že jste zavření mezi čtyřmi stěnami se tak dostavuje pocit toho, že člověk není tak potřebný, jak by si přál. Mnoho žen v domácnosti si hledá alespoň brigádu, případně práci na doma. Ještě větší množství žen si začne brzy hledat způsob, jak si vydělat vlastní peníze a zbavit se předsudků okolí, které tvrdí, že žena v domácnosti je natolik líná, aby šla do práce.

Všechno má řešení

Pokud jste se vlastním rozhodnutím nebo rozhodnutím partnera dostaly do této situace, vždy zvažte její pro a proti. Klidně si napište, jak se vám tato situace líbí, co byste chtěly změnit, případně navrhněte rovnou řešení. Začněte si psát deník nápadů, pište blog, začněte fotit nebo se vraťte k plátnu a malujte. Najděte si něco, co vás bude bavit a co vás bude naplňovat. Nevzdávejte se svého života a jděte vždy tou cestou, kterou si vyberte.

Další nápady pro ženy v domácnosti

V některých případech se stane, že musíte zůstat doma s dětmi, s nemocnými rodiči, které máte v péči nebo si váš partner opravdu přeje, abyste zajistila chod domácnosti a on se vracel do útulného domu k chutné večeři. V takovém případě udělejte menší ústupek a buďte žena v domácnosti jen částečně. Připravte svému partnerovi, který vám dává možnost seberealizace tímto odlišným způsobem. Kromě vytváření útulného bydlení a vaření chutného jídla se tak ve volném čase věnujte například charitě, organizaci společenských akcí, dalšímu vzdělávání, případně si najděte vlastní koníček ve kterém budete šťastná.

Chtěli byste být žena v domácnosti nebo ne?

Boats illuminated by the sun in Lipno Lake with beautiful scenery in the background. Blizsi Lhota, Czech Republic.

Chystáte se k vodě? Které české nádrže stojí za návštěvu

Koupání, šnorchlování, paddleboarding nebo jen příjemné chvilky na sluníčku.…

Co je to patchwork, kde se vzal a jaké je jeho využití?

Možná už jste v souvislosti s šitím zaslechli zvláštní…

Užijte si příjemný wellness pobyt podle svého výběru

Chcete se vydat na relaxační pobyt pro načerpání nové…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

vd_reality_300x300vd_stavebni_300x300

Nejnovější články

sergio-souza-Sxm8FK0xc3Q-unsplash

Vídat se po rozchodu? Raději ne!

Každý konec vztahu bolí. Zasahuje totiž naše nejcitlivější místa,…
neonbrand-N8XoKjKOT0M-unsplash

Jak najít svou ztracenou vášeň

Žijete v dlouhodobém vztahu a pořád svého partnera milujete,…
toxický vzťah

Jak poznat toxický vztah

Jste spolu spíš jen ze setrvačnosti a ze zvyku?…
žena po rozchodu

Rozchod – životní zkouška, která vás mnohému naučí

Pokud jste zrovna čerstvě po rozchodu, pak zřejmě máte…
ben-white-j1h011Awz1A-unsplash

Jak získat po rozchodu ztracené sebevědomí?

Rozchody jsou složité. Někdy vztah neskončí zrovna nejlépe a…

Související příspěvky

Zanechte komentář