KZ_logo1

Od izolaci k intimitě: Jak mít zdravý partnerský vztah?

21.10.2019

Romantické vztahy začínáme řešit už jako teenageři. Jde v podstatě o ty nejbližší a nejintimnější vztahy, které se pokoušíme navázat s člověkem mimo rodinu. Někteří lidé mívají tendenci tíhnout k izolaci a v době, kdy všichni budují vztahy, oni se intimitě vyhýbají. Právě tendence izolovat se může být jedním z důvodů, proč se neustále ocitáte v nezdravém vztahu.

Proč se někteří lidé intimitě vyhýbají?

Intimita je volba, která umožňuje sdílet sebe sama a své zkušenosti, vytvořit si s jiným člověk trvanlivý a pevný vztah. Intimita vyžaduje důvěru i jistý druh zranitelnosti.

Pokud se snahy setkají s odmítnutím, člověk může inklinovat k izolaci. K té většinou vede nezdravé sebevědomí, strach z ponížení, ze zranitelnosti či odhalení.

Procházíme si jistými stádii vývoje

Každý člověk prochází určitými stádii, díky kterým se emočně vyvíjí. Podle Eriksona je těchto stádií osm. Navazování vztahů s lidmi opačného pohlaví je na 6. místě. Pokud se stane, že se na pátém stupni, kdy si vyvíjíte smysl pro vlastní identitu, něco pokazí, můžete zjistit, že nebudete schopni mít s někým zdravý vztah. Studie také říkají, že ženy, které si nevyvinuly intimní schopnosti, se častove středním věku rozvádí.

Co by měl splňovat zdravý vztah?

Komunikace je to nejdůležitější

Povídáte se s partnerem? Jak často? A o čem? Běžné věci jako, kdo dnes koupí mléko či vynese smetí, se nepočítají. Vaše rozhovory by naopak měly být upřímné a otevřené. Musíte být schopná říci své druhé polovičce, co přesně vás trápí, co potřebujete a chcete. Také stejnou upřímnost vyžadujte od něj.

U konverzaci to nekončí. Pokud se dozvíte, že vašemu partnerovi něco vadí, měly byste se snažit vcítit do jeho pocitů. Zamyslete se nad důvody. V žádném případě ale partnerovy problémy nezesměšňujte nebo neznevažujte.

Člověk občas potřebuje slyšet i kompliment a pochvalu, ne pouze samou kritiku. Proto svého partnera stále oceňujte. Řekněte mu, co je na něm skvělé a pochvalte jeho silné stránky.

A samozřejmě, vždy svou polovičku poslouchejte. Věnujte mu pozornost a vnímejte ho.

Romantika nesmí umřít

Přestože mnohé páry inklinují k pohodlnosti, snažte se do tohoto davu nezařadit. Nespadněte do nudy a komfortu, ale zkuste do vztahu vždy vnést svěžest. Zajít spolu na romantické rande, vyzkoušet společný kurz tance nebo vaření, překvapit jeden druhého zajímavým dárkem či oblíbeným jídlem.

Ve sbližování může pomoci i to, že se budete věnovat společně domácím pracím. Místo toho, aby bylo vše na bedrech jedné osoby, vy si je v tom vašem vztahu budete schopni rozdělit.

Romantice neprospívá ani situace, kdy trávíte se svým drahým celé dny. Oba byste měli mít vlastní záliby i přátele. Čas, který budete spolu, pro vás tak bude mnohem cennější.

Mluvte o sexu. Je zcela normální, že časem se v posteli začnete trochu nudit.

Možná chcete  experimentovat. Vyjádřete před partnerem své touhy a najděte něco, co se zalíbí vám oběma.

Musíte si důvěřovat

Každý z nás má nějakou představu o důvěře. I proto byste si s partnerem měli ujasnit svá očekávání a hranice. Někdo například vnímá jako nevěru její fyzickou formu, jiní zas tvrdí, že i emoční nevěra je nevěrou. Pokud si oba určíte hranice a řeknete si, co přesně nebudete tolerovat, vyhnete se zbytečným konfliktům.

Vyhněte se lžím. I malé lži totiž mohou na vztahu zanechat jizvy. Proto se snažte být vůči svému partnerovi stoprocentně upřímná.

Naučte se řešit konflikty

Nehádejte se s partnerem na veřejnosti, nedejbože v přítomnosti rodiny nebo přátel. Nejenže budete zbytečně řešit vaše soukromé záležitosti před lidmi, kteří s nimi nemají nic společného, ​​též způsobíte, že se vaši blízcí budou cítit nepříjemně.

Pokud se přece jen na něčem neshodnete, snažte se zachovat si chladnou hlavu a nekřičet jeden na druhého. Hádka je emotivní a občas končí tak, že v jejím zápalu řekneme tomu druhému věci, kterých pak dlouho litujeme.

A co je nejhlavnější. Vyhněte se při konfliktech obviňování. Nic tím nevyřešíte. Pouze se zamotáte. Vy budete vinit svého partnera a ten okamžitě začne obviňovat vás. Raději se zhluboka nadechněte a promluvte si spolu o svých pocitech.

Nezapomeňte se omluvit. Pokud vyjde najevo, že jsou vaše domněnky nesprávně, vyjádřete svou lítost. Někdy je lepší odložit hrdost a ego stranou. A hlavně, není dobře, pokud do postele jdete naštvaní.

Respektujte se navzájem

Projevte si vzájemný respekt. Neznevažujte své touhy nebo sny. Měly byste umět respektovat názor své polovičky, i když s ním právě nesouhlasíte. Vzájemný respekt se vztahuje i na rodinné příslušníky.

Vztahy jsou komplikovaná záležitost. Ty partnerské možná ještě o něco více než jiné. Vyžadují neustálou práci a kompromisy. Šťastné konce totiž existují pouze v pohádkách, reální lidé si je musí zasloužit.

54573-7h3a0637-k0645-2

Šperk s akvamarínem – síla oceánu na dosah

Světle modrá barva akvamarínu evokuje průzračně čisté moře. Toto…
šikana

Jaké jsou příčiny a následky šikany

Nevíte, proč se vlastně objevuje šikana a jak se…
šikana

Vše, co jste chtěli vědět o šikaně

O šikaně existuje nespočet knih i filmů, které upozorňují…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

Nejnovější články

adult-2178366_1280

Kolik sexuálních partnerů je moc?

Napadlo vás někdy, že existují statistiky, kolik mají lidi…
people-2562102_1280

Jak poznáte, že jste zamilovaná?

Slavný citát říká, že jen dvě věci na světě…
přátelství

Jak se vypořádat se závistí v přátelství

Závist patří mezi nepříjemné lidské vlastnosti, dokonce je jedním…
smutná žena

Bolestivý rozchod – jak ho překonat?

Když přijdeme o někoho, koho jsme milovali, vždycky to…
portrait-4246954_1280

Kontaktoval tě po rozchodu bývalý? Má k tomu tyto důvody!

Rozchod s člověkem, se kterým jsme si byli nějaký…

Související příspěvky

Zanechte komentář