KZ_logo1

Od izolaci k intimitě: Jak mít zdravý partnerský vztah?

21.10.2019

Romantické vztahy začínáme řešit už jako teenageři. Jde v podstatě o ty nejbližší a nejintimnější vztahy, které se pokoušíme navázat s člověkem mimo rodinu. Někteří lidé mívají tendenci tíhnout k izolaci a v době, kdy všichni budují vztahy, oni se intimitě vyhýbají. Právě tendence izolovat se může být jedním z důvodů, proč se neustále ocitáte v nezdravém vztahu.

Proč se někteří lidé intimitě vyhýbají?

Intimita je volba, která umožňuje sdílet sebe sama a své zkušenosti, vytvořit si s jiným člověk trvanlivý a pevný vztah. Intimita vyžaduje důvěru i jistý druh zranitelnosti.

Pokud se snahy setkají s odmítnutím, člověk může inklinovat k izolaci. K té většinou vede nezdravé sebevědomí, strach z ponížení, ze zranitelnosti či odhalení.

Procházíme si jistými stádii vývoje

Každý člověk prochází určitými stádii, díky kterým se emočně vyvíjí. Podle Eriksona je těchto stádií osm. Navazování vztahů s lidmi opačného pohlaví je na 6. místě. Pokud se stane, že se na pátém stupni, kdy si vyvíjíte smysl pro vlastní identitu, něco pokazí, můžete zjistit, že nebudete schopni mít s někým zdravý vztah. Studie také říkají, že ženy, které si nevyvinuly intimní schopnosti, se častove středním věku rozvádí.

Co by měl splňovat zdravý vztah?

Komunikace je to nejdůležitější

Povídáte se s partnerem? Jak často? A o čem? Běžné věci jako, kdo dnes koupí mléko či vynese smetí, se nepočítají. Vaše rozhovory by naopak měly být upřímné a otevřené. Musíte být schopná říci své druhé polovičce, co přesně vás trápí, co potřebujete a chcete. Také stejnou upřímnost vyžadujte od něj.

U konverzaci to nekončí. Pokud se dozvíte, že vašemu partnerovi něco vadí, měly byste se snažit vcítit do jeho pocitů. Zamyslete se nad důvody. V žádném případě ale partnerovy problémy nezesměšňujte nebo neznevažujte.

Člověk občas potřebuje slyšet i kompliment a pochvalu, ne pouze samou kritiku. Proto svého partnera stále oceňujte. Řekněte mu, co je na něm skvělé a pochvalte jeho silné stránky.

A samozřejmě, vždy svou polovičku poslouchejte. Věnujte mu pozornost a vnímejte ho.

Romantika nesmí umřít

Přestože mnohé páry inklinují k pohodlnosti, snažte se do tohoto davu nezařadit. Nespadněte do nudy a komfortu, ale zkuste do vztahu vždy vnést svěžest. Zajít spolu na romantické rande, vyzkoušet společný kurz tance nebo vaření, překvapit jeden druhého zajímavým dárkem či oblíbeným jídlem.

Ve sbližování může pomoci i to, že se budete věnovat společně domácím pracím. Místo toho, aby bylo vše na bedrech jedné osoby, vy si je v tom vašem vztahu budete schopni rozdělit.

Romantice neprospívá ani situace, kdy trávíte se svým drahým celé dny. Oba byste měli mít vlastní záliby i přátele. Čas, který budete spolu, pro vás tak bude mnohem cennější.

Mluvte o sexu. Je zcela normální, že časem se v posteli začnete trochu nudit.

Možná chcete  experimentovat. Vyjádřete před partnerem své touhy a najděte něco, co se zalíbí vám oběma.

Musíte si důvěřovat

Každý z nás má nějakou představu o důvěře. I proto byste si s partnerem měli ujasnit svá očekávání a hranice. Někdo například vnímá jako nevěru její fyzickou formu, jiní zas tvrdí, že i emoční nevěra je nevěrou. Pokud si oba určíte hranice a řeknete si, co přesně nebudete tolerovat, vyhnete se zbytečným konfliktům.

Vyhněte se lžím. I malé lži totiž mohou na vztahu zanechat jizvy. Proto se snažte být vůči svému partnerovi stoprocentně upřímná.

Naučte se řešit konflikty

Nehádejte se s partnerem na veřejnosti, nedejbože v přítomnosti rodiny nebo přátel. Nejenže budete zbytečně řešit vaše soukromé záležitosti před lidmi, kteří s nimi nemají nic společného, ​​též způsobíte, že se vaši blízcí budou cítit nepříjemně.

Pokud se přece jen na něčem neshodnete, snažte se zachovat si chladnou hlavu a nekřičet jeden na druhého. Hádka je emotivní a občas končí tak, že v jejím zápalu řekneme tomu druhému věci, kterých pak dlouho litujeme.

A co je nejhlavnější. Vyhněte se při konfliktech obviňování. Nic tím nevyřešíte. Pouze se zamotáte. Vy budete vinit svého partnera a ten okamžitě začne obviňovat vás. Raději se zhluboka nadechněte a promluvte si spolu o svých pocitech.

Nezapomeňte se omluvit. Pokud vyjde najevo, že jsou vaše domněnky nesprávně, vyjádřete svou lítost. Někdy je lepší odložit hrdost a ego stranou. A hlavně, není dobře, pokud do postele jdete naštvaní.

Respektujte se navzájem

Projevte si vzájemný respekt. Neznevažujte své touhy nebo sny. Měly byste umět respektovat názor své polovičky, i když s ním právě nesouhlasíte. Vzájemný respekt se vztahuje i na rodinné příslušníky.

Vztahy jsou komplikovaná záležitost. Ty partnerské možná ještě o něco více než jiné. Vyžadují neustálou práci a kompromisy. Šťastné konce totiž existují pouze v pohádkách, reální lidé si je musí zasloužit.

pes a deti

Jaký pes je vhodný do domu

Máte v plánu pořídit si domácího mazlíčka a chcete…
randění

7 rad, jak na randění po rozvodu

Někdy vztahy prostě nevyjdou. Můžeme se snažit, jak chceme.…
vánoce a děti

Co s dárky na Vánoce, pokud nemáte dostatek financí

Všude na nás číhají reklamy a slevy, které ohlašují,…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

Nejnovější články

randění

7 rad, jak na randění po rozvodu

Někdy vztahy prostě nevyjdou. Můžeme se snažit, jak chceme.…
kondóm

Pozor na chyby při používání kondomu

Kondom je nejrozšířenější ochrannou, která vás ochrání proti pohlavním…
pár v posteli

Vyhněte se zánětům a infekcím – nebojte se po sexu chodit na toaletu

Po milostném aktu chcete většinou s partnerem ještě chvíli…
žena při sporáku

Nechci být jen žena v domácnosti

Máte partnera, který vydělává víc než vy a chce…
žena

Jednoduchá cesta k intenzivnímu orgasmu

Chcete si užít milostné hrátky a dosáhnout intenzivního orgasmu?…

Související příspěvky

Zanechte komentář