KZ_logo1

Osm tipů, jak vnést do bytu více světla

27.4.2017

Máte pocit, že by vašemu bydlení prospělo více světla? Nemusíte hned bourat zdi, abyste mohli přidat další okno. Máme pro vás několik jednoduchých tipů, jak snadno váš byt nebo dům prosvětlit bez větších zásahů.

Zbavte se „zatemňovačů“

Než se pustíte do větších úprav, nejprve se po svém bytě porozhlédněte po věcech, jež pohlcují světlo. Mezi typické „požírače světla“ patří tmavé, těžké závěsy, temné zástěny a nadmíra tmavého nábytku, který pokrývá stěny od podlahy až ke stropu. Pokuste se vaše bydlení provzdušnit pomocí světlých nebo transparentních textilií, popřípadě záclony zcela nahraďte žaluziemi. Pokud máte z okna výhled na krajinu a nemusíte se obávat nežádoucích pohledů kolemjdoucích nebo sousedů, můžete se závěsů, záclon a žaluzií zbavit úplně. Také čistý parapet bez dekorace dokáže udělat divy. Jestliže máte v domě nebo v bytě dveře, jež se běžně nezavírají, klidně je vysaďte z pantů, i tím prostor opticky prosvětlíte a provzdušníte.

Foto: 123rf.com

Foto: 123rf.com

Vymalujte pokoje světlými barvami

Ideální barvou na prosvětlení pokoje je sněhově bílá. Pokud ale dáváte přednost barevným stěnám, vybírejte si z pastelových odstínů. Na rozdíl od tmavých barev nepohlcují tolik světla a naopak navozují dojem opticky většího a světlejšího bydlení.

Tmavé pokoje zařizujte střídmě

Snažte se prostor příliš nezahltit nábytkem. Místnost opticky zesvětlíte, pokud si velké kusy vybavení, jako jsou například pohovka, stůl nebo obývací stěna, pořídíte ve stejné světlé barvě, jakou mají stěny pokoje. Nábytek splyne s pozadím a díky tomu udržíte dojem vzdušnosti. Vhodné jsou také vestavěné skříně z mléčného skla nebo v bílém provedení.

Pořiďte si světlý nábytek

Bílé nebo světle pastelové zařízení váš byt nejen prosvětlí, ale zároveň působí nadčasově a moderně. Pokud si svoje bydlení vybavíte sněhově bílým nábytkem, stačí vám několik dekorací v oblíbené barvě a hned bude váš domov vypadat veseleji. Jakmile vás barva omrzí, můžete vyměnit dekoraci a byt ihned získá nový šmrnc.

Nebojte se použít bílou barvu jako dominantní prvek

Foto: 123rf.com

Foto: 123rf.com

Jestliže potřebujete prosvětlit ponurý pokoj nebo dokonce celý byt, ideálním řešením je použít na co největším prostoru bílou barvu. Kromě stěn a nábytku slaďte do běla i pár doplňků, jako jsou například závěsy, ubrusy, vázy apod. Jestliže na vás působí takové prostředí příliš sterilně, zkombinujte bílou s nějakou další barvou. Ta může být i výraznějšího charakteru, pokud ji nepoužijete v přehnané míře. Pokud například milujete sytě malinovou, můžete do bytu pořídit v tomto odstínu všechny textilie, avšak nábytek by měl zůstat světlý. Naopak pokud preferujete nějaký světlejší odstín, jako je například světle růžová nebo bledě modrá, můžete si touto barvou dovolit pokrýt i větší plochu.

Bílý strop vám pokoj opticky nejen zvětší, ale i prosvětlí

Oblíbený a často používaný trik na optické zvýšení stropu pomocí bílé barvy lze použít i v případě, že ve vašem pokoji máte nedostatek světla. Podobnou funkci splní i světlá podlaha například z lesklé keramické nebo kamenné dlažby a ze světlého nebo na bílo namořeného dřeva. V případě, že ji ještě navíc necháte nalakovat, zesvětlující efekt bude ještě výraznější.

Nezapomeňte na sklo

Velmi efektní je také užití skla. Čisté prostory obecně působí světleji, tudíž čím méně je prostor členěn, tím lépe. Pokud byt přece jen potřebujete nějakým způsobem rozdělit, použijte k tomu transparentní nebo mléčné sklo. Velký rozdíl uvidíte například i v případě, když dřevěný konferenční stolek nahradíte kouskem se skleněnou deskou. Podobný efekt mají také lesklé povrchy nebo materiály s kovovým odleskem.

Foto: 123rf.com

Foto: 123rf.com

I jedna lampička navíc vám pomůže prostor prosvětlit

Pokud se váš byt utápí ve tmě, ideálním řešením je pořídit do něj více světelných zdrojů. Kromě stropního lustru můžete použít i lišty s několika bodovými světly, které se dají připevnit téměř kamkoliv. Pomohou vám prosvětlit jak tmavou chodbu, tak i kuchyňskou linku nebo prostor před skříní. Velkým pomocníkem může být i stojací lampa nebo několik bodových světel umístěných svisle na stěně. Při výběru světel mějte na zřeteli, že pro prosvětlení místnosti jsou vhodnější vzdušně a lehce působící kousky. Mezi oblíbené materiály patří kromě plastu a skla také papír, kov nebo proutí.

Jaké triky na prosvětlení svého bytu nebo domu používáte vy?

Eva Korytářová

54573-7h3a0637-k0645-2

Šperk s akvamarínem – síla oceánu na dosah

Světle modrá barva akvamarínu evokuje průzračně čisté moře. Toto…
šikana

Jaké jsou příčiny a následky šikany

Nevíte, proč se vlastně objevuje šikana a jak se…
šikana

Vše, co jste chtěli vědět o šikaně

O šikaně existuje nespočet knih i filmů, které upozorňují…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

Nejnovější články

adult-2178366_1280

Kolik sexuálních partnerů je moc?

Napadlo vás někdy, že existují statistiky, kolik mají lidi…
people-2562102_1280

Jak poznáte, že jste zamilovaná?

Slavný citát říká, že jen dvě věci na světě…
přátelství

Jak se vypořádat se závistí v přátelství

Závist patří mezi nepříjemné lidské vlastnosti, dokonce je jedním…
smutná žena

Bolestivý rozchod – jak ho překonat?

Když přijdeme o někoho, koho jsme milovali, vždycky to…
portrait-4246954_1280

Kontaktoval tě po rozchodu bývalý? Má k tomu tyto důvody!

Rozchod s člověkem, se kterým jsme si byli nějaký…

Související příspěvky

2 KOMENTÁŘE

9 tipů, jak si zútulnit bydlení | Království žen

22.11.2015 v 18:20

[…] Pokud je váš byt nebo dům natolik ponurý, že to ani všelijaké lampičky nebo svíčky nezachrání, podívejte se na náš starší článek, třeba v něm objevíte užitečný tip, jak svůj domov prosvětlit: http://kralovstvizen.cz/osm-tipu-jak-vnest-do-bytu-vice-svetla/. […]

maty81

17.3.2016 v 13:17

Já vymalovala světlými barvami a pořídila víc lamp, lampiček http://www.uni-svitidla.cz/. Světlo je důležité, třeba v našem podkrovním bytě je ho málo, takže tento článek mi pomohl s tím, jak to pořešit.

Zanechte komentář