KZ_logo1

Pokojové rostliny, které předvedou krásu svých květů v zimním období

8.11.2016

Bramboříky, gardénie, hvězdníky, vánoční kaktusy, azalky; všechny tyto pokojové rostliny své květy předvádějí v plné kráse v zimním období. Snad právě proto je považujeme za vzácnější, když nám jinak zima nabízí jen omezený pohled na kvetoucí krásu rostlin. Podívejme se společně na to, čím se jim zavděčíme.

Azalka (Rhododendron simsii)

Mnohé azalky se dají pěstovat ve formě bonsají. Je to sice časově velmi náročný koníček, ale výsledek investice času a péče o takovou rostlinu se rozhodně vyplatí. No řekněte – není pohled na azalku pěstovanou jako bonsaj nádherný, když se na ní objeví doslova jeden květ na druhém?

Brambořík (Cyclamen persicum)

Foto: tersessenta.tumblr.com

Foto: tersessenta.tumblr.com

Na žebříčku oblíbenosti stojí brambořík velmi vysoko. Je třeba myslet na to, že teplo našich domácností mu příliš nesvědčí, a tak se ve svěžím a půvabném stavu daří jej uchovávat hlavně těm pěstitelům, kteří ho mohou postavit mezi dvojité okno. Tam ho čeká jak správná teplota, tak odpovídající světelné podmínky. V nabídce našich obchodů se setkáváme s mnoha kultivary, které mají listy buď celozelené, nebo mramorované a jejich květy jsou nejčastěji fialové, červené a bílé. Ovšem výjimkou už nejsou ani barvy květů v lososových a růžových barvách s hladkými nebo třepenitými okraji. Květy jemně voní. Pro ty, kdo nemají doma dostatek místa na velké rostliny, jsou v nabídce i minibramboříky. Obě velikosti jsou k dostání od září až do Vánoc s velkou násadou poupat, která spolehlivě rozkvetou. Minibramboříky mají nepatrnou výhodu v tom, že lépe snášejí sušší teplý vzduch.

Všechny bramboříky doporučujeme zalévat do misky. Přebytečnou vodu z misky vylejte. Důležité je odtrhávat odkvetlé květy, a to včetně stonků. Předejdete tak zahnívání středu rostliny, ze kterého nasazují bramboříky další poupata. V období kvetení podpoříte násadu dalších poupat tím, že brambořík jednu za deset až čtrnáct dní přihnojíte.

Gardénie jasmínovitá  (Gardenia jasminoides)

Foto: s-media-cache-ak0.pinimg.com

Foto: s-media-cache-ak0.pinimg.com

Všem milovníkům jasmínové vůně a bělostné čistoty květů lze doporučit další z přenádherných v zimě kvetoucích pokojových rostlin. Gardénie má keříčkovitý vzrůst a temně zelené jakoby kožovité lesklé listy. Svým květem se velmi podobají květům kamélií. Většina jasmínovitých gardénií spolehlivě vykvete i v bytových podmínkách, a to od června až do října. Chcete-li však ozvláštnit nádherou těchto něžných rostlin sváteční stůl o Vánocích, pořiďte si odrůdu Gardenia Vetchii.

Vzdušné světlé stanoviště pro ni bude u vás doma to pravé. Jakmile na něj rostlinu usadíte, už její stanoviště neměňte, gardénie to nemají rády. Nevyhovuje jim ani kolísání teploty v místnosti. Naopak miluje rosení, a tak je dobré jí ho čas od času dopřát. Voda by ovšem neměla zasáhnout květy, jinak zhnědnou. K zálivce i rosení používejte vždy jen měkkou vodu, ideálně dešťovou. Se zálivkou nemusíte šetřit, ale rostlinu nepřemokřete. Mohli by ji napadnout červci nebo mšice. Pokud rostlinu přelijeme, může následovat ztráta listů i větviček. Letnění gardénií se nedoporučuje.

Hvězdník (Hippeastrum)

Foto: hgtv.com

Foto: hgtv.com

Nádherné hvězdy květů obrovských rozměrů, to je  hvězdník. Z velkých cibulí vznikající přenádherné květy nás každoročně fascinují v období vánočních svátků, kdy jsou běžně k dostání. I když si zakoupíte sotva narašenou cibuli, nemusíte se obávat, v teple totiž velmi rychle rostou. Ani se nenadáte a brzy se na silném stvolu objeví překrásný květ. Květy bývají nejčastěji v červené nebo bílé barvě. K dostání jsou už i hvězdníky s lososovou barvou květů a také s oranžovými tóny. Výjimkou nejsou ani vícebarevné květy. Rostliny potřebují během kvetení vydatnou zálivku a jednou týdně slabé přihnojení. Máte-li na květním stvolu několik nakvétajících poupat, je vhodné stvol podepřít, aby se nevyvrátil nebo nezlomil. Pokud máte malé děti anebo domácí mazlíčky, dejte si pozor na jedovatost hvězdníků.

Vánoční kaktus (Schlumbergera)

Foto: hgtv.com

Bílé, růžové, žluté nebo červené květy v zimním období do vaší domácnosti přinesou i vánoční kaktusy. Pěstování těchto nádherných rostlin kvetoucích v období vánočních svátků je velmi jednoduché. Naprosto postačující je přiměřená zálivka a v období kvetení přihnojování v dvoutýdenních intervalech. U vánočních kaktusů se doporučuje s rostlinami příliš nehýbat. Na přemisťování reagují shozem poupat. Ačkoli vám vánoční kaktus vydrží doma spoustu let, budete ho v období klidu ukládat na chladnější místo a udržovat ho v suchu, počítejte s tím, že se vám už nepodaří jeho kvetení načasovat opět na období Vánoc.

Které květiny vám během zimy dělají největší radost? A jak o ně pečujete?

Zuzana Bohdalová

Užijte si příjemný wellness pobyt podle svého výběru

Chcete se vydat na relaxační pobyt pro načerpání nové…

Dobrá erotická pomůcka umí zlepšovat každý vztah

Máte doma už skutečně tu pravou erotickou pomůcku? Pokud…
Zútulněte své bydlení pomocí osvětlení

Zútulněte své bydlení pomocí osvětlení

Chcete si chytře vybavit interiér nového bytu nebo domu?…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

Nejnovější články

sergio-souza-Sxm8FK0xc3Q-unsplash

Vídat se po rozchodu? Raději ne!

Každý konec vztahu bolí. Zasahuje totiž naše nejcitlivější místa,…
neonbrand-N8XoKjKOT0M-unsplash

Jak najít svou ztracenou vášeň

Žijete v dlouhodobém vztahu a pořád svého partnera milujete,…
toxický vzťah

Jak poznat toxický vztah

Jste spolu spíš jen ze setrvačnosti a ze zvyku?…
žena po rozchodu

Rozchod – životní zkouška, která vás mnohému naučí

Pokud jste zrovna čerstvě po rozchodu, pak zřejmě máte…
ben-white-j1h011Awz1A-unsplash

Jak získat po rozchodu ztracené sebevědomí?

Rozchody jsou složité. Někdy vztah neskončí zrovna nejlépe a…

Související příspěvky

Zanechte komentář