KZ_logo1

Proč ve svém životě potřebujeme dotek

6.1.2017

Zavřete oči a představte si na chvíli, že jste na masáži, že vás objímá milovaný člověk nebo že vás někdo blízký třeba hladí po vlasech nebo po tváři. Jaký máte z doteků pocit? Pro většinu z nás je dotek něčím příjemným, chtěným a dokáže nám v okamžiku zlepšit náladu. Podívejte se s námi, proč tomu tak je.

Dotek pro spokojený život

Dotek je jednou z nejpřirozenějších a největších potřeb lidí. Možná se tomu budete divit, ale dotek je pro náš spokojený život stejně důležitý jako kvalitní strava nebo voda. Vzpomeňte si, jak dotek dokáže pomoct, když jsme smutní, osamělí nebo se nám stane něco nepříjemného.

Naordinujte si dotek

Každý z nás touží po blízkosti. Tato vlastnost je pro člověka přirozená. Dotek nás dokáže uklidnit, můžeme chvilku relaxovat a znovu začít fungovat. Je na vás, zda si denně naordinujete objetí, pohlazení nebo zmiňovanou masáž, ale terapii dotekem rozhodně vyzkoušejte.

Kolik objetí denně?

Existuje dokonce tvrzení, že pro spokojený a šťastný život jsou potřebná čtyři objetí denně. Vyzkoušejte toto doporučení a vnímejte změny, které ve vašem životě nastanou. Je jen na vás, zda budete objímat partnera, zda tuto metodu vyzkoušíte s přáteli nebo s někým z rodiny.

Dotek není jen sex

Dotek nemusí mít jen sexuální podtext a charakter. Vzpomeňte si na dětství, kdy jste vnímali dotek poprvé. Ať už vás rodiče hladili po vlasech nebo vás objal sourozenec. Všechny tyto okamžiky vás formovaly pro budoucí vztahy a potřebu blízkosti. Vnímejte dotek také jako projev něhy, vyjádření lásky a náklonnosti.

Co se děje bez doteku

Všimněte si, že lidé, kterým dotek chybí, trpí mnohdy depresí, úzkostmi nebo pocity nepříjemného strachu. Mnozí z nich jsou naprosto odděleni od společnosti, nedokážou se zařadit do kolektivu a často trpí nízkým sebevědomím. Někteří lidé mohou být také odtažití a dotek by nepříjemně zasahoval do jejich soukromí a osobního prostoru. Ale i tito lidé potřebují v životě dotek. Ať už někoho blízkého z rodiny nebo partnera, kterého si vyberou pro život.

Závislost a následky

Foto: 123rf.com

Foto: 123rf.com

Možná vás nepřekvapí, že existují lidé, kteří jsou na doteku druhých dokonce závislí. Tito lidé mohou mít bez doteku stejné nebo podobné abstinenční příznaky jako kuřák bez cigarety nebo alkoholik bez své denní dávky alkoholu. Tito lidé jsou bez doteku agresivní, podráždění a nevrlí. Ale dotek si nejde vynutit.

Když nemáte s kým

Pokud po doteku toužíte a víte, že by vám zlepšil váš vnitřní pocit, ale nemáte zrovna partnera, rodinu, se kterou byste mohli dotek zažít, vyzkoušejte masáž nebo třeba tantru. V dnešní době existuje velká nabídka masáží, můžete si vybrat relaxační masáž, aroma masáž a další. Dopřejete si dotek, užijete si příjemné chvíle plné odpočinku a načerpáte novou sílu. To samé platí i o tantře, která vás naučí vědomému doteku, díky němuž začnete zase naplno vnímat a milovat své tělo.

Jak dotek ovlivňuje zdraví

Z lékařského hlediska je potvrzeno, že dotek podporuje plodnost, snižuje fyzickou a psychickou bolest, zlepšuje funkci dýchacích orgánů, podporuje správnou činnost srdce a dokonce snižuje obsah cukru v krvi a podporuje správnou funkci imunitního systému. Navíc dotek způsobuje vylučování hormonu štěstí – oxytocinu.

Máte v životě dost doteku, nebo vám chybí?

Michaela Michalíková

pár v posteli

Kvíz: Jaký je v posteli?

Kvíz: Jaký je v posteli? Poznala jsi nového muže…
cibulový koláč

Mňamka na cesty: Cibulový koláč

Chutný cibulový koláč na cesty, ze kterého si můžete…
pes a deti

Jaký pes je vhodný do domu

Máte v plánu pořídit si domácího mazlíčka a chcete…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

Nejnovější články

pár v posteli

Kvíz: Jaký je v posteli?

Kvíz: Jaký je v posteli? Poznala jsi nového muže…
randění

7 rad, jak na randění po rozvodu

Někdy vztahy prostě nevyjdou. Můžeme se snažit, jak chceme.…
kondóm

Pozor na chyby při používání kondomu

Kondom je nejrozšířenější ochrannou, která vás ochrání proti pohlavním…
pár v posteli

Vyhněte se zánětům a infekcím – nebojte se po sexu chodit na toaletu

Po milostném aktu chcete většinou s partnerem ještě chvíli…
žena při sporáku

Nechci být jen žena v domácnosti

Máte partnera, který vydělává víc než vy a chce…

Související příspěvky

Zanechte komentář