KZ_logo1

Průvodce výběrem snowboardu a vázání

11.3.2020

Připravili jsme pro vás průvodce výběrem snowboardu a snowboardového vázání. Podívejte se, jak vybrat pro vás ten nejlepší snowboard a jak k němu pořídit vhodné vázání na snowboard. V článku najdete tipy pro začátečníky i pokročilé jezdce.

Ještě než začnete nakupovat

Možná, že vás před samotným výběrem snowboardu napadají otázky: Jak dlouhý snowboard si mám koupit? Jaký bude mít tvar a tvrdost? Při výběru snowboardu je důležitá vaše výška, váha a také jezdecké zkušenosti.

Jak vybrat snowboard

Snowboard by měl sahat mezi bradu a nos. Důležitá je také vaše hmotnost a také to, jaký jízdní styl preferujete. Základní šířka snowboardu je jedna. Jezdci, kteří mají velikost nohy větší než 44 (v evropském číslování) mohou vybírat wide snowboardy, které jsou přizpůsobeny jejich chodidlu.

Dalším podstatným parametrem je flex snowboardu, který určí poddajnost prkna. Pro agresivnější jízdu a pokročilejší jezdce se hodí více snowboardy tvrdé. Pro začínající jezdce a pro ty, kteří rádi jezdí ve snowparku, se hodí měkké snowboardy.

Snowboardy podle využití

Podle využité se snowboardy rozdělují na Allmountain, Freestyle, Freeride nebo Alpine. Jaké prkno vybrat? Záleží na tom, kde s ním budete jezdit. Allmountain snowboard zvládne od každého něco. Můžete s ním jezdit na sjezdovce, v menším snowparku i v hlubokém sněhu. Freestyle speciál je vhodný do snowparku. Je přizpůsoben na rotaci, polety, jízdu na bednách nebo zábradlí. Na jízdu v prašanu jsou přizpůsobeny Freeride snowboardy. Carvingová prkna, která se označují jako Alpine, jsou jako dělaná pro jízdu na sjezdovce. Tato prkna jsou dlouhá, úzká a tvrdá určená pro jízdu s tvrdým vázáním a botami. Díky tomu se může jezdec položit maximálně do oblouku.

Profily snowboardů

Snowboardy mají své specifické profily. Nejvíce využívaným profilem v minulosti bylo prohnutí Camber, které má patky snowboardu opřené o zem, ale střed prkna mezi vázáním je zvednutý. Tento profil dobře drží v obloucích. Prohnutí Rocker je opakem tohoto modelu. Má tvar banánu a na rovné ploše je v kontaktu pouze s vázáním. Snadno se ovládá. Prohnutí Flat nemá výrazný profil a je ploché. Výrobci velmi často kombinují více typů prohnutí do jednoho modelu. Takto vznikají hybridní snowboardy.

Tvar snowboardu

Podle symetričnosti patek rozlišujeme tvar snowboardu. Stejný tail i nose mají twin snowboardy. Prkno má stejné jízdní vlastnosti při jízdě na switch jako na klasický stance. Tvar directional má delší nose a hodí se pro jízdu v jednom směru. Můžete si pořídit kombinaci těchto dvou tvarů.

Jak vybrat vázání na snowboard

Vázání přenáší energii do prkna. Chcete-li si vybrat vázání, zamyslete se nad tím, jaký styl jízdy vám nejvíce vyhovuje. Tvrdší vázání se hodí na agresivní jízdu. Měkké vázání se hodí pro nenáročnou jízdu. Vyjma alpine snowboardingu má většina vázání nastavitelné pásky (strapy) a ráčny. Zjistěte si, jak jsou strapy polstrované. Čím větší polstrování, tím více pohodlí. Avšak velké polstrování nemusí všem vyhovovat. Pásky se utahují ráčny a neměly by mít komplikované ozubení řemínku. Budete je zapínat v rukavicích. Na Snowboardel.cz najdete kvalitní vázání FLOW, které má specifický patní nástup do vázání a strapy nemusíte při každém nástupu utahovat. V obchodech je také inovativní vázání, které se nemusí upevňovat pomocí strapů. Technologie Step on od výrobce Burton nebo systém Clicker od značky K2 je na trhu již deset let. Na obě tato vázání potřebujete speciální boty.

Velikost vázání se udává nejčastěji jako S-L a u každého výrobce se mírně liší. Proto je vždy vhodné vybírat snowboard spolu s vázáním. Zajímá vás více? Podívejte se do podrobného článku Průvodce výběrem snowboardového vybavení a vyberte si vše, co budete na pohodlnou jízdu na snowboardu, potřebovat.

 

Už víte, jak vybrat snowboard a vázání?

 

Boats illuminated by the sun in Lipno Lake with beautiful scenery in the background. Blizsi Lhota, Czech Republic.

Chystáte se k vodě? Které české nádrže stojí za návštěvu

Koupání, šnorchlování, paddleboarding nebo jen příjemné chvilky na sluníčku.…

Co je to patchwork, kde se vzal a jaké je jeho využití?

Možná už jste v souvislosti s šitím zaslechli zvláštní…

Užijte si příjemný wellness pobyt podle svého výběru

Chcete se vydat na relaxační pobyt pro načerpání nové…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

vd_reality_300x300vd_stavebni_300x300

Nejnovější články

sergio-souza-Sxm8FK0xc3Q-unsplash

Vídat se po rozchodu? Raději ne!

Každý konec vztahu bolí. Zasahuje totiž naše nejcitlivější místa,…
neonbrand-N8XoKjKOT0M-unsplash

Jak najít svou ztracenou vášeň

Žijete v dlouhodobém vztahu a pořád svého partnera milujete,…
toxický vzťah

Jak poznat toxický vztah

Jste spolu spíš jen ze setrvačnosti a ze zvyku?…
žena po rozchodu

Rozchod – životní zkouška, která vás mnohému naučí

Pokud jste zrovna čerstvě po rozchodu, pak zřejmě máte…
ben-white-j1h011Awz1A-unsplash

Jak získat po rozchodu ztracené sebevědomí?

Rozchody jsou složité. Někdy vztah neskončí zrovna nejlépe a…

Související příspěvky

Zanechte komentář