KZ_logo1

Rady a tipy, jak skutečně ušetřit: Díl osmý – šetříme za dopravu

8.6.2015

Nízké ceny pohonných hmot se u nás příliš dlouho neohřály a už zase pomalu šplhají… S rostoucími cenami musíte do peněženky sahat stále hlouběji a na rozpočtu je to znát. Řešení je několik a my vám je přinášíme v naší oblíbené rubrice o šetření.

Nejdříve je důležité upozornit, že ne vždy se vyplatí šetřit za každou cenu. Například těsná jízda za kamionem nebo autobusem v tzv. vzduchovém vakuu sice nějaký ten litr uspoří, ale ve chvilce nepozornosti může velice snadno dojít k nehodě. Stejně tak v horkém letním dni v koloně stojících vozidel není příliš rozumné vypínat klimatizaci, jen aby člověk uspořil jeden či dva litry. Šetřit je důležité, ale s rozumem.

Alternativní způsoby dopravy

Jezdíte každý den do práce autem? A je to nutné? Máte hned několik možností. Pokud pracujete nedaleko svého bydliště, je naprosto zbytečné ráno startovat auto a zbytečně pálit benzín nebo naftu. Co takhle zkusit trošku si přivstat a dojít do práce pěšky? Ušetříte, uděláte něco pro své zdraví a potažmo i pro matku přírodu. Jestliže dojíždíte o něco dále, stále existuje řešení. Co třeba kolo? Že na něj v garáži sedá prach? Pak je nejvyšší čas ho oprášit a vyrazit do pracovního procesu na něm.

Foto: 123rf.com

Foto: 123rf.com

Pokud bydlíte ve městě, kde je provozována městská hromadná doprava, máte vyhráno. Kupte si měsíční nebo rovnou roční jízdenku a můžete jezdit kamkoliv se vám zachce. Tato jednorázová investice se vám brzy vrátí v podobě ušetřených pohonných hmot a nakonec i nervů. Jen ať se v kolonách rozčiluje řidič autobusu. Vy si můžete v klidu sednout a číst třeba noviny.

Nebydlíte ve městě, ale na vesnici, kde jede autobus třikrát za den? I zde je možné nalézt řešení. Nejezdí náhodou do práce ve stejný čas někdo další ze vsi nebo neprojíždí přes vaše bydliště lidé z okolních vsí? Vaši známí? Co se domluvit a jezdit společně? Ušetříte nemalé peníze za pohonné hmoty a navíc vám cesta do práce mnohem rychleji a veseleji uteče.

Jinak než autem se na cestu vydat nemůžete? I tak pro vás máme pár spořicích triků:

1. Jezděte plynule

Brzdový pedál používejte co nejméně a snažte se o plynulou konstantní jízdu. Nejvíce paliva vám totiž „sežerou“ prudké rozjezdy a brzdění.

2. Pneumatiky

Pravidelně kontrolujte tlak v pneumatikách. Nejhorší je, když máte pneumatiky podhuštěné, protože zvyšují valivý odpor, a tím samozřejmě i spotřebu paliva.

3. Odlehčete vozidlu

Každé kilo navíc, které vaše auto veze, je znát. Nevozte zbytečně hromadu zavazadel a nepotřebných věcí. Pokud právě nevezete dítě, vyndejte kočárek z kufru. Sněhové řetězy v létě také nepotřebujete.

4. Motor zbytečně nevytáčejte

Auto ve vysokých otáčkách znamená také vysokou spotřebu. U každého motoru je vhodné přeřazovat v jiných otáčkách. Obecně můžeme říci, že u dieselového motoru se přeřazuje při 2000 otáčkách a u benzínového při 2300. Toto pravidlo neplatí v situaci, kdy potřebujete motor rychle dostat do otáček, např. při předjíždění.

5. Nevyřazujte

Jestliže máte motor se vstřikováním paliva, což jsou v dnešní době prakticky všechny, nemá smysl sjíždět kopec postaru na neutrál. Paradoxně to spotřebu spíše zvýší, protože motor potřebuje palivo na to, aby udržel volnoběžné otáčky, a zároveň to není ani příliš bezpečné. Navíc mají moderní motory vypínání přívodu paliva.

6. Změňte palivo

Málokoho by napadla možnost změny paliva. Náklady na provoz s pohonem LPG (plyn), jsou asi o 25 – 30 % nižší než u klasického benzínového motoru. Samozřejmě musíte také započítat cenu přestavby, která se u verzí s karburátorem pohybuje okolo 10 000 Kč a u verzí vstřikovacích kolem 30 000 Kč. Také se zvýší spotřeba, protože auto bude těžší. Tato přestavba se vyplatí řidičům, kteří hodně jezdí, nejlépe po okresních silnících.

7. Zjistěte si, kde mají nejlevnější benzín, ale také kvalitní

Dobré je vědět, kde se dá ve vašem okolí natankovat nejlevnější benzín, a tam si dojet pro plnou nádrž. Ušetřit tak můžete poměrně dost peněz. Zároveň se také vyplatí sledovat stránky ČOI, kde jsou pravidelně uveřejňovány čerpací stanice, které prodávají nekvalitní benzín.

Jak vidíte, šetření je vlastně docela zábava. Zejména pokud šetříte s námi. A jak šetříte vy? Klidně nám napište některé svoje triky a tipy. Rádi se poučíme.

Martina Mádlová

Co je to patchwork, kde se vzal a jaké je jeho využití?

Možná už jste v souvislosti s šitím zaslechli zvláštní…

Užijte si příjemný wellness pobyt podle svého výběru

Chcete se vydat na relaxační pobyt pro načerpání nové…

Dobrá erotická pomůcka umí zlepšovat každý vztah

Máte doma už skutečně tu pravou erotickou pomůcku? Pokud…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

vd_reality_300x300vd_stavebni_300x300

Nejnovější články

sergio-souza-Sxm8FK0xc3Q-unsplash

Vídat se po rozchodu? Raději ne!

Každý konec vztahu bolí. Zasahuje totiž naše nejcitlivější místa,…
neonbrand-N8XoKjKOT0M-unsplash

Jak najít svou ztracenou vášeň

Žijete v dlouhodobém vztahu a pořád svého partnera milujete,…
toxický vzťah

Jak poznat toxický vztah

Jste spolu spíš jen ze setrvačnosti a ze zvyku?…
žena po rozchodu

Rozchod – životní zkouška, která vás mnohému naučí

Pokud jste zrovna čerstvě po rozchodu, pak zřejmě máte…
ben-white-j1h011Awz1A-unsplash

Jak získat po rozchodu ztracené sebevědomí?

Rozchody jsou složité. Někdy vztah neskončí zrovna nejlépe a…

Související příspěvky

Zanechte komentář