KZ_logo1

Rady a tipy, jak skutečně ušetřit: Díl první – šetříme vodou

20.4.2015

Protože se vše neustále zdražuje, ale platy bohužel zůstávají stejné, je čím dál více lidí nuceno sahat hlouběji a hlouběji do své peněženky. Proto jsme se rozhodli vám v našem magazínu přinést několik tipů, rad i doporučení, jak skutečně ušetřit, aniž byste byli nějak výrazně omezováni. A začneme s vodou, bez které se nikdo z nás neobejde, a přitom jí velice plýtváme a ani o tom vlastně nevíme.

Voda jako taková je nepostradatelná, potřebujeme ji ke svému životu. A rozhodně bychom s ní měli šetřit. Nejen proto, že se nám každý rok při vyúčtování protáčejí panenky, ale i proto, že jí v přírodě neustále ubývá, a my bychom tedy měli myslet i na své okolí a chovat se hospodárněji. Jak s vodou šetřit? Kolik vody dokážou lidé spotřebovat? Na kolik vás přijdou zlozvyky týkající se vody? Čtěte dále a vše se dozvíte.

Je až překvapující, že průměrný člověk spotřebuje denně kolem 138 litrů vody, což dokládají údaje z Českého statistického úřadu. V domácnosti o čtyřech členech tak proteče do odpadu až 600 litrů denně, což je při ceně vodného a stočného 60 Kč za kubík 30 – 36 korun denně, ročně pak 11 000 až 13 000 Kč.

Nejvíce vody spotřebujete v koupelně

 

Odborníci se shodují, že nejvíce vody se spotřebuje v koupelně. Je to celkem logické, protože tady probíhá veškerá hygiena a k té voda prostě patří. Jak se tu ale dá ušetřit?

  1. Pokud si při čištění zubů pouštíte kohoutek a necháte vodu volně téct, možná vás překvapí, že přitom vyplýtváte až 10 litrů vody zbytečně. Na jedno vyčištění zubů! Když nechá téct vodu při čištění zubů čtyřčlenná domácnost, může rodinu vyjít tento zlozvyk přibližně na 6 802 Kč ročně při průměrné ceně vody 78 Kč za kubík. Přitom každému by na jedno vyčištění zubů stačila jedna až dvě sklenice vody za pár haléřů.
  2. Spoustu peněz ušetří i speciální úsporné hlavice se spotřebou okolo 10 litrů za minutu místo obvyklých 20 – 25 litrů. Jejich cena se pohybuje kolem 250 Kč, při době sprchování okolo 5 minut denně se vám náklady na ni vrátí již po 10 měsících a ve čtyřčlenné domácnosti po třech měsících. Ještě lepší je sprchová hlavice EcoXygen, která spotřebuje 6 litrů vody za minutu.
  3. Milujete relax ve vaně plné horké vody? Buďte ve střehu. Na jedno koupání totiž padne až 190 litrů vody, zatímco na sprchování je to asi 60 l. To už je dost zásadní rozdíl, nemyslíte? Navíc jedno vykoupání vás vyjde asi na 8 Kč, zatímco sprcha asi na 3 Kč. I když je to na první pohled zanedbatelná částka, jedna koupel ve vaně s objemem 100 l vás ročně vyjde asi na 1370 Kč za jednu osobu.
  4. Hlídejte také kapající kohoutky. Mírně kapající kohoutek může vyplýtvat 24 litrů denně, což je přibližně 680 Kč ročně. Pokud by však kapal hodně, uteče vám až 54 litrů denně za 1530 Kč ročně. A naprosto zbytečně!

Ušetřit můžete i v jiných místnostech

 

Foto: 123rf.com

Foto: 123rf.com

Ušetřit můžete při umývání nádobí, kdy klasickým ručním mytím spotřebujete mnohem více vody než myčka. Klasické mytí nádobí totiž stojí v průměru 1984 Kč ročně. Pokud však myčku nemáte, umývejte nádobí v plném dřezu a poté krátce opláchněte vodou. Vyjde vás to přibližně na 800 Kč ročně. Zahradu a záhony zalévejte dešťovou vodou nachytanou do sudů, například pod okapem. Můžete tak ročně ušetřit tisíce litrů vody.

Velkým žroutem vody bývají také staré pračky, které se při každém praní naplní až 100 litry vody v ceně kolem 8 Kč, a to bez ohledu na to, jestli je v pračce jedno tričko, nebo je plná až po okraj. Oproti tomu nové pračky použijí na jedno praní od 40 do 80 litrů vody. Některé modely si před začátkem cyklu prádlo zváží a napustí si vody přesně tolik, kolik potřebují.

Kolik stojí zlozvyky při používání vody například v Praze

 

Cena za jednoho člena

  • Vodné a stočné: 77,65 Kč/m3
  • Roční ztráta peněz na osobu v průměru: 21,9 m3 x 77,65 Kč/m3 = 1700 Kč

Cena za čtyřčlennou rodinu              

  • Vodné a stočné: 77,65 Kč/m3
  • Roční ztráta vody: 87 600 litrů = 87,6 m3
  • Roční úbytek peněz: 6 802 Kč

I když vodu potřebujeme každý den, neznamená to, že bychom s ní měli plýtvat. Pokud si budete počínat rozumně, můžete ušetřit i více než 2000 Kč na osobu za rok, a ušetřené peníze pak použít třeba na hezkou dovolenou.

Pokud byl pro vás tento článek přínosný, můžete se již teď těšit na příští díl, ve kterém se dozvíte, jak můžete rozumně šetřit vodou na toaletě, co to vlastně je vodné a stočné, kolik peněz vás stojí jednotlivé činnosti v domácnosti a jaké ceny vody na vás čekají v jednotlivých krajích.

Martina Mádlová

pár

Rozchod, signály rozchodu a pauza ve vztahu: Kdy je správný čas na rozchod?

Konec vztahu může přijít rychle nebo postupně. Možná jsme…
rozchod

Kvíz: Mám se s ním rozejít?

Někdy se v životě ocitáme před důležitým rozhodnutím. Jsme…
601

Soutěž o masážní přístroj na obličej

Hledáte účinný způsob, jak bojovat proti vráskám? Vaší odpovědí…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

banner kitchennete

Nejnovější články

rozchod

Kvíz: Mám se s ním rozejít?

Někdy se v životě ocitáme před důležitým rozhodnutím. Jsme…
man-802062_1280

30 zajímavých, vtipných i pravdivých citátů o manželství

Každý z nás, kdo žije v manželském svazku nebo…
vánoce v páru

Jak strávit první Vánoce s novým partnerem

Máte nového partnera a čekají vás první společného Vánoce?…
pár v posteli

Kvíz: Jaký je v posteli?

Kvíz: Jaký je v posteli? Poznala jsi nového muže…
randění

7 rad, jak na randění po rozvodu

Někdy vztahy prostě nevyjdou. Můžeme se snažit, jak chceme.…

Související příspěvky

Zanechte komentář