KZ_logo1

Rady a tipy – zbavte se žmolků na prádle

31.10.2016

Žmolky nás nejčastěji trápí na mikinách, svetrech, kabátech a také na šatech. Marně přemýšlíte, jak je odstranit, a po každém praní s nimi svádíte nekonečný boj? Přinášíme vám ověřené rady, jak dát žmolkům během chvilky vale.

Jak žmolky vznikají

Občas se může stát, že v kapse zapomenete třeba papírový kapesníček a kalhoty nebo bundu hodíte do pračky. Nelekejte se výsledného nadělení, kousky kapesníčku jednoduše odstraníte kartáčem. Žmolky mohou v pračce zanechat také ručníky, nekvalitní materiály oblečení, umělé svetry nebo bavlněné a vlněné oblečení. Také používání režimu pračky na vysoké teploty může být problémem, stejně jako vysoké otáčky při ždímání.

Jak se žmolků zbavit

1) Pokud perete svetry, obraťte je naruby a perte je v prášku určeném na jemné prádlo. Svetry perte na teplotu do 40 °C, volte speciální program a máchejte toto prádlo co nejméně a co nejjemněji.

2) Jednou za čas vyčistěte pračku. Konkrétně odpad, vnitřní gumu a nálevku. Nechte pračku prát naprázdno na rychlý program. Vhoďte do bubnu čistou houbičku na nádobí, která zachytí žmolky a všechny nečistoty, které by mohly ulpívat na prádle.

3) Prádlo, které nechcete mít plné žmolků, můžete prát také v povlaku na polštář. Díky tomu uchráníte jemné oblečení, ze kterého by šly žmolky těžko dostávat dolů.

4) Část žmolků můžete odstranit žiletkou. Stačí, když ji namočíte do vody a poté jemně po svetru přejíždíte. Stejně tak se dají větší a nevzhledné žmolky odstranit nůžkami nebo nožem. V tomto případě musíte být ale velmi opatrní, abyste neudělali do oblečení díru.

5) Žmolky se dají odstranit také jemným smirkovým papírem. Z manšestru se dají žmolky jemně vykartáčovat, pokud je látka ještě mokrá. Použít můžete také izolepu nebo papírovou lepicí pásku, kterou nalepíte na oblečení a strhnete i se žmolky.

6) Babské rady tvrdí, že se žmolky dají odstranit také s pomocí octa. Do poslední máchací lázně nalijte hrnek octa, a až prádlo vytáhnete, budete se opravdu divit, jak lehce se žmolky dají z oblečení dostat.

7) Mezi další babské rady patří také tření proti směru látky starými punčocháči, šatovým kartáčem nebo kartáčem s lepicí páskou. Těmito způsoby se vám povede odstranit nejen žmolky, ale také zvířecí chlupy.

8) Pokud máte na oblečení malé množství žmolků, rychle a jednoduše je odstraníte jen svými nehty. Stejně tak můžete použít jakýkoliv jiný předmět, který máte po ruce. Například pravítko, rovnou hranu hřebenu a podobně.

9) Žmolků se zbavíte také tehdy, když si nebude pořizovat nekvalitní oblečení, které je tvořeno převážně z umělých materiálů. Pokud už si přece jen takovéto oděvy pořídíte, perte je velmi opatrně a ideálně odděleně od ostatního kvalitnějšího oblečení.

Máte problémy se žmolky? Jak se jich zbavujete vy?

Michaela Michalíková

Co je to patchwork, kde se vzal a jaké je jeho využití?

Možná už jste v souvislosti s šitím zaslechli zvláštní…

Užijte si příjemný wellness pobyt podle svého výběru

Chcete se vydat na relaxační pobyt pro načerpání nové…

Dobrá erotická pomůcka umí zlepšovat každý vztah

Máte doma už skutečně tu pravou erotickou pomůcku? Pokud…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

vd_reality_300x300vd_stavebni_300x300

Nejnovější články

sergio-souza-Sxm8FK0xc3Q-unsplash

Vídat se po rozchodu? Raději ne!

Každý konec vztahu bolí. Zasahuje totiž naše nejcitlivější místa,…
neonbrand-N8XoKjKOT0M-unsplash

Jak najít svou ztracenou vášeň

Žijete v dlouhodobém vztahu a pořád svého partnera milujete,…
toxický vzťah

Jak poznat toxický vztah

Jste spolu spíš jen ze setrvačnosti a ze zvyku?…
žena po rozchodu

Rozchod – životní zkouška, která vás mnohému naučí

Pokud jste zrovna čerstvě po rozchodu, pak zřejmě máte…
ben-white-j1h011Awz1A-unsplash

Jak získat po rozchodu ztracené sebevědomí?

Rozchody jsou složité. Někdy vztah neskončí zrovna nejlépe a…

Související příspěvky

Zanechte komentář