KZ_logo1

Rozchod: Jak se vyrovnat s rozchodem?

16.12.2019

Rozchod je nepříjemný. A je úplně jedno, jestli se nám to stalo poprvé nebo pošesté. Žádný rozchod není úplně v pohodě. Jednak, opouštíme člověka, ke kterému jsme určitou dobu chovali něžné city, a také začínáme nový život. Pokud se tedy sama sebe ptáš, „jak zvládnout rozchod“ a „co dělat po rozchodu“, tento článek je pro tebe jako stvořený.

Jak zvládnout rozchod a jak se s ním vyrovnat?

O tom, kdy je správný čas se rozejít, jsme psali v minulém článku. Na zvládnutí a přežití rozchodu neexistuje žádný přesný manuál. Každý z nás rozchod prožívá odlišně. Někdo truchlí týden, jiný rok. A přestože to zní jako klišé, čas nakonec skutečně vyléčí všechny rány. Co má ale většina rozchodů společné, jsou porozchodové etapy. Pokud se v nějaké ocitnete i vy, budete vědět, jak ji zvládnout. O jaké etapy jde?

Fáze č. 1: Celá škála emocí

Po rozchodu nás ovládnou silné emoce. Někdy může jít o šok, zapírání, vinu, smutek, bolest, strach, pocit zrady a také, bohužel, hněv nebo deprese z rozchodu.

Jak překonat rozchod a poradit si? Nedus v sobě emoce. Ať je tvůj pocit jakýkoliv, prožij ho. Pokud mu dáš volný průchod, sám odezní. Nic totiž netrvá věčně.

Sportuj. Mnohé z emocí ti pomůže zpracovat právě vhodně zvolený sport. Můžeš začít s posilováním či během, který ti pomůže vybít vztek, nebo s jógou, díky které znovu získáš harmonii.

Fáze č.2: Smíření

Když nejintenzivnější emoce odezní, přichází čas smíření. Pomalu se začínáš ztotožňovat s představou, že ty a tvá polovička už spolu nejste a pravděpodobně nikdy nebudete. Na scénu přichází racionální část tvého mozku, která ti dokáže vyjmenovat hned několik důvodů, proč se jedná o dobré rozhodnutí. Samozřejmě, není vyloučeno ani to, že budeš pociťovat pochybnosti. Ty jsou ale naprosto normální.

Co dělat po rozchodu ve fázi smíření? Pokud to potřebuješ, napiš si list, kde všechny důvody shrneš a který si můžeš, kdykoliv to budeš potřebovat, přečíst.

Fáze č.3: Uvědomění

Jde o poslední porozchodovou fázi, ve které si konečně uvědomíš, že rozchod měl smysl. A nejenže si to uvědomíš, ale budeš tomu i věřit. Budeš připravena pohnout se dál a udělat další krok v jakékoli sféře svého života.

Pokud se sama sebe ptáš, co dělat po rozchodu a co po rozchodu nedělat, zde je několik rad, kterých by ses měla držet a na které si dávat pozor:

Co dělat po rozchodu?

Sociální sítě

Na čas by ses měla vyhýbat i sociálním sítím. Popřípadě si svého expartnera můžeš vymazat nebo ho přestat sledovat. Je to vždy lepší, než hlídat každý jeho příspěvek a potom přemýšlet nad tím, jak se má a co svým novým statusem vlastně myslel.

Zkus zjistit co vlastně chceš

Porozchodové období nám kromě bolesti přináší i možnosti změny. Jde o čas, kdy si projdeme celou škálou emocí, až v závěrečné fázi dospějeme k nějakému poznání. Je to čas, který věnujeme sobě a zkoumání svého nitra. Proto si tohoto času važ, jakkoli bolestivý je. Zkus přijít na to, co tě baví, při čem na svého bývalého přítele nemyslíš, jaké aktivity dokáží zaměstnat tvou mysl a věnuj se jim. Možná objevíš něco, co tě bude naplňovat po zbytek tvého života.

Užívej si společenského života

Pohybuje se více mezi lidmi. Zajdi si na vínko s kamarádkou, přihlaš se na kurz, kde poznáš nové lidi, skoč si na oběd s kolegy z práce. Snaž se netrávit čas pouze o samotě a nepodněcovat v sobě deprese. Ve společnosti lidí je vždy veseleji a blízcí přátelé ti pomohou dostat se z nejhoršího.

Rozmazluj se

Po rozchodu si dopřej, co potřebuješ. Dovol si čas od času tabulku čokolády, připrav si horkou koupel, zajdi na kávu. Praktikuj jeden nebo klidně i všech ze 7 způsobů, jak se rozmazlit.

Co nedělat po rozchodu?

Nezačínej hned nový vztah

Pravděpodobně ses už s podobnou situací setkala. Mnoho žen i mužů se rozhodne utopit bolest v novém vztahu. Přece, zamilované pocity a nové impulsy mohou způsobit, že získáš pocit, že ses z minulého vztahu už dostala. Bohužel, ne vždy jde o pravdu. Právě naopak. Klidně se totiž může stát, že přeneseš na stávajícího partnera problémy z minulého vztahu, které sis v sobě ještě nevyřešila. Nevyjde vám to, rozejdete si a ty budeš muset zpracovat ne jen jeden, ale hned dva rozchody najednou.

Vyhýbej se „slabým“ situacím

Určitě tě nejednou ovládne slabá chvilka a budeš mít pocit, že chceš své polovičce napsat. Možná to bude v momentě, kdy se budeš cítit osaměle nebo ve společnosti, po dvou skleničkách vína. Vyhni se tomu. Zkus místo toho napsat kamarádce, jdi se projít, pusť si seriál. Pokud se bojíš, že se po několika skleničkách neovládáneš, omez i alkohol a raději vůbec nepij.

Neupozorňuj na sebe

Možná jsi stále naštvaná a chceš, aby i tvůj expartner cítil stejnou bolest jako ty. A tak se rozhodneš vyzývavě oblékat nebo flirtovat s jeho blízkými přáteli. Pamatuj si, že to je cesta, kterou rozhodně jít nechceš. Podobným způsobem vůbec nedosáhneš svého, tvůj bývalý tě při nejmenším obdaruje nechápavým pohledem a v tom horším případě ti dá najevo, že tebou opovrhuje. A to přece nechceš. Lepší cestou je zachovat si důstojnost a emoce zpracovat jiným způsobem, například meditací nebo sportem.

Neobviňuj se

Mnozí z nás po rozchodu pociťují vinu. Obviňujeme se, že jsme pochybili a něco neudělali správně. Viníme se za rozhodnutí, pichlavé slova, samotný rozchod. Ptáme se sami sebe, kde jsme udělali chybu, zda jsme v dané situaci nemohli reagovat lépe. Pamatuj si ale, že na každý vztah jsou vždy potřeba dva. Proto rozchod nikdy není jen tvá vina. Je to vina vás obou. A to je v pořádku. Lidé přece nejsou dokonalí, všichni děláme chyby. Vaše povahy si jednoduše nesedli, rozdělili vás vaše názory, skutky, avšak donekonečna se za rozchod vinit určitě není řešením. Minulost musíš nechat jednou jít a neživit v sobě pocity viny.

Nepřehrávej si dokola minulost

Když jsme smutní, máme sklon přemýšlet nad minulostí a jitřit rány krásnými společnými vzpomínkami. Je jasné, že jste spolu prožili krásné chvíle. Možná ty nejkrásnější. Vždyť kdyby tomu tak nebylo, vydrželi byste spolu až dosud? Ne. Život je ale dynamický a vyvíjí se a některé páry prostě po čase přestanou zažívat to hezké. Narazí na skutečné problémy, které spolu nedokážou vyřešit a spustí se na ně lavina. Až si nakonec uvědomí, že to krásné je pryč a zůstalo pouze to ošklivé. Pravdou je, že minulost nás nemůže živit věčně. A nedokáže ani udržet při životě žádný vztah. Možná na čas, ale nikdy ne navždy. Proto se zbytečně netrap tím, že budeš myslet na hezké chvíle z minulosti. Raději je odlož do pomyslné krabice a když na ně nechtěně narazíš, pouze je obejdi. Jednoho dne se z nich určitě budeš těšit, ne však dnes, kdy ještě pořád bolí.

V následujícím článku si přečtěte, zda máte šanci na návrat po rozchodě.

54573-7h3a0637-k0645-2

Šperk s akvamarínem – síla oceánu na dosah

Světle modrá barva akvamarínu evokuje průzračně čisté moře. Toto…
šikana

Jaké jsou příčiny a následky šikany

Nevíte, proč se vlastně objevuje šikana a jak se…
šikana

Vše, co jste chtěli vědět o šikaně

O šikaně existuje nespočet knih i filmů, které upozorňují…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

Nejnovější články

adult-2178366_1280

Kolik sexuálních partnerů je moc?

Napadlo vás někdy, že existují statistiky, kolik mají lidi…
people-2562102_1280

Jak poznáte, že jste zamilovaná?

Slavný citát říká, že jen dvě věci na světě…
přátelství

Jak se vypořádat se závistí v přátelství

Závist patří mezi nepříjemné lidské vlastnosti, dokonce je jedním…
smutná žena

Bolestivý rozchod – jak ho překonat?

Když přijdeme o někoho, koho jsme milovali, vždycky to…
portrait-4246954_1280

Kontaktoval tě po rozchodu bývalý? Má k tomu tyto důvody!

Rozchod s člověkem, se kterým jsme si byli nějaký…

Související příspěvky

Zanechte komentář