KZ_logo1

Rozchod, signály rozchodu a pauza ve vztahu: Kdy je správný čas na rozchod?

12.12.2019

Konec vztahu může přijít rychle nebo postupně. Možná jsme ho čekali a věděli jsme, že přijde, možná byl nečekaný. Důvod rozchodu může být jakýkoliv. Někdy za něj může nevěra, jindy nedorozumění nebo dohoda obou partnerů. Ať je to jakkoliv, konec vztahu je nepříjemná záležitost. Ztráta milované osoby bolí, a náš život se mění. Musíme se zbavit starých návyků a vytvořit si nové, do kterých už čas strávený s naší polovičkou nepatří.

Jak poznat konec vztahu?

Někdy bohužel nastane čas rozejít se a jít vlastní cestou. V případě, že si nejste jista, zda je rozchod správným řešením, zamyslete se, jak právě vypadá váš vztah. Na základě následujících signálů totiž můžete poznat konec vztahu:

Partner tráví více času s přáteli nebo rodinou

Už nejste na prvním místě a vaše polovička vám již nevěnuje svůj čas a energii. Možná je to ale naopak, možná jste to vy, kdo vztahu přestal věnovat svůj čas

Přestali jste se hádat

Ne, v tomto případě konec hádek neznamená harmonii. Jde spíše o rezignaci. Vztah je na konci a už ani jednomu z vás nezbývá energie řešit problémy, rozdíly a konflikty.

Když se stane něco zásadního, ​​nedozvíte se o tom jako první

Možná jste si všimla, že za vámi partner už nechodí, když se mu v životě stane velká událost. Namísto toho se svěří blízkému příteli nebo někomu z rodiny.

Nuda přesáhla hranice vztahu

Už to není jen o tom, že se nudíte společně. Nuda vás ovládla a přesahuje do dalších aspektů vašeho života.

Vždy se musíte opakovat 

Téměř každou informaci ve vašem vztahu je potřeba zopakovat, protože si navzájem s partnerem často nevěnujete dostatek pozornosti.

Přestali jste spolu vykonávat své společné aktivity

Možná jste spolu chodívali plavat, do kina či každou sobotu večer tančit. No a – přestali jste. Jasné, zpočátku jste z toho obviňovali nedostatek času, ale nyní je možná pravá chvíle na to přiznat si, že váš vztah není v pořádku.

Nechce se vám chodit domů 

Přestali jste se těšit na společně strávené chvíle, ba ani domů se vám nechce chodit. Raději po práci zůstanete ve městě s kolegyněmi nebo si zajdete někam na kávu.

Cítíte se osaměle, i když jste spolu

Ačkoli spolu trávíte čas a fyzicky jste spolu, každý z vás je psychicky vzdálen a žije kdesi ve svém světě. Po čase přestanete cítit emoční propojení, které vás kdysi spojovalo, a začnete přemýšlet nad rozchodem.

Přemýšlíte, zda by se pro vás nenašel někdo vhodnější

Další ze signálů, který nám říká, že rozchod je nezbytný, vám dává vaše mysl. Pokud vás už několikrát napadlo, že byste vlastně mohla být s někým lepším než je vaše drahá polovička, něco nebude úplně v pořádku. Někdy se podobné věci objevují právě proto, že se partneři během společně strávených let změní a stanou se z nich odlišné osoby.

Nejste kompatibilní

Zjistili jste, že k sobě vlastně vůbec nepasujete kvůli vaším vlastnostem.  Někdy totiž právě odlišné vlastnosti a vnímaní světa může by důvodem rozchodu. Jak to tedy s vlastnostmi a kompatibilitou ve vztahu je, si můžete přečíst v článku.

Líbáte se jen z povinnosti 

Vášnivé polibky jsou už dávno ztraceny a přestože si občas nějaký ten polibek vyměníte, děláte to výhradně z povinnosti.

Vyhýbáte se společně strávenému času

Dospěli jste již do takového bodu, že spolu nedokážete trávit čas. Ne, když jste jen sami dva. Stále si snažíte vyplnit volné chvíle a vedete bohatý, možná až vyčerpávající, společenský život. A všechno jen proto, že už nevíte, co dělat, když jste sami.

Všímáte si na partnerovi chyb a zapomínáte na jeho pozitivní vlastnosti

Když jsme zamilovaní a máme nasazené růžové brýle, máme pocit, že po našem boku kráčí ten nejdokonalejší člověk na světě. Nicméně, když prvotní šílenství pomine a my se ocitneme nohama pevně na zemi, najednou spatříme, že nás partner má i nějaké nedostatky. A ono je to v pořádku. Problém ale nastává tehdy, když začneme zapomínat na jeho silné stránky a přednosti a neustále si všímáme jen těch špatných věcí. Podobné situace ústí do hádek a někdy až nemístné kritiky, což může být dalším signálem, že je čas se rozejít.

Už spolu nemluvíte o budoucnosti

Kdysi jste plánovali celé hodiny. Pravděpodobně jste také věděli, jak se budou jmenovat vaše děti. Dnes už ale o budoucnosti nemluvíte. Nebavíte se o kariéře, dětech ani společném bydlení.

Nudíte se v posteli

Váš sexuální život je bídný. Partner vás přestává vzrušovat a co je horší, už se ani nesnažíte na sexu zapracovat a vnést do vztahu vášeň. Oba jste rezignovali a spíte spolu pouze z povinnosti. Zdravý sexuální život je pro fungování vztahu velmi důležitý a když ho nemáme může jít o signál toho, že je čas na rozchod.

Intuice vám našeptává, že něco není v pořádku

Ženy jsou a vždy byly intuitivní stvoření. Můžete se snažit, jak chcete, někde hluboko uvnitř přesně víte, co byste měla udělat. A přestože to potlačujete a nepřiznáte si pravdu, to, že je čas na rozchod v sobě prostě cítíte.

Vaše konflikty vyeskalovaly do extrémů

Vy a váš partner se už na ničem nedokážete shodnout. To ale není to nejhorší, navzájem se dokážete vyprovokovat k přehnaným reakcím. Když při hádkách padají nadávky, měli byste zvážit, zda je možné hodit zpátečku. Pokud vztah nedokážete přestavět, je čas ho ukončit.

Už více partnerovi neprojevujete svou náklonnost

Chybí vám váš partner, když nejste spolu? Mazlíte se a vyjadřujete si své city? V případě, že jste si na všechny otázky odpověděli ne, je pravděpodobně čas na konec vztahu.

Řešíte nevěru 

Možná jste vy nebo partner byli jeden druhému nevěrní. Nevěra je obvykle indikátorem vážnějších problémů, které ve vztahu řešíme. Některým párům se nevěru podaří překonat a vyřešit, pokud skutečně šlo o přešlap. Většina párů ale podobnou krizi nepřekoná a rozejde se.

Je pauza ve vztahu dobrým řešením?

Mnoho párů chce vztah zachránit a tak se rozhodne pro pauzu. Pauzy ve vztazích nejsou ničím neobvyklým. Partneři si od sebe potřebují odpočinout a chvíli neřešit žádné problémy. Zastánci pauz ve vztahu tvrdí, že nám pauza může poskytnout nadhled. Odpůrci naopak nevěří v pauzy ve vztahu a jejich pomoc, a považují je za jakéhosi předchůdce rozchodu.

Na to, zda je pauza ve vztahu dobrým nebo špatným řešením, jednoznačná odpověď neexistuje. Některým párům pomůže, jiné vztahy naopak ukončí, což však nemusí nutně znamenat, že jde o špatný krok. Pauzy ve vztahu obvykle nebývají tak emotivní a těžké jako rozchody, a proto nám mohou pomoci zmírnit pád. A tedy, pokud si během pauzy zvykneme na nový režim, rozchod a finální ztráta partnera pro nás již nebudou tak náročné. Pauza ale může skončit i pozitivně a vy se k partnerovi vrátíte, protože si uvědomíte, že nemůžete být bez sebe.

Jak na pauzu ve vztahu?

V první řadě si musíte s partnerem vymezit určitá pravidla. Ta je nutné opravdu jasně definovat. O jaké pravidla jde?

  1. Řekněte partnerovi, že potřebujete pauzu. Vysvětlete mu důvod, proč je to tak. Chovejte se soucitně a hledejte společná řešení. V případě, že spolu bydlíte, dohodněte se, kdo zůstane doma a kdo si na chvíli najde útočiště jinde.
  2. Dohodněte se, jestli zůstanete, nebo nezůstanete v kontaktu. Některé páry se rozhodnou během pauzy komunikovat, jiné spolu v období pauzy vztahu ani nepromluví. Rozhodnutí je na vás – můžete komunikovat prostřednictvím sociálních médií nebo si čas od času zatelefonovat.
  3. Určete si, jak dlouho se nebudete setkávat. Může jít o týden, dva týdny, měsíc. Každopádně zjistěte, kolik času budete potřebovat a zda za tuto dobu dokážete zhodnotit váš vztah, případně napravit své chování, které může být jedním z důvodů problémů ve vztahu.
  4. Sex s jinými lidmi během pauzy je další z témat, o které si s partnerem musíte promluvit. Experimentování a otevřený vztah jsou v pořádku jenom tehdy, když s tím souhlasíte oba. V opačném případě je jedinou možností věrnost.

Snaha nepomáhá, konec vztahu je nablízku

Možná jste už vyzkoušeli všechno. Od erotických hrátek, přes komunikaci až po pauzu ve vztahu, ale nic nepomáhá. V určitém bodě života je nutné si přiznat, že nastal čas vztah ukončit. Nejde o nic trapného. Nemusíte mít proto výčitky, ani se stydět, že se s partnerem rozcházíte. Naopak, jde o přirozený proces a vývoj vztahu. A pamatujte si, díky rozchodu máte možnost začít nový život a potkat tu pravou lásku. A přestože to bude těžké a náročné, nakonec se otřepete a rozchod zvládnete.

O tom, jak překonat rozchod a jak se s rozchodem vyrovnat, se dozvíte v dalším článku.

Boats illuminated by the sun in Lipno Lake with beautiful scenery in the background. Blizsi Lhota, Czech Republic.

Chystáte se k vodě? Které české nádrže stojí za návštěvu

Koupání, šnorchlování, paddleboarding nebo jen příjemné chvilky na sluníčku.…

Co je to patchwork, kde se vzal a jaké je jeho využití?

Možná už jste v souvislosti s šitím zaslechli zvláštní…

Užijte si příjemný wellness pobyt podle svého výběru

Chcete se vydat na relaxační pobyt pro načerpání nové…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

vd_reality_300x300vd_stavebni_300x300

Nejnovější články

sergio-souza-Sxm8FK0xc3Q-unsplash

Vídat se po rozchodu? Raději ne!

Každý konec vztahu bolí. Zasahuje totiž naše nejcitlivější místa,…
neonbrand-N8XoKjKOT0M-unsplash

Jak najít svou ztracenou vášeň

Žijete v dlouhodobém vztahu a pořád svého partnera milujete,…
toxický vzťah

Jak poznat toxický vztah

Jste spolu spíš jen ze setrvačnosti a ze zvyku?…
žena po rozchodu

Rozchod – životní zkouška, která vás mnohému naučí

Pokud jste zrovna čerstvě po rozchodu, pak zřejmě máte…
ben-white-j1h011Awz1A-unsplash

Jak získat po rozchodu ztracené sebevědomí?

Rozchody jsou složité. Někdy vztah neskončí zrovna nejlépe a…

Související příspěvky

Zanechte komentář