KZ_logo1

Sex po porodu

2.8.2017

Už je to tady! Svého malého potomka konečně držíme v náručí a míříme s ním domů. Stáváme se tak trochu jinou ženou, stáváme se matkou. Ovšem doma nás čeká také náš partner, manžel a táta, jsme rodina. Jak se ale taková nová role obou partnerů může promítnout do jejich vzájemného soužití? A je možné udržet si ještě normální sexuální vztah?

Zranitelná žena

Po porodu je žena zranitelná ve všech bodech jak tělesné, tak duševní stránky. Zranění po porodu, např. po nástřihu hráze či operativním porodu, se nám teprve hojí a jediné záležitosti, na které se nyní dokážeme plně soustředit, jsou kojení, naše miminko a spánek. Postel nám tedy ve dnech po porodu a většinou celé šestinedělí slouží opravdu jen pro odpočinek. Dle lékařů bychom šestinedělí měly opravdu věnovat jenom děťátku, odpočinku a nechat tělo celkově trochu zahojit a sexuální radovánky si nechat až po zmiňovaných šesti týdnech. Pro některé ženy je potom sex spíše chvilkovým „odskokem“ od péče o miminko a domácnost. Mnohé maminky pak chuť na sex ztrácejí. Jsou unavené, vyčerpané, plačtivé a plné pochybností. Může za to především hormon prolaktin (hormon podporující kojení), blokuje v drtivé většině menstruační cyklus ženy a má na svědomí tu typickou náplň šestinedělí. Žena je během něj zranitelná, citlivá, reaguje jinak než obvykle. Je to období největších změn.

Proto je skutečně lepší sex odložit až na dobu, kdy se už budeme cítit lépe po tělesné stránce a vyrovnanější po té duševní. Tak těch sedm až deset týdnů po porodu. Pak už by měl být sex příjemnou záležitostí. Měly bychom se u něj odreagovat, a pokud nás bude také uspokojovat, budeme z něj čerpat též sílu pro další nelehké chvíle s miminkem, kterému musíme dát všechnu svoji lásku, a samozřejmě tím značně posílíme harmonii partnerského vztahu.

Pokud nás ale pohlavní spojení spíše trápí a bolí, je lepší poradit se s odborníky, vždy je lepší dříve než později, jde také o naši radost a potěšení z blízkosti milované osoby, která tu byla dříve než dítě. Pokud by milování bylo pro vás opravdu nemyslitelné, může to vyřešit plastická operace pochvy (úprava poševního vchodu).

Znovu ho objevujme

Mnohé novopečené maminky si ze začátku sex opravdu nedokáží vychutnat. Je to pro ně i několik měsíců bolesti. Ale spojení dvou milujících se partnerů má být radostí, zvláště pak pro rodiče, kteří jsou s novým členem rodiny v neustálém zápřahu.

Proto zkusme toto potěšení pomalu, společnými silami znovu objevovat. Nemusíme jít hned „na věc“, můžeme se ze začátku jen mazlit, vyjadřovat dotyky, že pořád jsme tu pro sebe, i když na to teď není tolik času. Hýčkejme svá těla vzájemným hlazením, pokusme se s druhým o dokonalé souznění. Patrně nám musí stačit malá chvíle, než si děťátko opět začne vyžadovat naši pozornost, ale i pár dotyků během deseti minut udělá víc, než si myslíme. Chvíli ticha a vzájemných doteků, a soulož nás začne znovu přitahovat.

Když už se rozhodneme přímo pro akt, můžeme použít nějaké neparfémované chladící lubrikanty, v lékárně si můžeme vybrat z několika druhů. Nezapomínejme ani na ochranu – kojení není antikoncepce! Buď se poraďme s gynekologem, nebo používejme na čas aspoň kondom. Rozhodně se sexu nevyhýbejme, jak již bylo zmíněno výše, sex nám může i pomoci k lepší psychické kondici.

Také sexuologové radí, abychom svá těla do sexuálních hrátek zapojily co nejdříve, urychlíme tím pak návrat k normálu. Existuje i několik žen, které potěšení z milování nachází právě až po porodu, protože, jak tvrdí gynekologové, naše rozmnožovací orgány musí být opět připraveny a znovu se otevírají novým možnostem. Pootevřené porodní cesty, ke kterým nám dopomůže malý plod deroucí se na svět, mohou být pro mnohé ženy novou a lepší cestou k vzájemnému objevování se a k dosahování orgasmu.

Jak si poradit se sexuální disharmonií

Ale když žena opravdu nenajde žádnou chuť k sexu, zvláště pak po psychické stránce, rozvíjející se sexuální problémy začnou přinášet nepokoj a komunikační nedorozumění, protože manžel/partner se může cítit jako „druhé kolo u vozu“. Mužova sexuální apetence je v těchto případech mnohdy vyšší než u ženy. Sexuoložka Laura Janáčková proto radí: „Je třeba si uvědomit, že žena od muže očekává porozumění a slovní ujištění o jeho lásce a muž od ženy zase ocenění a spíše neverbální projevy. Důležitá je i organizace rodinného času, kdy by se nemělo zapomínat na individuálně trávený volný čas vyčleněný jen pro chvíle mladých rodičů. Pokud tedy fungují hlídací babičky, jednou za čas si dopřejte romantiku ve dvou. Rozhodně neodkládejte řešení komunikačních a sexuálních problémů a nečekejte, až se nahromadí nebo až je někdo vyřeší za vás.“

vánoce a děti

Co s dárky na Vánoce, pokud nemáte dostatek financí

Všude na nás číhají reklamy a slevy, které ohlašují,…

Cítíte, jak se vám doma kvůli topení vysušuje vzduch? Vsaďte na zvlhčovač vzduchu!

I když nás podzim obdaroval několika teplými, prosluněnými dny,…

Připadá vám sprchování nudné? Proměňte jej v relaxační rituál!

Většina lidí si pod pojmem relax představí napuštěnou vanu…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

Nejnovější články

kondóm

Pozor na chyby při používání kondomu

Kondom je nejrozšířenější ochrannou, která vás ochrání proti pohlavním…
pár v posteli

Vyhněte se zánětům a infekcím – nebojte se po sexu chodit na toaletu

Po milostném aktu chcete většinou s partnerem ještě chvíli…
žena při sporáku

Nechci být jen žena v domácnosti

Máte partnera, který vydělává víc než vy a chce…
žena

Jednoduchá cesta k intenzivnímu orgasmu

Chcete si užít milostné hrátky a dosáhnout intenzivního orgasmu?…
zdravý vztah

Od izolaci k intimitě: Jak mít zdravý partnerský vztah?

Romantické vztahy začínáme řešit už jako teenageři. Jde v…

Související příspěvky

Zanechte komentář