KZ_logo1

Šperk s akvamarínem – síla oceánu na dosah

18.2.2020

Světle modrá barva akvamarínu evokuje průzračně čisté moře. Toto spojení posiluje i název tohoto drahokamu, pocházející z latinského slovního spojení „aqua marina“ (mořská voda). Šperk s akvamarínem proto jistě potěší ženy, které milují moře a nejraději by ho měly nablízku po celý rok. Díky akvamarínu se jim tento sen alespoň částečně může splnit. Na seznamu tzv. birthstones (kamenů podle měsíce narození) patří k lidem narozeným v březnu.

Kousek moře v jediném kameni

Šperky s tímto kamenem působí velmi jemně, romanticky a nevinně. I proto se prsten s akvamarínem v posledních letech stal velmi oblíbenou volbou pro zásnuby. Nádherný koktejlový prsten s akvamarínem v brusu emerald, který patřil princezně Dianě, jsme mohli obdivovat také na ruce Meghan Markle, vévodkyně ze Sussexu, která se jím ozdobila na odpolední část svatebních oslav.

Akvamarínové náušnice dokážou svou něžnou barvou krásně rozzářit obličej. Náhrdelník s akvamarínem zase zcela jistě přitáhne pozornost k dekoltu. Říká se, že každá nevěsta by na sobě měla mít něco starého, něco nového, něco půjčeného a něco modrého. To poslední může být právě šperk s akvamarínem.

Akvamarín zvýrazňuje krásu každé ženy a nedá se říci, že by se hodil jen pro určitý typ. Penélope Cruz, Jessica Biel nebo již zmíněná Meghan Markle dokazují, že akvamarín nesluší jen jemným blondýnkám, ale i výrazným ženám s tmavými vlasy.

Akvamarín jako klidná síla i lék na prokrastinaci

Když se zahledíte do akvamarínu a jeho jemné modré barvy, možná budete souhlasit, že je na tomto drahém kameni něco uklidňujícího. Jeho význam byl vždy spojován s mořem. Námořníci nosili akvamarín jako talisman znázorňující boha Neptuna a věřili, že má moc uklidnit vodní živel a ochránit je tak před nebezpečím.

Krása ovšem není jediná vlastnost, pro kterou byl akvamarín v průběhu staletí vyhledáván. Například ve středověku byl považován za protijed, a proto po něm byla poptávka zejména mezi šlechtou. Na rozdíl od některých jiných kamenů ho nebylo potřeba rozdrtit, ale stačilo jej nosit ve formě přívěsku nebo prstenu. Akvamarín vytvarovaný do tvaru křišťálové koule se používal pro věštění budoucnosti. Byly mu taktéž přisuzovány léčivé schopnosti, především u nemocí očí, břišní oblasti, jater a krku. 

Víra ve schopnosti některých kamenů ovlivňovat lidskou mysl a tělo přetrvává i dnes. Akvamarín nás prý může odklonit od prokrastinace, pomoci jasně a rychle se rozhodovat a motivovat. Může také pomoci zahnat strach a fobie. A vzhledem k tomu, že je spojen s krční čakrou, podporuje komunikační a rétorické schopnosti.

Modrý, nebo modrozelený akvamarín: který je cennější?

Akvamarín patří do skupiny berylů, stejně jako zelený smaragd nebo méně známý růžový morganit. Pro použití do šperků ho předurčuje nejen jeho krása, ale také tvrdost 7,5–8 na Mohsově stupnici. Ta ho činí poměrně odolným proti poškrábání. Oproti smaragdu obsahuje většinou mnohem méně inkluzí a kousky v opravdu dobré kvalitě nejsou až tak vzácné.

Barva akvamarínu je buď jasně modrá, nebo má lehce zelený podtón. V minulosti byla více ceněná nazelenalá varianta, dnes je situace opačná a prim hraje čistě modrá. Pro její dosažení a zvýraznění se obvykle používá zahřívání kamene. Hodnota akvamarínu se zvětšuje s intenzitou barvy. Platí tedy, že čím tmavší kámen, tím vyšší cena. Většina akvamarínů na trhu je spíše světlejší barvy. 

Akvamarínu velmi svědčí záře reflektorů. Odborníci proto doporučují prohlížet ho na denním světle, jelikož umělé světlo už může jeho kouzlo jen zvýraznit.

Jak poznáte pravý akvamarín?

Mezi drahé kameny, které bývají hojně imitovány, patří právě akvamarín. Nejčastěji je za něj vydáváno barevné sklo. Rozlišení od pravého akvamarínu nemusí být pro laika snadné. Každopádně pokud uvnitř „kamene“ uvidíte bublinky, jedná se jistě o imitaci. Dalším signálem, že pravděpodobně nejde o pravý akvamarín, jsou různé škrábance na povrchu. Akvamarín může být zaměněn i za levnější modrý topaz, který má někdy podobnou barvu. 

Pokud budete pořizovat šperk s akvamarínem, svěřte svůj výběr raději do rukou osvědčeného zlatnictví, jako je např. ateliér KLENOTA. Zde dostanete ke každému šperku zdarma certifikát pravosti. Přejeme příjemné vybírání!

Boats illuminated by the sun in Lipno Lake with beautiful scenery in the background. Blizsi Lhota, Czech Republic.

Chystáte se k vodě? Které české nádrže stojí za návštěvu

Koupání, šnorchlování, paddleboarding nebo jen příjemné chvilky na sluníčku.…

Co je to patchwork, kde se vzal a jaké je jeho využití?

Možná už jste v souvislosti s šitím zaslechli zvláštní…

Užijte si příjemný wellness pobyt podle svého výběru

Chcete se vydat na relaxační pobyt pro načerpání nové…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

vd_reality_300x300vd_stavebni_300x300

Nejnovější články

sergio-souza-Sxm8FK0xc3Q-unsplash

Vídat se po rozchodu? Raději ne!

Každý konec vztahu bolí. Zasahuje totiž naše nejcitlivější místa,…
neonbrand-N8XoKjKOT0M-unsplash

Jak najít svou ztracenou vášeň

Žijete v dlouhodobém vztahu a pořád svého partnera milujete,…
toxický vzťah

Jak poznat toxický vztah

Jste spolu spíš jen ze setrvačnosti a ze zvyku?…
žena po rozchodu

Rozchod – životní zkouška, která vás mnohému naučí

Pokud jste zrovna čerstvě po rozchodu, pak zřejmě máte…
ben-white-j1h011Awz1A-unsplash

Jak získat po rozchodu ztracené sebevědomí?

Rozchody jsou složité. Někdy vztah neskončí zrovna nejlépe a…

Související příspěvky

Zanechte komentář