KZ_logo1

Střeva pracují 24 hodin denně, nelze je tedy ignorovat

13.5.2017

Svátky a volné dny jsou pro nás často příležitostí dopřát si více dobrého jídla, než je tomu v jiných všedních dnech. Ale pokud bychom střeva takto zatěžovali denně, nemile by se nám odvděčila. Střeva totiž pracují 24 hodin denně a 365 dní v roce a jsou velmi důležitou součástí trávicího traktu každého z nás. Tak, jak se cítí naše střeva, cítíme se i my. Pečujme tedy o ně dobře a střeva na oplátku budou pečovat o nás.

Kde jsou střeva uložena

Střeva jsou uložena pod žaludkem a játry. Ve většině případů zabírají střední a spodní část břicha a jsou rozdělována na střevo tenké a střevo tlusté. Tenké střevo má v průměru 3,5 cm a může dosáhnout délky až 6,5 metrů. Má tři části: dvanáctník, lačník a kyčelník. Tlusté střevo dosahuje délky pouhých 1,5 metru ovšem v průměru je větší, měří 4 až 7 cm. Jako slepé střevo je označována první nejširší část tlustého střeva, na niž navazuje tenké střevo. Z něj vystupuje červovitý výběžek zvaný apendix.

Když střeva stůňou  

Co do četnosti jsou střevní obtíže nejčastějšími problémy lidského zdraví. Například neúměrná konzumace jídla spojená se stavem přejedení, či dietní chyba, konzumace nevhodných, příliš ostrých jídel, to všechno může u citlivých jedinců vyvolat dokonce i krvácení z konečníku. A nemusí se jednat právě o nemoc, někdy k těmto potížím dospějeme po konzumaci jídel s vysokým obsahem kapsaicinu.

Jak je to s tekutinami ve střevech

Foto: 123rf.com

Foto: 123rf.com

Ideální denní spotřeba tekutin se u člověka má pohybovat okolo 2-3 litrů denně, a to v závislosti na počasí. Mimo vypité tekutiny se do střev dostávají i tekutiny ze slinných žláz, také ze žaludečních a pankreatických žláz. Tím se celkové množství tekutin zvýší až na 9 litrů.  A přes 90 % vody je v těle absorbováno právě v tenkém střevě. To má denní absorpční kapacitu cca 50 litrů.  V tlustém střevě se vstřebává další tekutina o denním objemu 2-3 litry, přičemž objem vody ve stolici nepřekročí 150 ml. Zvýší-li se tedy objem vody, kterou střeva nestihnou zpracovat, třeba jen o 50 ml oproti normálu, může to vyvolat tvorbu řídké stolice. V průměru vychází na jednoho člověka ročně 3-5 průjmových příhod. Frekvence těchto obtíží pochopitelně závisí na hygienické úrovni a dalších faktorech.

Jak zastavit průjem

Výskyt průjmu může být průvodním jevem některého z onemocnění anebo může být infekční. V případě infekčního původu je obvykle způsoben dietní chybou, ale klidně i silným stresem. V naší republice bývá průjem vyvolán nejčastěji salmonelózou. V případě průjmu jako průvodního rysu onemocnění se nejčastěji jedná o akutní apendicitidu, ulcerózní kolitidu, problémy s tračníkem, ale bohužel i kolorektální karcinom. Průjmem se mohou přihlásit i otravy, například otrava rtutí anebo předávkování léky. Léčba průjmu by se tedy vždy měla odvíjet od jeho příčiny. Jedná-li se o těžší infekce, je často potřeba nasadit léčbu antibiotiky, ovšem i ta mohou sama vyvolávat průjem. Nadužívání antibiotik, ale i nevyvážená strava, to jsou důvody, které mohou zasáhnout a oslabit naši střevní mikroflóru. Toto oslabení může následně vést k vaginálním zánětům anebo průjmům, případně i k dalším zdravotním obtížím.

Nutnost rehydratace organismu

Ztráta tekutin provázející všechny druhy průjmů je největší komplikací těchto střevních potíží. V některých případech může být dehydratace dokonce smrtelná! Při opravdu velké ztrátě tekutin z těla dochází k selhání ledvin a v důsledku toho i k multiorgánovému selhání. Proto je velmi důležitá rehydratace, tedy doplnění ztracených tekutin. Zatímco dětem se podávají spíše rehydratační roztoky, u dospělých často postačí podávání mírně slazených čajů, iontových nápojů, či chladnějších tekutin. Podávání se doporučuje v menších dávkách a v častějších intervalech. Ovšem v případě velké ztráty tekutin je nutné postiženého hospitalizovat. V nemocnici mu pak dodají tekutiny intravenózně.

Co dělat, když se dostaví zácpa

Zácpa nám přináší hlavně nepohodlí a bolestivé stavy, které, pokud trvají dlouhodobě, mohou vést k různým zdravotním komplikacím. Nevhodná skladba jídelníčku v tomto případě může mít významnou roli. Častou příčinou je nedostatek vlákniny ve stravě. V našich jídelníčcích by se proto mělo často objevovat celozrnné pečivo, zelenina a ovoce, a to i v syrovém stavu. Ovšem i některá onemocnění mohou způsobovat zácpu. Jsou to například onemocnění trávicího traktu, depresivní stavy anebo je to reakce na některé typy léčiv. V případě zácpy se pacientům nevyplácí netrpělivost. Není právě nejvhodnějším řešením sáhnout ihned po projímadle. Jedná-li se o ojedinělý stav, může napomoci prostá změna jídelníčku. Opakovaná zácpa je ale důvodem k návštěvě lékaře, mohlo by se totiž jednat i o průvodní jev některého skrytého onemocnění. Jak na nápravu? Snažte se postupovat co nejuváženěji. Nejprve přidejte dostatek tekutin, vynechejte dráždivá jídla, upravte svůj jídelníček přidáním dostatku vlákniny, vyvarujte se potravin, které staví, a nepotlačujte nutkání na stolici.

Je tedy jednoznačně patrné, že stav našich střev nás ovlivňuje více, než si myslíme.  Bylo by tedy dobré, abychom se naučili lépe je vnímat a poučit se, jak je udržet v dobré kondici a zabezpečit tak sami sobě pohodu a zdraví.   

Zuzana Bohdalová

kyberšikana

Kyberšikana a jak se bránit

Mezi jeden z největších problémů současnosti patří kyberšikana. Ta…
_DSC0136

Voňavý švestkový koláč s makovou drobenkou

Přemýšlíte nad sladkou dobrotou, na níž si pochutnáte nejen…
voděodolná rtěnka

6 nových kosmetických vychytávek

Slyšeli jste už o rtěnce, která vám na rtech…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

Nejnovější články

partnerství

Jak vycházet s rodiči partnera

Mezilidské vztahy jsou často velmi složité, a to nejen…
woman-1149911_1280

Kvíz: Jsem opravdu zamilovaná?

Samozřejmě, pokud se s někým pravidelně setkáváš a sdílíš…
pár

Šance na návrat po rozchodu

Je mnohem složitější vrátit se do vztahu, který nefungoval…
pár

Rozchod: Jak se vyrovnat s rozchodem?

Rozchod je nepříjemný. A je úplně jedno, jestli se…
pár

Rozchod, signály rozchodu a pauza ve vztahu: Kdy je správný čas na rozchod?

Konec vztahu může přijít rychle nebo postupně. Možná jsme…

Související příspěvky

Zanechte komentář