KZ_logo1

Strie trápí nejen těhotné ženy. Lze jim předejít anebo je úspěšně léčit?

10.6.2016

Pokud jste si myslely, že striemi mohou trpět pouze těhotné ženy, pak patříte k těm šťastným, které se s tímto problémem ve svém vlastním životě nesetkaly. Stejně tak není pravda, že vznik těchto zvláštních pruhů na kůži, které začínají jako červenofialové a postupně zesvětlají do stříbřitě bílé barvy, je způsoben pouze rychlým růstem anebo přibýváním na váze.

Ano, jsou to sice skutečně dvě hlavní příčiny, proč se strie objeví, ale ne jediné. Zkuste si kůži představit jako nafukovací balón. Pak lépe pochopíte, proč váhový přírůstek a změny objemu břicha stejně jako prudký růst v období dospívání způsobují vznik trhlinek. K nabývání objemu dochází prudce, a pokud není kůže dostatečně pružná, vznikají drobné prasklinky, které vedou ke zjizvení. Strie tedy vznikají tím, že dojde k popraskání elastických vláken kůže a rozrušení svazků kolagenových a elastinových vláken. Se vznikem strií se potýkají také sportovci, kteří rychle naberou svalovou hmotu při intenzivním cvičení. Objevují se prakticky kdekoliv na těle. Místy nejčastějšího výskytu jsou však břicho, stehna, paže, boky anebo prsa. U lidí se světlejší pletí dochází ke vzniku narůžovělých strií, lidé s pletí tmavší pak mají strie jen o něco světlejší, než je tón jejich pokožky.

Nejen nárůst objemu způsobuje vznik pajizévek

Existují však také ženy a samozřejmě i muži, kteří striemi trpí, aniž by přibrali na váze. Bylo prokázáno, že někteří lidé mají hormonální predispozice ke vzniku těchto pajizévek. Mohou se tak objevit nejen v souvislosti s hormonálními změnami v pubertě nebo v těhotenství, ale také tehdy, kdy osoba prochází hormonální léčbou. Svou roli hraje také dědičnost.

Foto: pinterest.com

Foto: pinterest.com

Negativní vliv na možný vznik strií mají také kortikoidy, a to jak ve chvíli, kdy naše tělo produkuje jejich nadměrné množství, tak tehdy, když člověk kortikoidy užívá kvůli léčbě nějakého onemocnění. Lékaři tvrdí, že dokonce samotné dlouhodobé užívání mastí s kortikoidy může kůži v místě používání narušit a zapříčinit vznik strií. Je důležité si uvědomit, že ačkoliv jsou strie nevzhledné, nepředstavují samy o sobě zdravotní riziko. Každopádně přesto platí: pokud lze vyloučit jako možnou příčinu vzniku strií veškeré obvyklé důvody, mělo by se pátrat po příčině, proč vznikají, a vyloučit zásadnější zdravotní problém.

Prevence je účinnou, nikoliv však stoprocentní zbraní

Stoprocentně předejít vzniku strií nelze. Nenechte se napálit reklamou, která mluví o tom, že některé kosmetické přípravky, jako jsou krémy, pleťová mléka či balzámy apod. toto dokážou. Pokud se však budete o pokožku dobře starat, můžete jí pomoci, aby se s očekávaným nárůstem hmotnosti lépe vyrovnala, a to například právě v těhotenství. Své tělo hodně hydratujte. Nejen používáním hydratačních přípravků na kůži, ale také dostatečným příjmem tekutin. Pokožku si po večerní koupeli masírujte žínkou nebo jemným kartáčkem a kromě hydratačních krémů se nebojte použít také vitamínové a zjemňující přípravky. Dodávejte tělu také dostatečné množství vitamínu C, který je důležitý pro pevnost kůže. Podílí se totiž na tvorbě pojivové tkáně.

Lze strie léčit?

Pokud už strie vznikly, lze jejich projevy zmírnit. Například masážemi, promazáváním speciálními krémy, pomoci může také mikrodermabraze. Povrch kůže se jemně zbrousí. Lékaři pro léčbu strií používají také lasery. Budou však mít efekt pouze na zesvětlení a menší viditelnost strií. Nově kliniky nabízejí také další možnosti působení na již vzniklé strie, jako je akustická rázová vlna, ošetření na bázi radiofrekvence apod. Ani v těchto případech však nepočítejte s tím, že strie jednoduše zcela zmizí. Pouze budou méně viditelné. Ale upřímně: pokud jsou to pouze strie, co by nám mělo působit starosti, a kromě nich nás netrápí nic jiného, klidně je hoďme za hlavu a řekněme si, že jsme vlastně docela šťastní lidé.

Kateřina Magdalena Machová

pár v posteli

Kvíz: Jaký je v posteli?

Kvíz: Jaký je v posteli? Poznala jsi nového muže…
cibulový koláč

Mňamka na cesty: Cibulový koláč

Chutný cibulový koláč na cesty, ze kterého si můžete…
pes a deti

Jaký pes je vhodný do domu

Máte v plánu pořídit si domácího mazlíčka a chcete…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

Nejnovější články

pár v posteli

Kvíz: Jaký je v posteli?

Kvíz: Jaký je v posteli? Poznala jsi nového muže…
randění

7 rad, jak na randění po rozvodu

Někdy vztahy prostě nevyjdou. Můžeme se snažit, jak chceme.…
kondóm

Pozor na chyby při používání kondomu

Kondom je nejrozšířenější ochrannou, která vás ochrání proti pohlavním…
pár v posteli

Vyhněte se zánětům a infekcím – nebojte se po sexu chodit na toaletu

Po milostném aktu chcete většinou s partnerem ještě chvíli…
žena při sporáku

Nechci být jen žena v domácnosti

Máte partnera, který vydělává víc než vy a chce…

Související příspěvky

Zanechte komentář