KZ_logo1

Superfoods aneb i v jídle vládnou trendy

8.6.2016

Trendy jsou všude kolem nás. Mění se styl oblékání, mění se bytové interiéry, mění se způsob, jak trávíme čas. Dlouhou dobu se ale změny příliš nedotýkaly třeba stravování, kde jsme se drželi spíše starých tradic nebo zvyků. To už je ale minulostí! A tentokrát za příliv trendů můžeme být skutečně vděční – přináší totiž zároveň chuť i látky, které napomáhají zdraví!

V posledních letech došlo k rapidnímu vzestupu popularity zdravého životního stylu a zdravých jídel, což je pro nás vynikající zpráva! Díky tomu totiž najdeme už v i v menších obchůdcích mnoho prospěšných potravin, které tělu dodají mnoho živin a zároveň nás udržují fit a v kondici.

Některé potraviny jsou dokonce natolik výživné, že dostaly přívlastek Superfoods. A my vám dnes ukážeme, které to jsou.

Avokádo

Chleba s máslem je sice časem osvědčená tradiční snídaně, ale co si budeme povídat, pro zdraví a štíhlou linii není úplně ideální. Zralé avokádo má jemnou chuť, která si nezavdá třeba s chutí zeleniny nebo sýra, roztírá se jako margarín, a hlavně je plné vitamínů a výživných látek. Přidat jej můžete prakticky do všech jídel, vždy jim dodá jemnou krémovou texturu a nemusíte se bát nadbytečných kalorií.

Chia

Foto: pinterest.com

Semínka

Konopná semínka a zejména semínka šalvěje hispánské, Chia, teď zažívají období své největší slávy. Proč? Jsou prakticky bez chuti, takže je můžete kombinovat s čímkoli, ale jejich konzumací do těla dostanete významný zdroj minerálních látek, kvalitních sacharidů, Omega 3 a 6 mastných kyselin i rostlinných proteinů. Jejich kalorická hodnota je navíc naprosto zanedbatelná.

Acai bobule

Chcete-li hubnout, žít zdravě, ale zároveň milujete dobré a chutné jídlo, velkým pomocníkem budou bobule Acai. Ty se přidávají například do smoothies nebo salátů a jsou plné minerálních látek a vitamínů. K dostání jsou buď sušené plody, nebo pasterizované pyré.

Kelp a chlorela

Tato dvě slova zní možná jako název nějaké cizokrajné pohádky, ale jsou to jména mořských a sladkovodních řas, které jsou zdrojem jódu a taktéž napomáhají detoxikaci organismu od těžkých látek (např. kovů).

Foto: pinterest.com

Foto: pinterest.com

Aloe vera

Neboli „Elixír mládí“. Výtažky z aloe vera mají významné detoxikační a regenerační účinky, a napomáhají tak hydratovat tělo zevnitř. Aloe má navíc osvěžující chuť, což se hodí hlavně do nadcházejících letních měsíců.

Lucuma

Hledáte přírodní sladidlo, díky kterému si nebudete muset odpírat sladké, ale zároveň se nevzdáte zdravého stravování? Lucuma, exotické ovoce původem z Peru, je nabitá beta-karotenem, vitamíny, minerály a má účinky, které prokazatelně zpomalují projevy stárnutí. Chuťově připomíná vanilku a javorový sirup, a tak s ní můžete osladit třeba zmrzlinový pohár, dezert nebo ovocný salát.

Goji

Foto: pinterest.com

Foto: pinterest.com

Plody kustovnice čínské, Goji, jsou dalším hodnotným zdrojem vitamínů, obzvláště beta-karotenu, kterého je v nich několikanásobně více než třeba v mrkvi. Chuťově jsou kombinací šípku a rozinek, jenom jsou při vysušení trochu tvrdší, snadno ale nasáknou vlhkost ze vzduchu nebo jiného ovoce v salátech. Čínská tradiční medicína praví, že Goji pomáhají se zpomalováním stárnutí pokožky, mají antioxidační účinky a také mohou zlepšovat zrak.

„Superfoods“ najdete ve všech specializovaných obchodech se zdravou výživou, ale na čím dál více z nich můžeme narazit i v běžných obchodech. Tak se nelekejte trochu vyšších cen, protože i z malé gramáže těchto potravin pro sebe získáte velkou nálož zdraví!

Natálie K.

Boats illuminated by the sun in Lipno Lake with beautiful scenery in the background. Blizsi Lhota, Czech Republic.

Chystáte se k vodě? Které české nádrže stojí za návštěvu

Koupání, šnorchlování, paddleboarding nebo jen příjemné chvilky na sluníčku.…

Co je to patchwork, kde se vzal a jaké je jeho využití?

Možná už jste v souvislosti s šitím zaslechli zvláštní…

Užijte si příjemný wellness pobyt podle svého výběru

Chcete se vydat na relaxační pobyt pro načerpání nové…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

vd_reality_300x300vd_stavebni_300x300

Nejnovější články

sergio-souza-Sxm8FK0xc3Q-unsplash

Vídat se po rozchodu? Raději ne!

Každý konec vztahu bolí. Zasahuje totiž naše nejcitlivější místa,…
neonbrand-N8XoKjKOT0M-unsplash

Jak najít svou ztracenou vášeň

Žijete v dlouhodobém vztahu a pořád svého partnera milujete,…
toxický vzťah

Jak poznat toxický vztah

Jste spolu spíš jen ze setrvačnosti a ze zvyku?…
žena po rozchodu

Rozchod – životní zkouška, která vás mnohému naučí

Pokud jste zrovna čerstvě po rozchodu, pak zřejmě máte…
ben-white-j1h011Awz1A-unsplash

Jak získat po rozchodu ztracené sebevědomí?

Rozchody jsou složité. Někdy vztah neskončí zrovna nejlépe a…

Související příspěvky

Zanechte komentář