KZ_logo1

Svatební tradice v České republice

16.3.2020

Rok 2020 láká svými zdvojenými číslicemi k tomu, abyste si konečně vybrali své vysněné, svatební datum. Pokud se váš partner rozhoupal a opravdu se v tomto roce plánujete stát vdanou paní, je ideální čas nastudovat si svatební tradice. Podívejte se s námi na to, co se u nás v Česku dodržuje.

Svatební koláčky

Mezi typicky českou tradici patří pečení svatebních koláčků. Ty se většinou pečou s tvarohem, ale obměnou jsou i koláčky s ořechy, mákem a povidly. V minulosti se vždy nosila výslužka před svatbou a k ní se dávala svatební pozvánka. V současné době však koláčky nahrazují makronky, cupcakes nebo jiné zákusky a dezerty. Svatební oznámení se také v současnosti dává dřív než výslužka. Svatební koláčky bývají k vidění spíš na svatebních stolech anebo se používají jako takové malé připomenutí svatby, týden před ní.

Nevěstin závoj

Mezi jeden z nejstarších zvyků, které se týkají oblékání nevěsty patří například nošení závoje. O tom se traduje, že nevěstu chrání před zlými duchy. Funguje to tedy podobně jako družičky, které mají být oblečeny v bílém a být podobné nevěstě, aby zmátly duchy a zlé síly, které by mohly ohrozit nevěstu.

Házení rýže nebo květin

Velmi častým zvykem na českých svatbách je i házení rýže, případně posypávání novomanželů květinami. Tento zvyk pochází z minulosti, kdy mezi pohanské zvyky patřilo házení oříšků a semínek. To mělo do manželství vlákat plodnost. V současné době je účel stejný, jen oříšky a semínka byly nahrazeny rýží, případně okvětními lístky růží.

Další svatba do roka

Už v minulosti se svatby účastnily svobodné dívky a také svobodní mládenci. Většina z nich samozřejmě toužila po nalezení pravé lásky a svatbu v brzké době. I z toho důvodu vzniklo házení kyticí a házení podvazkem. Která dívka chytila kytici a který muž podvazek, se mohli do roka těšit na vlastní svatební veselí.

Rozbíjení talíře

Na většině českých svateb si všimnete také rozbíjení talíře, sekání dřeva, případně jiné manuální práce, kterou vykonává nevěsta, společně se ženichem. To má symbolizovat společnou práci v domácnosti a ukázat, že je čekají i povinnosti. A už zde se dá prý vidět, jak to budou dotyční zvládat.

Nové, staré, půjčené a modré

Známým zvykem, který je rozšířen nejen do Česka, ale také do celého světa, je i nošení něčeho nového, starého, půjčeného a modrého. Nevěsta si tak může vzít například nové šaty, starý šperk, půjčenou sponku od jiné spokojené nevěsty a třeba modrý podvazek. Splnění této tradice má přinést šťastné a věrné manželství, bez hádek a jakýchkoliv svárů.

Svatební dort

Ani svatební dort se nevyhne svatebním tradicím a pověrám. Říká se, že by jej měli rozkrajovat novomanželé společně, aby si v manželství vždy pomáhali a stáli při sobě. Také je známa pověra, že by dort měl ochutnat každý svatebčan, jinak může přinést smůlu sobě i novomanželům.

Zatahování

Dalším zvykem, který je k vidění hlavně u církevních sňatků a obřadů, je zatahování. Z kostela se napne po skončení hlavního obřadu provaz. Ten se ozdobí květinami, stuhami, ale také prázdnými láhvemi. Ženich se poté musí vyplatit, aby mohl společně se svou nevěstou pokračovat dál na hostinu.

Svatební hostina

U svatební hostiny by neměla být žádná prázdná židle, přináší to prý smůlu. Naopak rozbité nádobí a tedy střepy přináší v tomto případě štěstí. Českým svatebním zvykem je i společné pojídání polévky. To symbolizuje harmonii ve vztahu a spolupráci novomanželů.

Máte v plánu vdávat se? Které z těchto tradic dodržíte?

Co je to patchwork, kde se vzal a jaké je jeho využití?

Možná už jste v souvislosti s šitím zaslechli zvláštní…

Užijte si příjemný wellness pobyt podle svého výběru

Chcete se vydat na relaxační pobyt pro načerpání nové…

Dobrá erotická pomůcka umí zlepšovat každý vztah

Máte doma už skutečně tu pravou erotickou pomůcku? Pokud…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

vd_reality_300x300vd_stavebni_300x300

Nejnovější články

sergio-souza-Sxm8FK0xc3Q-unsplash

Vídat se po rozchodu? Raději ne!

Každý konec vztahu bolí. Zasahuje totiž naše nejcitlivější místa,…
neonbrand-N8XoKjKOT0M-unsplash

Jak najít svou ztracenou vášeň

Žijete v dlouhodobém vztahu a pořád svého partnera milujete,…
toxický vzťah

Jak poznat toxický vztah

Jste spolu spíš jen ze setrvačnosti a ze zvyku?…
žena po rozchodu

Rozchod – životní zkouška, která vás mnohému naučí

Pokud jste zrovna čerstvě po rozchodu, pak zřejmě máte…
ben-white-j1h011Awz1A-unsplash

Jak získat po rozchodu ztracené sebevědomí?

Rozchody jsou složité. Někdy vztah neskončí zrovna nejlépe a…

Související příspěvky

Zanechte komentář