KZ_logo1

Světový fenomén eBay

22.4.2015

Kdo v dnešní době nenakupuje na eBay, jako by nebyl. Alespoň část z nás si to může myslet, protože tato americká internetová aukční síň se těší stále větší oblibě. Jistě všechny tušíte, o čem je řeč. Nakupování přes internet nabízí spoustu možností. Není totiž nic lehčího, než si sednout k počítači a vybrat si právě to, co potřebujete. E-shopů je nepřeberné množství a dá se na nich sehnat, nač si vzpomenete. Přesto existují i stránky, na kterých se dá sehnat snad úplně vše na jednom místě, jednou z nich je právě eBay. Dalšími jsou například Aliexpress či Aukro.

Kdo hledá, najde … na eBay

Od elektroniky přes sběratelské předměty až po nábytek. Na eBay se dá dokonce koupit loď či kamion. V České republice se eBay proslavil především díky obchodníkům z Číny, kteří nabízí levné oblečení, doplňky, šperky, ale i elektroniku nebo dnes velmi populární kryty na chytré telefony. Na eBay zkrátka seženete cokoliv za opravdu nízké částky. Uvědomte si ale, že ne vždy platí, co je levné, je i kvalitní. Pokud jste se rozhodla pro nákup na eBay, musíte do toho jít s tím, že zboží nepřijde hned, že může přijít poškozené, že jste si ho představovala jinak anebo naopak že nepřijde vůbec. Nakupování na eBay může být někdy docela adrenalin. Nabízí se tedy otázka, jestli vám to za ty starosti a peníze vůbec stojí… Má odpověď zní – ANO. Protože risk je zisk. A někdy můžete za pár kaček ulovit opravdový poklad.

Pozor! Důležité!

Foto: FB- eBay & Aliexpress

Foto: FB- eBay & Aliexpress

Abyste vůbec mohla na eBay objednávat, musíte se nejprve zaregistrovat na stránkách ebay.com. Jako přihlášený uživatel se pak můžete účastnit aukcí nebo rovnou nakupovat. Aukce fungují jako všude jinde. Je zde vyčleněn čas, jak dlouho bude aukce trvat, a uživatelé přihazují částky. V jiném případě lze aukci obejít a zboží koupit hned. Často se stává, že nakupující přehlédne, že jeho produkt je nabízen v aukci, a jedním kliknutím do ní vstoupí. Na to buďte opatrná.

Pokud máte vybraný produkt a chcete si jej koupit, dávejte pozor na poštovné. V levém sloupečku Categories lze zaškrtnout políčko Free shipping, což znamená poštovné zdarma. Někdy se může stát, že nakupující částku za poštovné přehlédne, odešle objednávku a zbytečně tak zaplatí peníze navíc, protože leckdy se dá najít ten samý produkt s poštovným zdarma.

Co se týče platby, eBay využívá platebního systému PayPal, který umožňuje přesuny peněz mezi účty. Každý účet je propojen s kreditní kartou, která musí mít aktivované internetové platby. Nově už lze také platit pouze platební kartou.

Jelikož eBay umožňuje udělování hodnocení obchodníkům, je dobré, pokud vám zboží v pořádku dojde, toto hodnocení udělit. Nejen že pomůžete ostatním nakupujícím s výběrem vhodného obchodníka, ale samotný obchodník má díky hodnocení lepší přehled a může objednávku uzavřít.

Otevření sporu

Foto: FB- eBay & Aliexpress

Foto: FB- eBay & Aliexpress

Pokud dojde k nějakým komplikacím, eBay umožňuje tzv. otevřít spor. Například u objednaného produktu se píše, že dodací lhůta je 3 – 5 týdnů, ale ani po šesti týdnech vám zboží nepřijde. V tom případě je nutné napsat prodejci, informovat ho o vzniklých potížích a domluvit se s ním buď na vrácení peněz, nebo, což je častější, na opětovném zaslání zboží. Někdy se stane, že například v Číně mají svátek a dodávka se tak prodlouží o několik dnů či týdnů. Někdy se také může stát, že zboží, které vám přijde, je poškozené nebo nesedí velikost. V tomto případě se opět otevírá spor s prodejcem, přičemž vrácení peněz je komplikovanější a vše závisí na dohodě. Můžete mít štěstí na prodejce, který svolí k vrácení plné částky, častěji ale vrátí třeba jen část peněz anebo vůbec nic. Někdy také raději zašlou zboží znova. Každopádně se nebojte ozvat a usmlouvat pro sebe co nejlepší podmínky. Nikdy ale nepřistupujte na zaslání objednávky zpět k prodejci. Poštovné je drahé a pro vás nevýhodné.

S? M? L?

Foto: FB- eBay & Aliexpress

Foto: FB- eBay & Aliexpress

Pokud objednáváte oblečení z Číny, určitě věnujte pozornost velikostem. Oděvy jsou šity na čínské nebo tchajwanské dívky, takže se doporučuje objednávat oblečení o jednu konfekční velikost větší, než jakou nosíte běžně. Dost často se také můžete setkat s velikostí unisex, ta však ve skutečnosti odpovídá velikosti 36 – 38. Takže na to si určitě dejte pozor. Nic totiž nenaštve víc, než když vám přijde vysněný kousek, na který se tolik těšíte, a při zkoušení zjistíte, že je malý.

Představa versus realita

K tomu, aby váš nákup byl úspěšný a vy spokojené, vám mohou pomoci různé recenzní stránky. Na Facebooku jich existuje hned několik. Největší z nich je eBay & Aliexpress, jejíž obsah se líbí více než 16 000 uživatelům. Na této stránce se nejen dozvíte, jak nakupovat, ale především si můžete prohlédnout reálné zboží, které recenzentky fotí a bodově hodnotí. Každý příspěvek většinou obsahuje původní foto z eBay a reálné foto, dále popisek, hodnocení a odkaz daného zboží na eBay. Uživatelky zde také nabízí zakoupené zboží k prodeji, většinou proto, že nejsou spokojené nebo jim nesedí velikost. Pokud nemáte s eBay předchozí zkušenosti, tato facebooková stránka vám jistě v mnohém pomůže a ušetří spoustu času.

Foto: FB- eBay & Aliexpress

Foto: FB- eBay & Aliexpress

Internetová aukční síň eBay se v dnešní době stala fenoménem, denně na ní nakupují lidé z celého světa, přesto i pro ni platí, že všechno má svá pro a proti. Určitě ale stojí za to, abyste ji vyzkoušely. Inspiraci naleznete zde – https://www.facebook.com/pages/eBay-Aliexpress/633748503310074?fref=ts.

Pavlína Honcová

Co je to patchwork, kde se vzal a jaké je jeho využití?

Možná už jste v souvislosti s šitím zaslechli zvláštní…

Užijte si příjemný wellness pobyt podle svého výběru

Chcete se vydat na relaxační pobyt pro načerpání nové…

Dobrá erotická pomůcka umí zlepšovat každý vztah

Máte doma už skutečně tu pravou erotickou pomůcku? Pokud…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

vd_reality_300x300vd_stavebni_300x300

Nejnovější články

sergio-souza-Sxm8FK0xc3Q-unsplash

Vídat se po rozchodu? Raději ne!

Každý konec vztahu bolí. Zasahuje totiž naše nejcitlivější místa,…
neonbrand-N8XoKjKOT0M-unsplash

Jak najít svou ztracenou vášeň

Žijete v dlouhodobém vztahu a pořád svého partnera milujete,…
toxický vzťah

Jak poznat toxický vztah

Jste spolu spíš jen ze setrvačnosti a ze zvyku?…
žena po rozchodu

Rozchod – životní zkouška, která vás mnohému naučí

Pokud jste zrovna čerstvě po rozchodu, pak zřejmě máte…
ben-white-j1h011Awz1A-unsplash

Jak získat po rozchodu ztracené sebevědomí?

Rozchody jsou složité. Někdy vztah neskončí zrovna nejlépe a…

Související příspěvky

1 KOMENTÁŘ

dárky z číny

18.12.2015 v 19:20

Najít odborníky na tohle téma je u nás dost těžké. Vůbec nikdo se kromě Vás nechce poděšlit o zkušenosti.

http://freezona.cz/?category=118

Zanechte komentář