KZ_logo1

Tři tipy, jak dobře vycházet s lidmi

21.11.2016

Jeden moudrý člověk v minulosti řekl, že nejtěžší práce je práce s lidmi. My s ním naprosto souhlasíme! Jak překonat kritické situace a naučit se jednat s druhými? To si povíme v dnešním článku!

Žijeme ve světě, kterému vládne komunikace. A to jak verbální, tak neverbální. A jak už to tak většinou bývá – s tím nejdůležitějším se také nejčastěji spojují nepříjemnosti a problémy.

S rozmachem sociálních sítí a nejrůznějších technologií jsme se pomalu odnaučili komunikovat mezi sebou. Místo řešení reálných problémů raději utíkáme do světa virtuální reality a naše vztahy pomalu, ale jistě odumírají. S tím se také pojí naše pozvolna se prohlubující neschopnost komunikovat s lidmi kolem nás – nejen v rámci rodiny, ale také v pracovním prostředí.

V ideálním případě bychom si rozuměli se všemi lidmi, kteří se v našich životech objeví. Je vám však určitě jasné, že nežijeme v ideálním světě, a tak se musíme setkávat i s lidmi, kteří nám svým chováním či přístupem silně nevyhovují.

Jak zvládnout klíčovou komunikaci s člověkem, který nám není sympatický?

Sympatie a antipatie jsou v komunikaci velmi důležité. Díky sympatii vyhodnocujeme budoucí vývoj sociální interakce.

Jenže – co když tím nesympatickým člověkem není vaše vzdálená sestřenice ze třetího kolene, kterou vídáte jednou za tři roky, ale váš šéf, který je ve vašem životě velmi reálným, a co hůře – každodenním problémem?

Znejte své hranice

Pokud vás někdo neustále notoricky využívá, zadržte!

Tím, že někomu v rámci „klidu“ neustále vycházíte vstříc, a to i přesto, že danou věc děláte s nejvyšším sebezapřením, jste na nejlepší cestě dělat otroka do konce života. A buďte si jistí, že požadavky na vás se budou neúměrně zvyšovat a dobrého slova za svoji ochotu se těžko dočkáte.

Přehazuje na vás kolega neustále své úkoly, a to dokonce více, než by bylo vhodné? Nebojte se podat pomocnou ruku, uznáte-li to za vhodné. Nicméně kolegu upozorněte, že za svoji pomoc budete žádat něco na oplátku.

Také jinak řečeno: Vy mu tu powerpointovou prezentaci klidně vytvoříte, když na ni nemá čas, ale on vám zato vyřídí tu hromadu papírů, která leží na vašem stole.

Buďte vyrovnaná

Nevyrovnaní lidé se velmi často stávají obětí intrik ostatních. Pomlouvají vás v práci a dělají vám naschvály? První řešení, které se nabízí, je také to nejméně bezpečné. Celou situaci můžete nahlásit šéfovi, ale v očích druhých budete za malého žalobníčka, který si neumí situaci vyřešit sám. V horším případě se váš šéf přidá k týmu posměváčků.

Ačkoliv je to těžké, zůstaňte vyrovnaní a snažte se najít vnitřní sílu a klid. Lidé si k vám dovolí jen tolik, kolik jim dovolíte sami. Inspirovat se můžete například v předchozím bodě. Ve volném čase můžete zkusit hledat i vhodnější pracovní kolektiv. Proč zůstávat na místě, kde to očividně nefunguje?

Pokud máte chuť na odplatu vašim trýznitelům, nedoporučujeme příliš popouštět uzdu svým temným choutkám. Nakonec by vás mohly vyjít ještě velmi draho.

Předcházejte konfliktům

Foto: 123rf.com

Foto: 123rf.com

Ačkoliv v přírodě platí, že silnější vyhrává, to samé nelze říci i o mezilidských vztazích. Proto, než se vrhnete do jakéhokoliv konfliktu, zkuste problémy řešit smírčím způsobem. Najednou uvidíte, že lidé budou mnohem více ochotní vám vycházet vstříc.

Kdo by se také divil?

Podrážděné reakce a agresivita vašeho oponenta pramení převážně z pocitu strachu a ohrožení, který vy svým agresivním chováním ještě umocníte.

Místo vyhrožování výpovědí či domácí stávkou si zkuste v klidu promluvit o tom, zda by bylo možné některé věci dělat trochu jinak, ideálně ke spokojenosti všech.

Při interakci s druhými lidmi je často nutné otevřít dveře svému vnitřnímu diplomatovi. Ačkoliv začátky nejsou nikdy jednoduché, nikdy nezapomeňte budovat své sebevědomí, díky kterému budete do svého okolí vyzařovat přiměřenou autoritu, díky které si jen málokdo dovolí s vámi nevycházet po dobrém.

Spolu s uměním vycházení s lidmi je taktéž nutné znát moment, kdy je vhodné odejít. Život je totiž příliš krátký na to, abyste chodili do práce, kterou nesnášíte, a bavili se s lidmi, se kterými si nemáte co říct.

A co vy? Ovládáte umění jednat s druhými lidmi?

Kateřina Umová

Boats illuminated by the sun in Lipno Lake with beautiful scenery in the background. Blizsi Lhota, Czech Republic.

Chystáte se k vodě? Které české nádrže stojí za návštěvu

Koupání, šnorchlování, paddleboarding nebo jen příjemné chvilky na sluníčku.…

Co je to patchwork, kde se vzal a jaké je jeho využití?

Možná už jste v souvislosti s šitím zaslechli zvláštní…

Užijte si příjemný wellness pobyt podle svého výběru

Chcete se vydat na relaxační pobyt pro načerpání nové…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

vd_reality_300x300vd_stavebni_300x300

Nejnovější články

sergio-souza-Sxm8FK0xc3Q-unsplash

Vídat se po rozchodu? Raději ne!

Každý konec vztahu bolí. Zasahuje totiž naše nejcitlivější místa,…
neonbrand-N8XoKjKOT0M-unsplash

Jak najít svou ztracenou vášeň

Žijete v dlouhodobém vztahu a pořád svého partnera milujete,…
toxický vzťah

Jak poznat toxický vztah

Jste spolu spíš jen ze setrvačnosti a ze zvyku?…
žena po rozchodu

Rozchod – životní zkouška, která vás mnohému naučí

Pokud jste zrovna čerstvě po rozchodu, pak zřejmě máte…
ben-white-j1h011Awz1A-unsplash

Jak získat po rozchodu ztracené sebevědomí?

Rozchody jsou složité. Někdy vztah neskončí zrovna nejlépe a…

Související příspěvky

Zanechte komentář