KZ_logo1

Uklízejte ekologicky, díl třetí: Zkrotit špínu vám pomohou esenciální oleje, cukr, nebo škrob

3.3.2015

Čisté, hygienické prostředí je základ. S námi se naučíte, jak si ho doma vytvořit s pomocí přírodních čisticích přípravků, které jsou nejen šetrné k přírodě, ale i k vaší peněžence. Máme tu další díl našeho speciálu věnovaného ekologickému úklidu. Tentokrát si představíme čisticí účinky esenciálních olejů, krupicového cukru a škrobu.

Esenciální oleje

S bakteriemi a plísněmi dokáží výborně zatočit esenciální oleje. Při jejich používání mějte na paměti, že mají opravdu vysokou koncentraci, a tak vám při úklidu postačí jen malé množství.

Tipy na použití:             

Esenciální oleje se skvěle hodí na úklid toalety. V nádobě s rozprašovačem smíchejte roztok z půl litru vody a dvou lžic tea tree oleje. Vzniklou tekutinou postříkejte vnitřní část mísy i plochu pod prkýnkem. Nechte účinkovat půl hodiny a poté celou toaletu vydrhněte štětkou.

S těmito rostlinnými výtažky dokážete vyčistit také kartáče a hřebeny. Stačí smísit dvacet kapek esenciálního oleje (levandulového, eukalyptového nebo tea tree) se čtyřmi deci vody a jedním deci octa. Vytvoříte si tak účinný čisticí prostředek, do kterého kartáče na dvacet minut namočíte. Poté je omyjete obyčejnou vodou a necháte pořádně uschnout.

Krupicový cukr

Foto: 123rf.com

Foto: 123rf.com

Cukr neslouží jen k oslazení pokrmů a nápojů. Můžete ho zařadit i do běžného úklidu.

Tipy na použití:

Zůstaly vám v mlýnku na koření zbytky, které nemůžete dostat ven? Nasypte do mlýnku několik lžiček cukru a chvíli melte. Kousky koření se uvolní, takže je stačí setřít.

Z cukru si můžete vyrobit i domácí mycí prostředek na ruce. Do olivového oleje přidejte trošku krupicového cukru a vzniklou hmotou si několik minut jemně masírujte ruce. Pak je důkladně omyjte.

Škrob

Bramborový nebo kukuřičný škrob nemusíte používat pouze při vaření, poslouží vám velmi dobře i při čištění znečištěných ploch a při domácích pracích.

Tipy na použití:

Pokud potřebujete naškrobit prádlo, stačí, když do posledního cyklu máchání přidáte asi litr vody s rozpuštěnou lžící škrobu. Prádlo tak naškrobíte ještě předtím, než ho vytáhnete z pračky.

Oblečení můžete naškrobit také během žehlení. V nádobě s rozprašovačem smíchejte 150 ml vody se lžící bramborového nebo kukuřičného škrobu a vzniklý roztok pořádně protřepte. Prádlo pokropte a vyžehlete. Škrob oblečení nejen vytvaruje, ale navíc ho ochrání před rychlým ušpiněním.

Škrob využijete i při mytí oken. Pokud přidáte lžičku kukuřičného škrobu a lžičku přípravku na mytí nádobí do tří a půl litru vody a vše dobře promícháte, získáte skvělý čistič, po jehož použití budou vaše okna jen zářit. Roztok nanášejte houbičkou a otřete stěrkou. Pak okna vyleštěte hadříkem do sucha, abyste se zbavily šmouh.

Dalším možným použitím škrobu je odstraňování mastných skvrn od oleje na textilu. Postižené místo nejprve otřete hadříkem a následně ho posypte škrobem. Po deseti minutách škrob z textílie oklepejte. Abyste se nečistoty lépe zbavily, pokropte ji ještě octem a vyperte.

Pokud jste to trochu přehnaly s leštidlem při otírání nábytku, stačí postižené místo posypat škrobem, který absorbuje přebytečný olej, po chvilce ho z něj zase setřít a hadříkem vyleštit.

Máte doma stříbrné příbory po babičce, ale už jim chybí ten správný lesk? Vyčistěte je pomocí škrobové pasty, kterou si samy vyrobíte smícháním škrobu s trochou vody. Pastu měkkou utěrkou naneste na stříbro a nechte uschnout. Pak příbory vyleštěte.

Znáte ještě nějaké další použití esenciálních olejů, cukru nebo škrobu při úklidu domácnosti? Podělte se s námi o své zkušenosti.

Eva Korytářová

vánoce a děti

Co s dárky na Vánoce, pokud nemáte dostatek financí

Všude na nás číhají reklamy a slevy, které ohlašují,…

Cítíte, jak se vám doma kvůli topení vysušuje vzduch? Vsaďte na zvlhčovač vzduchu!

I když nás podzim obdaroval několika teplými, prosluněnými dny,…

Připadá vám sprchování nudné? Proměňte jej v relaxační rituál!

Většina lidí si pod pojmem relax představí napuštěnou vanu…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

Nejnovější články

kondóm

Pozor na chyby při používání kondomu

Kondom je nejrozšířenější ochrannou, která vás ochrání proti pohlavním…
pár v posteli

Vyhněte se zánětům a infekcím – nebojte se po sexu chodit na toaletu

Po milostném aktu chcete většinou s partnerem ještě chvíli…
žena při sporáku

Nechci být jen žena v domácnosti

Máte partnera, který vydělává víc než vy a chce…
žena

Jednoduchá cesta k intenzivnímu orgasmu

Chcete si užít milostné hrátky a dosáhnout intenzivního orgasmu?…
zdravý vztah

Od izolaci k intimitě: Jak mít zdravý partnerský vztah?

Romantické vztahy začínáme řešit už jako teenageři. Jde v…

Související příspěvky

Zanechte komentář