KZ_logo1

Vše, co vás zajímá o očkování dětí

7.3.2020

Očkování děti patří v současnosti mezi nejdiskutovanější témata. Část lidí si nedovede představit, že by své děti neočkovali, ale část se mu brání za každou cenu. Podívejte se na výhody a nevýhody jednotlivých rozhodnutí a získejte cenné informace, které vás ujistí ve vašem názoru.

Proč se očkuje

Zjednodušeně se dá říct, že očkování je podáním látky, která je podobná viru nebo bakterii, proti které se očkuje. Tato látka je však upravená a také je obsažena v mnohem nižší koncentraci. Účelem je spustit obrannou reakci organismu a aktivace imunitního systému. Následně si tělo vytvoří protilátky a dokáže se bránit proti skutečnému onemocnění. Po očkování daná nemoc nepropukne, pokud ano, tak jen ve velmi mírném průběhu.

Je očkování povinné?

Očkování dětí je povinné, a to hned proti několika infekčním chorobám. Prvním očkováním je nejčastěji tzv.hexavakcína, která bývá očkována od 9. týdne života. Ta vyvolává tvorbu protilátek proti šesti nemocem. Sem patří záškrt, dětská obrna, žloutenka typu B, tetan, černý kašel a nemoc vyvolanou virem Haemophilus influenzae typu B. V 15. měsíci se dětem očkuje dále vakcína proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám.

Povinná očkování jsou tato:

  • Tetan
  • Spalničky
  • Zarděnky
  • Příušnice
  • Záškrt
  • Dětská obrna
  • Černý kašel
  • Žloutenka typu B
  • Nemoc, vyvolaná bakterií Haemophilus influenzae typu b

Dobrovolná očkování

Kromě povinných očkování existují i ta dobrovolná. Ty si mohou rodiče vybrat navíc a nechat své děti očkovat i proti rotavirům, pneumokokům a meningokovým onemocněním. Kromě těchto se dá očkovat i proti planým neštovicím, které mohou v dospělosti způsobit dokonce neplodnost. Očkování je možné i proti chřipce, lidským papilomavirům, žloutence typu A i klíšťové encefalitidě. U těchto druhů očkování se dokonce uvažuje i o tom, že by byly zařazeny do povinného očkování.

Výhody a nevýhody očkování

Rozhodně největší výhodou očkování je snížení veškerých zmíněných onemocnění. Tyto vážné infekční nemoci v minulosti způsobovaly největší ohrožení na životě a i v současné době patří mezi nejvíce ohrožující. O očkování se však říká, že žádné nefunguje na jistých 100 %, ovšem pokud jste proti dané nemoci očkovaní, její příznaky budou mírné a ne tak závažné. Nevýhodou jsou vedlejší účinky, kam patří například horečka, bolestivost, otok po vpichu, případně nechutenství nebo únava. Veškeré tyto reakce však odeznívají zhruba do dvou až tří dnů. Děti mohou po očkování cítit i lehké příznaky onemocnění, proti kterému jsou očkování.

U očkování je však důležité myslet na to, že se nejedná jen o ochranu jedince, ale také celé společnosti. Navíc se již vyrábějí moderní vakcíny, kdy je dbáno na vyspělé technologické postupy a zmírnění veškerých vedlejších účinků.

Nechat děti očkovat?

Povinnému očkování se nevyhnete, o tom dobrovolném můžete opravdu dobrovolně rozhodnout. Počítejte s tím, že pokud necháte dítě očkovat jako malé, vyhnou se mu nemoci, které jej mohou v dospělém věku velmi nepříjemně potrápit a mohou mít nejen horší průběh, ale také doživotní následky. Tím, že dítě nenecháte očkovat, tak ohrozíte i sebe a lidi kolem něj. Například, kdybyste se věnovali zkoumání historie lidstva, tak zjistíte, že dřív byly infekční choroby často smrtelné, a to až do doby, než se proti nim začalo očkovat.

Autismus, hliník a rtuť

Bouřlivé diskuze rozpoutala přítomnost sloučenin hliníku a rtuti v používaných vakcínách. Ale už zde chybělo vysvětlení, že tyto sloučeniny nejsou toxické a používá se jen velmi malé množství. U očkování znejistěli i lidé, kteří se zajímali o výzkumy britského lékaře Wakefielda, který mluvil o souvislosti s očkováním a následným autismem. Po prozkoumání však byla studie označena za nepravdivou a tento lékař dokonce přišel o licenci. Je také důležité zmínit, že například hliník obsahuje i mateřské mléko a v lécích na pálení žáhy se ho vyskytuje výrazně větší množství než ve všech existujících vakcínách.

Když odmítnete očkování

Pokud odmítnete povinné očkování, například z povolených náboženských důvodů nebo kvůli své nepříjemné osobní zkušenosti či vlastnímu přesvědčení, tak musíte počítat s tím, že vaše dítě nebude mít přístup do mateřské školy, zapomenout musíte i na sportovní soustředění, školy v přírodě a další kolektivní akce. Vysvětlení po vás může chtít hygiena a vyšší orgány správní moci. V některých případech je žádán i posudek o zdravotní způsobilosti dítěte, týkající se školy a dalšího vzdělávání, ať už školního nebo předškolního.

Co si myslíte o očkování vy? Jste pro nebo proti?

Co je to patchwork, kde se vzal a jaké je jeho využití?

Možná už jste v souvislosti s šitím zaslechli zvláštní…

Užijte si příjemný wellness pobyt podle svého výběru

Chcete se vydat na relaxační pobyt pro načerpání nové…

Dobrá erotická pomůcka umí zlepšovat každý vztah

Máte doma už skutečně tu pravou erotickou pomůcku? Pokud…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

vd_reality_300x300vd_stavebni_300x300

Nejnovější články

sergio-souza-Sxm8FK0xc3Q-unsplash

Vídat se po rozchodu? Raději ne!

Každý konec vztahu bolí. Zasahuje totiž naše nejcitlivější místa,…
neonbrand-N8XoKjKOT0M-unsplash

Jak najít svou ztracenou vášeň

Žijete v dlouhodobém vztahu a pořád svého partnera milujete,…
toxický vzťah

Jak poznat toxický vztah

Jste spolu spíš jen ze setrvačnosti a ze zvyku?…
žena po rozchodu

Rozchod – životní zkouška, která vás mnohému naučí

Pokud jste zrovna čerstvě po rozchodu, pak zřejmě máte…
ben-white-j1h011Awz1A-unsplash

Jak získat po rozchodu ztracené sebevědomí?

Rozchody jsou složité. Někdy vztah neskončí zrovna nejlépe a…

Související příspěvky

Zanechte komentář