KZ_logo1

Ženskost dříve a ženskost dnes

25.6.2017

Ženskost je pojmem velmi relativním, subjektivním a řekla bych až pomíjivým… Jsou ženy, které ve svých dvaceti působí jako malé nanynky a ve třiceti jsou rázem na vrcholu své ženskosti a jejich manželé mají co dělat, aby od nich odehnali dotěrné nápadníky. Dále existují například ženy, které celý život působily jako šedé myšky a na stará kolena mezi padesátým a šedesátým rokem vypadají ženštěji než kdejaká dvacítka. Jak se ale vnímání ženskosti mění s tokem dějin?

Pojetí ženskosti v dřívějších dobách

Jak tedy lidé vnímali ženskost v dřívějších dobách? Věci se mají tak, že fenomény se mění stejně rychle jako pára nad hrncem, a každá doba s sebou přináší i jiné pojetí ženskosti. V minulém století (zejména na jeho počátcích) byly za vrchol ženskosti u vyšší společnosti považovány zejména sofistikované kostýmky lemované kožešinou, skromné šaty, které zakrývaly vše, co měly, pokrývky hlavy různých tvarů a velikostí, klasické rukavičky i vysoké rukavice, které pokrývaly celé předloktí, často i síťka přes obličej, skromné lodičky atd. V chudší společnosti to byly šaty z obyčejné levné látky a pokud možno vše, co kopírovalo drahý styl oblékání, pouze v minimální cenové relaci.

Ženy nebyly zvyklé na to, aby si oblékaly sukně nad kolena, natož aby si na sebe vzaly kalhoty, které náležely jenom mužům. Z jedné strany to určitě mělo co do sebe, jelikož ženy byly cudnější, záhadnější, a muže tak více fascinovaly a vzbuzovaly v nich přirozený ochranářský instinkt, protože svým zjevem působily nebývale křehce a něžně. Netvrdím, že to tak bylo u všech žen, ale u převážné většiny zcela jistě ano. Určitou roli v tom však sehrály i hlubší vnitřní hodnoty, které v té době hýbaly světem. Lidé více věřili v opravdovou lásku, nebylo tolik rozvodů ani domácího násilí. Všechno má však své klady i zápory a určité ohraničení a škatulkování žen, které byly vnímány spíše jako matky a ženy v domácnosti, vyústilo v přirozenou ženskou revoltu a rozvoj postupné feminizace.

Pojetí ženskosti v současnosti

Ženskost v dnešním slova smyslu rozhodně není jasně daným pojmem. Někdo považuje za vrchol ženskosti polonahou hvězdu šoubyznysu s barevným make-upem, jiný zase nedá dopustit na minimalistické skromné oblečení a nevýrazné líčení. Lidské hodnoty se podle mého názoru natolik změnily hlavně díky nezdravé sexuální a celkové otevřenosti. Lidé se nestydí a nemají tolik zábran. Hybatelem společnosti je v první řadě sex, a to co mají ženy v hlavě, bývá často druhořadé.

Na druhou stranu – odhozením zkostnatělosti bývalé společnosti se ženy posunuly v celosvětovém měřítku mezi plnohodnotné bytosti, něžné pohlaví se začalo holit v intimních partiích, společenské bariéry se prolomily a demokracie s sebou přinesla (nebo měla přinést?) naprostou svobodu ve všem, čehož bychom si všichni měli rozhodně vážit.

Ženy, které se chovají jemně a nevybízivě, jsou své, usměvavé, milé a upřímné, budou působit žensky a vábit k sobě mužskou pozornost prakticky v jakémkoliv oblečení, nehledě na mínění většinové společnosti. Ostatně tak tomu bylo i dříve…

Co je to patchwork, kde se vzal a jaké je jeho využití?

Možná už jste v souvislosti s šitím zaslechli zvláštní…

Užijte si příjemný wellness pobyt podle svého výběru

Chcete se vydat na relaxační pobyt pro načerpání nové…

Dobrá erotická pomůcka umí zlepšovat každý vztah

Máte doma už skutečně tu pravou erotickou pomůcku? Pokud…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

vd_reality_300x300vd_stavebni_300x300

Nejnovější články

sergio-souza-Sxm8FK0xc3Q-unsplash

Vídat se po rozchodu? Raději ne!

Každý konec vztahu bolí. Zasahuje totiž naše nejcitlivější místa,…
neonbrand-N8XoKjKOT0M-unsplash

Jak najít svou ztracenou vášeň

Žijete v dlouhodobém vztahu a pořád svého partnera milujete,…
toxický vzťah

Jak poznat toxický vztah

Jste spolu spíš jen ze setrvačnosti a ze zvyku?…
žena po rozchodu

Rozchod – životní zkouška, která vás mnohému naučí

Pokud jste zrovna čerstvě po rozchodu, pak zřejmě máte…
ben-white-j1h011Awz1A-unsplash

Jak získat po rozchodu ztracené sebevědomí?

Rozchody jsou složité. Někdy vztah neskončí zrovna nejlépe a…

Související příspěvky

Zanechte komentář