KZ_logo1

Znáte nejoblíbenější vánoční zvyky a tradice?

24.12.2017

Vánoce. Vyzdobený dům, zářící vánoční stromek, výborný kapr a bramborový salát. K tomu všemu hromada dárků pod stromečkem a celá rodina pohromadě… Patříte mezi ty, kteří dodržují vánoční zvyky a tradice, nebo se jen necháváte strhnout atmosférou a užíváte si Vánoce z povzdálí? Pojďte se s námi podívat na ty nejznámější a nejoblíbenější vánoční zvyklosti a možná právě letos vyzkoušíte, jestli vám ořechové skořápky, olovo nebo zlaté prasátko přinesou štěstí.

Kapr

V dřívější době se ryby na štědrovečerní tabuli skoro vůbec nevyskytovaly. Jedly se hlavně polévky a luštěninová jídla. Například hrachová polévka zaručovala hojnost na další rok. Vánoční kapři se začali objevovat až ve 20. století a nyní si Vánoce bez kapra málokdo umí představit.

Jmelí

Říká se, že pod zavěšeným jmelím má muž právo políbit jakoukoliv ženu či dívku. Tento zvyk je oblíbený proto, že jmelí symbolizuje věčně zelenou lásku. Věší se na lustr nebo nad dveře. Darované jmelí má pak nosit štěstí, takže je dobré přinést ho na vánoční návštěvu.

Zlaté prasátko

Tahle tradice je velmi známá, i když málokdo ji zvládne dodržet… Budete-li celý Štědrý den dodržovat půst a hlavně nebudete jíst žádné maso, můžete spatřit zlaté prasátko. To by vám mělo zajistit hojnost a dobrou úrodu na celý další rok.

Foto: pinterest.com

Foto: pinterest.com

Rozkrojené jablko

Po sváteční večeři na Štědrý den si můžete rozkrojit jablko. Jablko se krájí napříč, tedy přesně naopak, než jste zvyklí. Pokud v jablíčku najdete hvězdu, čeká vás štěstí a zdraví, pokud najdete křížek, může se o vás v příštím roce pokoušet nemoc.

Lití olova

Velmi oblíbeným vánočním zvykem je také lití olova. Nad plamenem nebo na kamnech se roztaví kousek olova, které se posléze najednou vylije do nádoby s vodou. Podle tvaru, do kterého olovo ve vodě ztuhne, se potom předpovídá budoucnost. (Jen si vzpomeňte na Pelíšky! )

Házení střevícem

Svobodné dívky se mohou na Štědrý den dozvědět, zda je čeká v dalším roce svatba. Hodí střevíček za hlavu, a pokud dopadne patou ke dveřím, zůstane i nadále doma. Pokud ale bota zamíří špičkou ze dveří ven, čeká ji svatba.

Rozkvetlá větvička

Na svátek svaté Barbory si může svobodná dívka nebo muž utrhnout větvičku z třešně nebo zlatého deště. Pokud větvička rozkvete do Štědrého dne, dotyčný se do roka ožení nebo vdá.

Lodičky ze skořápek

Foto: pinterest.com

Foto: pinterest.com

Do ořechových skořápek se pomocí vosku připevní malá svíčka. Ta se poté zapálí a ořechové lodičky se vypustí do nádoby s vodou. Plavba loďky pak ukazuje životní dráhu toho, kdo ji vyslal. Když vydrží dlouho svítit, čeká majitele život dlouhý a šťastný. Jestliže se lodička pustí na volnou vodu, dotyčný se vydá na cesty, drží-li se při břehu, zůstane doma.

Štěstíčka

Tuto příjemnou „hru“ nebo tradici si můžete vyzkoušet. Napište na malé papírky jednoslovná hesla, například láska, bohatství, štěstí, zdraví, svatba, dítě a další. Poté papírky vložte do nádoby, ze které si všichni u stolu po večeři losují. Použité heslo pak vrátí zpět do nádoby, aby si další mohl vytáhnout cokoliv, co ho v budoucnu čeká.

Anděl

Postava anděla troubícího na roh zavěšená nad vánoční stůl prý dokáže přivést do domu duše zemřelých předků i usmířit rozhádané příbuzné.

Co by se na Štědrý den nemělo dělat

 • Přes den nesmíte zametat a vynášet z domu odpadky a smetí, protože byste si vynesli štěstí. Při samotné večeři počet strávníků musí být vždy sudý, pokud není, dává se talíř navíc pro nečekaného hosta.
 • Pod talíř se dávají rybí šupinky, které si pak každý dá do své peněženky, tím se zajistí dostatek financí na celý příští rok.
 • Od svátečního stolu se nesmí vstávat a odcházet až do skončení večeře. Kdo to udělá, se podle pověry „příštích Vánoc nedožije“.
 • Před půlnoční mší se nesmí šít, plést, protože by pak myši dílo zničily.
 • Na Štědrý den se nesmí prát, přináší to smůlu a neštěstí do domu.
 • Na Štědrý den nepište své lásce zamilované psaní, mohlo by to znamenat rozchod.

Zajímavé zvyklosti z minulosti

  • Naši předkové mívali na Štědrý den pod stolem sekeru. Na tu musel každý před jídlem šlápnout, aby jej další rok nebolely nohy.
  • V minulosti se chystalo štědrovečerní menu o devíti chodech. Za jeden chod se ale považoval třeba chleba s česnekem, za další pak jablko a další třeba ořechy. Hlavně v těchto devíti chodech nesmělo být maso.
  • Velký význam se přikládal pečení. Ruce od těsta si ženy musely mnout o stromy, aby v dalším roce dobře plodily.
  • Navíc se těsto nesmělo spálit, to by znamenalo neštěstí v rodině.

Podivné vánoční zvyky najdete i v zahraničí

 • Například v Norsku Štědrý večer vycházejí zlé čarodějnice a hledají košťata, aby se mohly proletět. Proto musí být v tento den všechna košťata dobře schovaná.
 • Muži v Norsku střílejí z brokovnice směrem k Měsíci, aby zahnali zlé duchy.
 • A ve Španělsku mají opravdu zvláštní zvyk na Nový rok. V tento den se totiž v malém městečku La Font dela Figura nosí jen červené spodní prádlo. To má přinést štěstí na celý další rok.

Ukázka některých vánočních zvyků zde:

Věříte těmto vánočním pověrám? A jaké tradice a zvyky dodržujete Vy?
Michaela Michalíková

kyberšikana

Kyberšikana a jak se bránit

Mezi jeden z největších problémů současnosti patří kyberšikana. Ta…
_DSC0136

Voňavý švestkový koláč s makovou drobenkou

Přemýšlíte nad sladkou dobrotou, na níž si pochutnáte nejen…
voděodolná rtěnka

6 nových kosmetických vychytávek

Slyšeli jste už o rtěnce, která vám na rtech…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

Nejnovější články

partnerství

Jak vycházet s rodiči partnera

Mezilidské vztahy jsou často velmi složité, a to nejen…
woman-1149911_1280

Kvíz: Jsem opravdu zamilovaná?

Samozřejmě, pokud se s někým pravidelně setkáváš a sdílíš…
pár

Šance na návrat po rozchodu

Je mnohem složitější vrátit se do vztahu, který nefungoval…
pár

Rozchod: Jak se vyrovnat s rozchodem?

Rozchod je nepříjemný. A je úplně jedno, jestli se…
pár

Rozchod, signály rozchodu a pauza ve vztahu: Kdy je správný čas na rozchod?

Konec vztahu může přijít rychle nebo postupně. Možná jsme…

Související příspěvky

Zanechte komentář