KZ_logo1

Znuděná sexem: Když vyprchá vášeň, je opravdu konec?

1.8.2019

Jen málo aktivit je tak vzrušujících jako sex. A přece se najdou lidé, kteří o sex s partnerem ztrácejí zájem. Jak je to možné, že se něco tak úchvatného změní v nudnou záležitost?

Pokud odložíme stranou všechny faktory, které nás ovlivňují, jako například stres, deprese, zdravotní potíže, a do jisté míry i přibývající věk, stále najdeme mnohé páry, které spolu jednoduše nespí. Ano, oba partneři mají nějaké fantazie i sexuální myšlenky, pravidelně masturbují, ale sexu se svou drahou polovičkou se vyhýbají.

Prý je to přirozené, že vášeň vyhoří

Není nic jednoduššího než mávnout rukou a problém svalit na přirozený průběh vztahu. V dlouhodobém partnerství to tak funguje, že lidé spolu přestanou spát a tečka. Jasně, je to pravda. Obecně. Nicméně, není to jediná alternativa, protože mnohé páry spolu mívají úžasný sex i po letech a na pravidelné bázi. Možná ne tak často jako na začátku, ale stále je tam. Proto je hloupé vinit čas.

Kdy přestáváme toužit po sexu?

Někdo si myslí, že touha po partnerovi vyhasne po několika letech. Ve skutečnosti však stačí jeden rok a vášeň je fuč. Dokazuje to i výzkum uskutečněný na Mnichovské univerzitě, který vyzpovídal 3000 lidí ve věku 25 až 41 let. Respondenti se vyjádřili, že nejlepší momenty svého sexuálního života prožili v prvním roce vztahu.

Ideály ničí naše sexuální životy

Další výzkum, kterého se zúčastnilo 1 900 lidí, zjistil, že ideály mají vliv na to, zda bude náš sexuální život uspokojivý nebo ne. Lidé, kteří věří, že sex a vášeň nevyprchají, pokud jsou s člověkem, který je „ten pravý“, mají obecně horší sexuální život. Na druhé straně ty páry, které si uvědomují, že sex vyžaduje tvrdou práci, spolu spí více, což se odrazí i na kvalitě sexuálního života.

Ne děti, ale hádky nás ovlivňují

Ačkoliv jsou hádky tu a tam vzrušující a mohou skončit v posteli, i zde platí, že všeho moc škodí. Páry, které se hodně hádají, ztrácejí chuť na sex. Takže na vině vlastně vůbec nejsou děti, těch můžete mít, kolik jen chcete.

Mýty o monogamii – chlapi ji nezvládají, ženy ji vyhledávají

To, co jsme se naučili o ženské sexualitě, jsou blbosti. Zejména tvrzení, že muži mají silnější libido a více bojují s monogamií než ženy.

pár

 

Wednesday Martin vyvrací ve své knize mýtus o monogamii. Ženy totiž touží po nových zážitcích a partnerech stejně jako muži, ne-li více. Představme si heterosexuální pár. První roky jsou známé právě kvůli vzrušení, pár je na sexuálním vrcholu.

Po nějaké době ale ženská touha začne ztrácet na intenzitě, zatímco mužská je téměř stejná. Ženy si v té chvíli myslí, že nemají rády sex. Společnost totiž vytvořila představu, že ženy přestávají být sexuálně aktivní, protože více netouží po sexu, kdežto skutečnost je opačná. Mají problém s monogamii a stálý partner je začne nudit.

Proč nechceme sex a jak to změnit?

Přílišná familiárnost

Možná jste tam sklouzly i vy. Znáte se až příliš dobře. Zatímco si on čistí zuby, vy čůráte a říkáte mu, co plánujete na zítra. A pak oba vklouznete do starých vytahaných pyžam a zalezete do postele.

Vzrušení a novota se vypařila. V tom spočívá problém – pohybujete se ve vyjetých kolejích a děláte dokola totéž.

Ztratili jste jiskru. To však ještě neznamená, že neexistuje východisko. Vneste do svého života čerstvý vánek, zkuste něco nového. Sdílejte s partnerem nové touhy a fantazie, nebo se vraťte k těm starým. Mluvte spolu. Konverzace bude pravděpodobně trochu trapná a budete ji spolu vést několik týdnů, výsledky ale budou stát za to.

Nevyřešené konflikty zabíjejí vztah i touhu

O hádkách jsme již hovořili. Problémem mohou být i nedořešené věci. Možná jste se na něčem neshodli, možná jste partnerovi, co vám vadí, nikdy neřekli. Odsouvat stranou důležité rozhovory se slovy „Dnes ne, drahoušku“ je vcelku jednoduché. Musíte si najít zlatou střední cestu – některé neshody totiž budete řešit celé měsíce a neměli byste dovolit, aby to ovlivnilo váš vztah a sex. Právě naopak, někdy vám příjemné chvíle můžou pomoci konflikty vyřešit.

Neupřímnost ničí

Pokud se podíváte kolem sebe a uvidíte vztahy, kterým to v posteli klape, jedním z mnoha důvodů je upřímnost. Takové páry spolu sdílejí to, co je trápí, mluví o sexu otevřeně a akceptují jeden druhého.

pár na lavičce

 

Máme naplánované vše do puntíku

Jak kráčíme životem, zapomínáme na spontánnost. I sex míváme každou druhou sobotu v deset večer. Možná se někdy začneme jen tak líbat, ale pak si vzpomeneme, že musíme navařit večeři nebo za půlhodinku někde být. Co by se ale stalo, kdybychom se alespoň jednou za čas nechali unést okamžikem? Získali bychom skvělé vzpomínky a něco, co nás s partnerem sblíží zas o něco víc.

Pouze jeden z partnerů začíná s milováním

Jeden z páru se snaží a druhý se sexem nakonec souhlasí. Další nezpochybnitelný zabiják touhy. Proč? Protože se iniciátor začne po čase cítit, jako byste mu dělali laskavost. A sex z lítosti degraduje celý akt.

Jak to máte vy? Snažíte se na sexu s partnerem pracovat?

54573-7h3a0637-k0645-2

Šperk s akvamarínem – síla oceánu na dosah

Světle modrá barva akvamarínu evokuje průzračně čisté moře. Toto…
šikana

Jaké jsou příčiny a následky šikany

Nevíte, proč se vlastně objevuje šikana a jak se…
šikana

Vše, co jste chtěli vědět o šikaně

O šikaně existuje nespočet knih i filmů, které upozorňují…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

Nejnovější články

adult-2178366_1280

Kolik sexuálních partnerů je moc?

Napadlo vás někdy, že existují statistiky, kolik mají lidi…
people-2562102_1280

Jak poznáte, že jste zamilovaná?

Slavný citát říká, že jen dvě věci na světě…
přátelství

Jak se vypořádat se závistí v přátelství

Závist patří mezi nepříjemné lidské vlastnosti, dokonce je jedním…
smutná žena

Bolestivý rozchod – jak ho překonat?

Když přijdeme o někoho, koho jsme milovali, vždycky to…
portrait-4246954_1280

Kontaktoval tě po rozchodu bývalý? Má k tomu tyto důvody!

Rozchod s člověkem, se kterým jsme si byli nějaký…

Související příspěvky

Zanechte komentář