Zdraví – Království žen https://www.kralovstvizen.cz Magazín pro ženy Wed, 14 Jun 2023 18:47:11 +0000 cs-CZ hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.1.1 Jak se vyrovnat s těžkou situací za pomoci deníku https://www.kralovstvizen.cz/jak-se-vyrovnat-s-tezkou-situaci-za-pomoci-deniku/ https://www.kralovstvizen.cz/jak-se-vyrovnat-s-tezkou-situaci-za-pomoci-deniku/#respond Wed, 11 Mar 2020 11:35:07 +0000 https://www.kralovstvizen.cz/?p=43559 V životě nastávají období, kdy nám není zrovna do zpěvu – nemoc, ztráta někoho blízkého, ztráta zaměstnání, zrada kamaráda, rozchod s partnerem. Vyrovnat se s těmito těžkými situacemi a znovu najít potřebnou rovnováhu zkouší každý po svém. Někdo se svěří do rukou odborníků, druhý se obklopí přáteli. A pak jsou tady ještě tací, kteří se […]

The post Jak se vyrovnat s těžkou situací za pomoci deníku appeared first on Království žen.

]]>
V životě nastávají období, kdy nám není zrovna do zpěvu – nemoc, ztráta někoho blízkého, ztráta zaměstnání, zrada kamaráda, rozchod s partnerem. Vyrovnat se s těmito těžkými situacemi a znovu najít potřebnou rovnováhu zkouší každý po svém. Někdo se svěří do rukou odborníků, druhý se obklopí přáteli. A pak jsou tady ještě tací, kteří se ze svých trápení a bolestí vypíší prostřednictvím deníku.

Víc než teenagerovská aktivita

Psaní deníku mnozí z nás vnímají spíš jako teenagerovskou aktivitu. Ovšem to se velice mýlí. I v dospělosti vám může v mnohém pomoct, funguje totiž jako určitá forma terapie, je lékem na všechna příkoří, která vás v životě potkají. Představuje skvělý prostor pro třídění myšlenek a pro vyventilování přetlaku, přispívá k jakési vnitřní inventuře, k psychohygieně. Ačkoli se to může zdát paradoxní, zapisování negativních emocí vám pomůže cítit se lépe a snáz se vyrovnat s vnitřními pocity.

Jedná se podstatě o takový ozdravný a očistný proces, při kterém procházíte katarzí – prožíváte váš vlastní příběh skrze někoho jiného než skrze sebe sama. Na celou věc pohlížíte s nadhledem, protože silné emoce už zmizely. Můžete tak lépe rozlišovat, co je opravdu důležité a co naopak méně, uvědomit si reálnost celé situace a poznat sebe sama.

Účinnější než mluvení

Když se nám stane něco zlého, potřebujeme si o tom promluvit. Zajdeme proto s kamarádkou na kávu nebo na víno, všechno jí řekneme a najednou máme pocit, že se nám uleví. Avšak nedávné průzkumy ukazují, že se jedná pouze o naši subjektivní domněnku, která však nemá na zvládnutí situace žádný velký dopad. Daleko prospěšnější jak pro psychiku, tak pro fyzický stav je, když se z trápení vypíšete.

Při povídání totiž hrozí, že se do všeho budete víc a víc zamotávat. Když ale píšete deník, musíte postupovat systematičtěji, text je potřeba strukturovat, myšlenky lépe skládat, formulovat. Tím, že dáte psaní formu a řád podaří se vám snáz najít řešení a všechno lépe pochopit. Deník tak bývá tím nejlepším osobním koučem. I když se vám na začátku může zdát, že se jedná o příliš jednostranného a hlavně mlčenlivého parťáka, vězte, že až se k němu s nějakým časovým odstupem vrátíte, řekne vám toho o vás samotných opravdu spoustu.

Tužka a papír v hlavní roli

Na stránkách deníku se můžete „vypovídat“ zcela otevřeně, upřímně, syrově a bez cenzury. Dovoluje vám zahodit všechny předsudky, nemusíte přemýšlet nad tím, jestli se to hodí nebo nehodí. Víc se tak uvolníte, když víte, že vás nikdo nebude soudit. Zamiřte proto honem do papírnictví. Psaní tužkou na papír je daleko osobnější než ťukání písmen do klávesnice, nutí vás nad situací víc přemýšlet, protože nemáte k dispozici tlačítko „Backspace“. Tak najděte si klidné místo, kde máte potřebný klid, a pusťte se do psaní. Uvidíte, jak se vám uleví a jak se vám investovaný čas a energie vyplatí.

The post Jak se vyrovnat s těžkou situací za pomoci deníku appeared first on Království žen.

]]>
https://www.kralovstvizen.cz/jak-se-vyrovnat-s-tezkou-situaci-za-pomoci-deniku/feed/ 0
Kalanetika – i 15 minut cvičení dokáže divy https://www.kralovstvizen.cz/kalanetika-i-15-minut-cviceni-dokaze-divy/ https://www.kralovstvizen.cz/kalanetika-i-15-minut-cviceni-dokaze-divy/#respond Thu, 05 Mar 2020 13:53:26 +0000 https://www.kralovstvizen.cz/?p=43543 Kalanetika rozhodně nepatří mezi cvičení, u kterého byste měli pocit, že vypustíte duši a že budete mít hned druhý den svalovou horečku. Přesto se jedná o účinné cvičení, které dokáže s vaším tělem opravdové divy. Podívejte se, jak tohle cvičení funguje, s čím vám pomůže a jak cvičit správně. O co se jedná Pokud chcete […]

The post Kalanetika – i 15 minut cvičení dokáže divy appeared first on Království žen.

]]>
Kalanetika rozhodně nepatří mezi cvičení, u kterého byste měli pocit, že vypustíte duši a že budete mít hned druhý den svalovou horečku. Přesto se jedná o účinné cvičení, které dokáže s vaším tělem opravdové divy. Podívejte se, jak tohle cvičení funguje, s čím vám pomůže a jak cvičit správně.

O co se jedná

Pokud chcete zpevnit své tělo, protáhnout se a rychle shodit přebytečné kilogramy, tak je pro vás kalanetika to pravé. Naučíte se správnému držení těla a posílíte svaly, o kterých jste ani nevěděli, že je máte. Kalanetiku budete cvičit v polohách, kde se učíte i rovnováze a cvičíte ve statických polohách. Pomalým a plynulým cvičením však protáhnete a zároveň posílíte svaly. Naučíte se také lépe vnímat své tělo a jeho potřeby. Pohyb tak bude přirozený a postupně získáte i větší ohebnost a fyzickou kondici.

Jak to funguje

Plynulé a pomalé pohyby se opakují a cviky jsou velmi jednoduché. Pozornost musíte věnovat správnému provedení, které by mělo být opravdu dokonalé. Tím podpoříte funkčnost kalanetiky a cvičením si neublížíte.

S čím vám kalanetika pomůže

Pomocí tohoto cvičení výrazně zredukujete svou váhu. Zpevníte a zformujete svaly, protáhnete celé své tělo a vyřešíte i problémy s bolestí zad a kloubů. Navíc získáte svalovou pružnost, posílíte svůj imunitní systém a získáte vytrvalost.

Pro koho se hodí

Velkou výhodou tohoto cvičení je nejen to, že se hodí pro děti, dospělé i seniory, ale i pro těhotné. Kalanetika dokáže totiž posílit svaly pánevního dna a výrazně ulehčit a zpříjemnit porod.  Cvičení je pomalé a klidné, přitom velmi účinné. Je nenáročné na kondici, nemusíte si připravovat speciální cvičební pomůcky. Ke cvičení potřebujete pouze pohodlné cvičební oblečení a cvičební podložku.

Pozor na časté chyby

Mezi časté chyby patří zadržování dechu, kdy například břišní svaly neposilujete tak, jak byste měli. Myslete také na to, abyste při cvičení nekývali hlavou nebo vás nebolelo za krkem. V takovém případě víte, že cvičíte špatně. Nebojte se poradit s profesionálním trenérem a vyzkoušet lekci kalanetiky, kde se dozvíte, na co přesně si dát pozor. Rozhodně při cvičení nechoďte přes bolest, nepřetahujte se a pokud se vám bude zdát, že daný cvik nezvládnete, tak ho nedělejte.

Proč cvičit kalanetiku

Pokud mezi vaše kritické partie patří břicho a celý střed těla, tak je pro vás toto cvičení to pravé. Zapomeňte na klasické zkracovačky nebo neoblíbené sklapovačky. Nečekají vás ani sedy-lehy, případně další cviky, kdy zatěžujete hrudní i bederní páteř. Jedná se o malé, krátké, ale přesné pohyby, kdy si uvědomujete, jak svaly pracují. Po tomto cvičení se budete navíc cítit plní energie a budete se těšit na další lekci. Skvělou možností jsou videa na internetu, která vás krok po kroku povedou, navíc můžete cvičit i s hudbou a svým vlastním tempem.

Jak cvičit Kalanetiku

Začněte cvičit třeba už dnes. Vyhraďte si alespoň 15 minut času. Může to být doma, kdy čekáte až se například uvaří nebo upeče oběd, kdy se pere prádlo v pračce nebo si dáte na chvíli přestávku od své práce. Na začátku můžete cvičit třikrát týdně, posléze cvičte klidně každý den. Budete překvapeni, co všechno s vaším tělem dokáže pouhých patnáct minut cvičení. Již za první měsíc pravidelného, každodenního cvičení zformujete své tělo, podpoříte imunitu a ztratit můžete 5 a více kilogramů.

Inspirovat se můžete i tímto videem:

Vyzkoušíte kalanetiku? Znáte toto cvičení?

The post Kalanetika – i 15 minut cvičení dokáže divy appeared first on Království žen.

]]>
https://www.kralovstvizen.cz/kalanetika-i-15-minut-cviceni-dokaze-divy/feed/ 0
Životní lekce, které se učíme od svých mazlíčků https://www.kralovstvizen.cz/zivotni-lekce-ktere-se-ucime-od-svych-mazlicku/ https://www.kralovstvizen.cz/zivotni-lekce-ktere-se-ucime-od-svych-mazlicku/#respond Fri, 28 Feb 2020 09:13:25 +0000 https://www.kralovstvizen.cz/?p=43524 Domácí mazlíček, ať už se jedná o kočku, psa, papouška nebo třeba jiné zvíře, je pro nás stejně důležitý jako člen rodiny. Kromě toho, že svého mazlíčka bezmezně milujeme, se od něj ale máme také co učit. Uvědomujete si veškeré životní lekce, které nám soužití se zvířaty přináší? Trpělivost Patříte mezi ty, kteří chtějí všechno […]

The post Životní lekce, které se učíme od svých mazlíčků appeared first on Království žen.

]]>
Domácí mazlíček, ať už se jedná o kočku, psa, papouška nebo třeba jiné zvíře, je pro nás stejně důležitý jako člen rodiny. Kromě toho, že svého mazlíčka bezmezně milujeme, se od něj ale máme také co učit. Uvědomujete si veškeré životní lekce, které nám soužití se zvířaty přináší?

Trpělivost

Patříte mezi ty, kteří chtějí všechno a hned? V takovém případě je pro vás pořízení domácího mazlíčka přínosnou lekcí. Naučíte se totiž, že všechno v životě nedostanete hned a nebudete to tak, jak byste chtěli a že na některých věcech je potřeba pracovat déle. Například pokud si pořídíte psa nebo kočku, zabere vám nějakou dobu než k sobě najdete cestu a vaše výchova musí být trpělivá. Pokud jste netrpěliví, tak stejný bude váš domácí mazlíček. Bude chtít jít ven klidně i v noci, hrát si, když vy musíte pracovat a místo radosti vám bude přinášet hlavně starosti. Naučte se od mazlíčků, že počkat na něco se občas opravdu vyplatí.

Loajalita

Máte doma psa a víte o něm, že vás má rád a za každých okolností reaguje na váš povel, přijde se za vámi tulit a vždy se vás snaží utěšit? Zamyslete se nad tím, jak často druhé ani nevnímáte, nevážíte si své práce a nedá se o vás říct, že byste byli například loajální zaměstnanec. Domácí mazlíček a jeho oddanost by vám měla ukázat, že na vztazích je potřeba vždy pracovat a fungovat to může jen tehdy, pokud znáte své místo, víte, co si můžete dovolit a dokážete být loajální ke svým nadřízeným nebo k lidem, kteří ve vašem životě mají své neochvějné místo.

Spokojenost

Všimněte si někdy, že například kočce vystačí, když může ležet na teplém místě, ve svém pelíšku. Pes si zase dokáže pohrát i sám, když si hází s míčkem, a poté vám jej nosí k dalšímu hraní. U zvířat je nejvíc vidět, že jsou spokojené a stačí jim k tomu málo. Někdy je to pamlsek, jindy pohlazení nebo pochvala. Zkuste to jako oni, radujte se z maličkostí, že venku svítí slunce, že máte volný den jen pro sebe nebo že zažíváte příjemné chvíle s partnerem a nějakou dobu nemusíte nic řešit. Nebojte se občas jen tak být.

Spolupráce

Určitě jste o spolupráci slyšeli už v mateřské školce, následně ve škole a poté i v zaměstnání. Spolupráce je důležitá pro efektivnější práci, rychlejší dokončení zadaných úkolů, ale také pro to, abyste se naučili vycházet jeden s druhým. Vzpomeňte si na to, jak si spolu dokážou hrát a „spolupracovat“ například i kočka a pes, kočka a papoušek a další různé druhy domácích mazlíčků. Na takovou spolupráci je radost pohledět. Inspirujte se a zkuste to i s lidmi okolo sebe.

Vděčnost

Není to tak, že by domácím mazlíčkům stačilo málo, aby byli vděční, ale oproti lidem si váží každého okamžiku. Jsou vděční, že jim věnujete čas, že si s nimi povídáte, hrajete nebo je krmíte a staráte se o ně. Vděčnost je ta vlastnost, která spoustě lidí chybí, a proto jsou nespokojení, smutní a mají deprese. Přitom každý má ve svém životě spoustu věcí, na které se může zaměřit a být díky nim šťastný. Někdy je stačí jen najít a soustředit se na ně. Vezměte si papír a zkuste si napsat pět nebo deset věcí, za které jste vděční. Budete překvapeni tím, na co všechno přijdete.

Upřímnost

Majitelé domácích mazlíčků určitě potvrdí, že pokud je váš pes nebo kočka naštvaná, tak se projeví. Stejně to platí, i když je šťastná nebo spokojená. U zvířat je ta výhoda, že jsou upřímné. Nic neskrývají, neříkají, že jim nic není a že jsou v pohodě, když opak je pravdou. A přesně takové upřímnosti bychom se od nich měli učit. Zkuste říct, když se vám něco nelíbí, když vás něco bolí nebo když si chcete stěžovat. Ulevíte si, váš protějšek nebo třeba kamarádka vám pomůže najít řešení a zjistíte, že všechno je zvládnutelné, když na to nejste sami.

Co se od svých mazlíčků učíte vy?

The post Životní lekce, které se učíme od svých mazlíčků appeared first on Království žen.

]]>
https://www.kralovstvizen.cz/zivotni-lekce-ktere-se-ucime-od-svych-mazlicku/feed/ 0
Jaké jsou příčiny a následky šikany https://www.kralovstvizen.cz/jake-jsou-priciny-a-nasledky-sikany/ https://www.kralovstvizen.cz/jake-jsou-priciny-a-nasledky-sikany/#respond Mon, 17 Feb 2020 12:12:59 +0000 https://www.kralovstvizen.cz/?p=43489 Nevíte, proč se vlastně objevuje šikana a jak se rodí takový agresor? Podívejte se s námi na nejčastější příčiny šikany a následky, které může toto nepříjemné chování způsobit. Nezavírejte před ubližováním druhým oči a buďte to vy, kdo dokáže pomoct. O tom co je šikana, jaké má šikana znaky a jak poznáte agresora nebo obět […]

The post Jaké jsou příčiny a následky šikany appeared first on Království žen.

]]>
Nevíte, proč se vlastně objevuje šikana a jak se rodí takový agresor? Podívejte se s námi na nejčastější příčiny šikany a následky, které může toto nepříjemné chování způsobit. Nezavírejte před ubližováním druhým oči a buďte to vy, kdo dokáže pomoct.

O tom co je šikana, jaké má šikana znaky a jak poznáte agresora nebo obět si můžete přečíst v článku Vše, co jste chtěli vědět o šikaně.

Příčiny šikany

Mezi příčiny šikany patří na první místě touha po moci, kdy si agresor přeje ovládat druhé. Mít vůdčí pozici, a to i v případě, že není přirozenou autoritou. V některých případech se jedná také o uspokojení vlastního ega a dobrý pocit, že druhé ovlivňuje a ovládá. Další příčinou je tlak kolektivu, kdy je agresor nucen chovat se tak, jak to od něj společnost, v tomto případě například parta, očekává. Poslední možností je zvědavost a jakýsi experiment, jak vlastně funguje týrání druhého a kam až může člověk zajít.

Rasismus

Častou příčinou šikany je také rasismus. Agresoři si vybírají oběť podle toho, že je jiná. Jiná barva kůže, jiná národnost nebo rasa je velmi častým důvodem posměšků, nadávek a ignorace společnosti. Děti i dospělí, kteří jsou něčím jiní, mají v životě problém, zařadit se a získat si nová přátelství. Rasismus je příčinou šikany nejen ve škole, ale také v práci nebo třeba v rodině.

Malé a nízké sebevědomí

Pokud má oběť nízké sebevědomí, tak se často stává obětí šikany. Malé a nízké sebevědomí totiž zabraňují tomu, aby se oběť bránila a agresorovi se postavila. Agresoři si většinou vybírají slabší jedince, kteří jim neodporují a hlavně u nich mají jistotu, že o šikaně nikomu neřeknou a budou se touto situací trápit sami.

Poznejte agresora

Poznat agresora může být velmi těžké. V některých případech se jedná o lidi, do kterých byste to vůbec neřekli. Často se jedná o děti, které pochází z neúplných vztahů nebo byly jako malé týrané a teď se s tím snaží vyrovnat tím nejhorším způsobem, a to tak, že jsou sami tyrani. Agresoři bývají i lidé, kteří měli chladnou výchovu bez lásky, byli svým rodičům jedno a neměli šťastné dětství.

Agresivita dětí

V současné době jsou děti již od útlého věku vedeni k tomu, aby se bránili ostatním, nebyli změkčilé a nebáli se ránu vrátit zpátky. S tím souvisí i rozrůstající se agrese a krutost, která většině agresorů působí potěšení. Děti jsou vychovávány k agresivitě a je jim často doma tvrzeno, že by se měly umět prosadit a před druhými si vydobýt svou pozici.

Jak poznat šikanované

Šikanu kolem sebe poznáte i tak, že většina šikanovaných mívá často špatnou náladu. Oběti jsou podrážděné, frustrované a často působí unaveně. Některým lidem dokonce mohou připadat agresivní. Oběti jsou ve stresu, mají strach, jsou také lekavé a často jsou tito lidé zamlklejší a straní se společnosti a jiných lidí.

Následky šikany

Šikana vede k nepříjemným následkům, kam patří fyzické i psychické problémy. V některých případech vede až k bolestem hlavy, nespavosti a depresím. Nepříjemným následkem jsou také úzkosti, případně stresová porucha. Na pracovišti vede šikana až ke ztrátě místa, kterému však předchází snížení produktivity. V rodinných i milostných vztazích může vést šikana k hádkám a k rozchodům. Oběť také často sáhne po alkoholu nebo drogách, které mají sloužit k tomu, aby na šikanu zapomněla nebo ji potlačila. Dlouhodobá šikana může vést až ke spáchání sebevraždy.

Jak šikanu řešit

V každém případě je nutné začít řešit šikanu co nejdříve. Pokud jste oběť nebo kolem sebe máte někoho, o kom si myslíte, že šikanu zažívá, tak se svěřte. Například rodičům, učitelům nebo navštivte psychologickou poradnu. V případě šikany, ale například i kyberšikany se obraťte na polici, případně nadřízeného. Je důležité, aby se šikana začala řešit dřív, než se podepíše na psychickém a fyzickém stavu oběti.

Jestli se zajímáte o specifičtější druh šikany, můžete si o něm přečíst v našim seriáli, který vám nabízí podrobnější informace o kyberšikaně, šikaně ve školce či šikaně na pracovišti. 

Znáte další příčiny a následky šikany?

The post Jaké jsou příčiny a následky šikany appeared first on Království žen.

]]>
https://www.kralovstvizen.cz/jake-jsou-priciny-a-nasledky-sikany/feed/ 0
Vše, co jste chtěli vědět o šikaně https://www.kralovstvizen.cz/vse-co-jste-chteli-vedet-o-sikane/ https://www.kralovstvizen.cz/vse-co-jste-chteli-vedet-o-sikane/#respond Mon, 17 Feb 2020 12:00:54 +0000 https://www.kralovstvizen.cz/?p=43485 O šikaně existuje nespočet knih i filmů, které upozorňují na to, že může potkat opravdu každého. Víte, jak poznat šikanu, kde se s ní můžete setkat a jak se tomuto chování bránit? Podívejte se s námi na definice, rozlišení jednotlivých druhů a pozornost věnujte i vnějším znakům šikany. Co je to šikana Jedná se o […]

The post Vše, co jste chtěli vědět o šikaně appeared first on Království žen.

]]>
O šikaně existuje nespočet knih i filmů, které upozorňují na to, že může potkat opravdu každého. Víte, jak poznat šikanu, kde se s ní můžete setkat a jak se tomuto chování bránit? Podívejte se s námi na definice, rozlišení jednotlivých druhů a pozornost věnujte i vnějším znakům šikany.

Co je to šikana

Jedná se o opakované a úmyslné ubližování druhým. Samotné slovo šikana vznikla z francouzského slova „chicane“. Znamená to zlomyslnost, obtěžování, týrání a pronásledování. Šikana patří mezi velmi nepříjemné zážitky, které mohou oběť ovlivnit na celý život. Ve většině případů je velmi těžké se jí bránit a vyhnout se agresorovi. Šikana jsou i nadávky, schování věcí, fyzické násilí, pomluvy, intriky, znepříjemňování vašeho volného času, případně ignorace.

Dělení šikany

Samotná šikana se rozděluje na několik druhů, včetně samotných projevů. Agresor svou oběť může týrat přímo nebo nepřímo, fyzickými nebo verbálními projevy a šikana tak může být aktivní nebo pasivní. U fyzické šikany útočníci oběť škrtí, kopou, fackují nebo jí ničí věci. Mohou oběť držet pod zámkem nebo ji nepustit do třídy, případně na jakékoliv jiné místo, než rozhodnou agresoři. U verbální šikany je projevem urážení oběti, nadávky, zesměšňování, pomluvy, ale také ignorace nebo obviňování z věcí, které oběť neudělala.

Projevy šikany

  • pomlouvání
  • intrikování
  • posmívání
  • neustálé šťouchání
  • bití a kopání
  • schovávání a ničení věcí

Vnější znaky

Pokud si myslíte, že nedokážete rozpoznat šikanu, tak se zaměřte na tyto vnější znaky. Všimněte si na první pohled nevyvážené síly agresora a oběti, pravidelné opakování výhrůžek a nadávek, záměrnost zlého chování a ubližování těm, kteří se nemohou bránit nebo se brání jen velmi těžce.

Kde se odehrává šikana

Šikana se často objevuje na místech, kde je uzavřený kolektiv, a z tohoto kolektivu není tak lehké vystoupit. Můžete se s ní setkat ve škole, v práci, dokonce i doma a u rodiny. Nevyhne se ani sportovním a jiným zájmovým kroužkům, táborům nebo třeba partám kamarádů, kteří spolu chodí ven a navštěvují společně různé akce. Šikana se odehrává i ve virtuálním prostoru, tedy přes internet, případně také přes mobil nebo tablet. Mnohdy například pomocí sociálních sítí nebo seznamek. Velké množství lidí zažilo šikanu na vojně, a výjimkou není ani šikana ve vězení.

Vztah oběti a agresora

V některých případech se stane, že vztah mezi obětí a agresorem je silný a hlavně agresor své chování stupňuje a vypadá to, že bez své oběti už nemůže být. Za to mohou i chybějící rodinné vazby, případně jiné citové vztahy, které by dokázaly formovat osobnost agresora tím správným směrem.

Příčiny šikany

Mezi příčiny šikany patří hlavně narůstající agrese, která se v našich životech objevuje stále častěji. Agresivita je k vidění ve filmech, v knihách, v počítačových hrách, ale také v milostných vztazích nebo v rodině. Kromě toho může za šikanu i narůstající stres a také horší výchova a zmíněné rodinné vazby. Při vývoji osobnostních rysů mladých lidí je často zanedbáno umění komunikace, řešení problémů a často k šikaně vede například krize autority.

Jak poznat agresora

V některých případech je velmi těžké poznat agresora, protože neexistuje typický příklad, který by přesně seděl na všechny situace. Obecně by se dalo říct, že velké množství agresorů je starších a fyzicky zdatnějších. V některých případech se jedná o jedince s nízkým sebevědomím a trpícího komplexy. Své oběti považují agresoři za slabší a méněcenné, dalo by se říct, že až za zbytečné. Agresoři si vybírají často oběť, která je něčím odlišná. Například věkem, vzhledem, rasou, národností, náboženstvím, handicapem nebo třeba chováním.

Jak se bránit šikaně

Obrana proti šikaně je dlouhým a náročným procesem. V každém případě je potřeba se svěřit. Ať už učitelům, rodičům nebo v psychologické poradně. Je zapotřebí zmínit agresora a popsat jeho nevhodné chování. Pokud jste oběť, tak si musíte uvědomit, že šikana bude trvat tak dlouho, jak ji sami necháte. Rozhodně je na místě, bránit se a k zachování svého fyzického a psychického zdraví použít všechny dostupné prostředky. Nebojte se obrátit ani na policii, případně kontaktovat svého nadřízeného.

O příčinách a následcích šikany si můžete přečíst v dalším článku. Seriál vám nabízí také podrobnější informace o kyberšikaně, šikaně ve školce či šikaně na pracovišti

Setkali jste se někdy se šikanou? Jak jste tuto situaci vyřešili vy?

The post Vše, co jste chtěli vědět o šikaně appeared first on Království žen.

]]>
https://www.kralovstvizen.cz/vse-co-jste-chteli-vedet-o-sikane/feed/ 0
5 důvodů, proč být offline https://www.kralovstvizen.cz/5-duvodu-proc-byt-offline/ https://www.kralovstvizen.cz/5-duvodu-proc-byt-offline/#respond Mon, 10 Feb 2020 11:11:32 +0000 https://www.kralovstvizen.cz/?p=43455 Instagram, Facebook, Twitter, Whatsapp a další množství internetových a mobilních aplikací a webových stránek, na které se denně díváme, a trávíme čas „na síti“. Zkoušeli jste někdy třeba na celý den vypnout počítač a odložit telefon? Inspirujte se důvody, proč se vyplatí to udělat! 1) Víc času na reálný život Zkuste si někdy schválně spočítat, […]

The post 5 důvodů, proč být offline appeared first on Království žen.

]]>
Instagram, Facebook, Twitter, Whatsapp a další množství internetových a mobilních aplikací a webových stránek, na které se denně díváme, a trávíme čas „na síti“. Zkoušeli jste někdy třeba na celý den vypnout počítač a odložit telefon? Inspirujte se důvody, proč se vyplatí to udělat!

1) Víc času na reálný život

Zkuste si někdy schválně spočítat, kolik času věnujete sociálním sítím. Nepříjemně vás překvapí, že to bude nejspíš víc než když jdete třeba s kamarádkou na hodinu nebo na dvě na kávu, případně jdete s dětmi hodinu na hřiště. Čas, který strávíte na internetu, však není reálným životem a zbytečně se obíráte o skutečné zážitky. Zkuste si určit den, klidně to může být i celý víkend, kdy odložíte počítače, tablety i telefony a vyrazíte třeba do přírody, na chatu nebo na výlet.

2) Intenzivní prožitky

Pokud na nějakou dobu odložíte mobilní telefon a budete se raději věnovat osobě, která právě naproti vám sedí, například v kavárně nebo v restauraci, tak mnohonásobně zpříjemníte své zážitky. Intenzivní prožitky se málokdy dostaví, pokud jste neustále online a na svět se díváte přes mobilní nebo počítačový filtr. Sami se zamyslete nad tím, že je důležité toho druhého chytnout za ruku, políbit jej nebo se společně od srdce zasmát. Online svět nic podobného nedokáže a lidské emoce, pocity a dojmy z reálného života tak opravdu nenahradí.

3) Žít tady a teď

Přemýšleli jste někdy nad otázkou, co když žijete jen jednou, a to jednou je právě teď a tady? Určitě nechcete svůj život prožít mezi čtyřmi stěnami pokoje, bez toho aniž byste cestovali, vyrazili si ven s přáteli nebo navštívili svou rodinu. Napište si klidně seznam, co všechno vás láká a co byste chtěli prožít. Dejte si za úkol svůj seznam postupně začít odškrtávat a plnit si své sny, přání a opravdu naplno žít v každém okamžiku. Počínaje tím, co začíná právě teď.

4) Uvidíte to, co jindy ne

Jak je to dlouho, co jste jeli městskou dopravou a dívali se z okna? Všimli si nové kavárny, kam byste mohli zajít s přáteli nebo třeba viděli, že venku brzy skončí zima a všechno opět pokvete. Jen těžko uvidíte svět kolem sebe, když se budete neustále dívat do mobilního telefonu nebo tabletu. Zkuste se zastavit a denně si připomínat, že kromě otevřených očí byste měli mít i otevřené srdce pro nové prožitky. Vnímejte svět všemi svými smysly. Buďte vděční za to, že můžete a že vám to vaše zdraví dovolí.

5) Budete spokojenější

Bez sociálních sítí a velkého množství času, stráveného na internetu, se přestanete s ostatními neustále porovnávat. Zjistíte, že na internetu mnoho lidí dělá ze svého života něco, co vůbec není pravdou. Málokdo zde píše a postuje fotky, na kterých je smutný, zamyšlený nebo třeba zrovna po hádce s partnerem. Ale opravdu i to je reálný život. Pokud přestanete neustále řešit, co dělají druzí a budete se snažit pracovat na svém osobním rozvoji, budete mnohem spokojenější. Nevěříte? Vyzkoušejte to prvně alespoň na jeden celý den, posléze klidně víkend a nebojte se offline čas zvyšovat a uvidíte, že váš život bude mnohem barevnější.

Kolik času trávíte na síti vy?

The post 5 důvodů, proč být offline appeared first on Království žen.

]]>
https://www.kralovstvizen.cz/5-duvodu-proc-byt-offline/feed/ 0
Jak se vypořádat se závistí v přátelství https://www.kralovstvizen.cz/jak-se-vyporadat-se-zavisti-v-pratelstvi/ https://www.kralovstvizen.cz/jak-se-vyporadat-se-zavisti-v-pratelstvi/#respond Wed, 05 Feb 2020 14:28:31 +0000 https://www.kralovstvizen.cz/?p=43439 Závist patří mezi nepříjemné lidské vlastnosti, dokonce je jedním ze sedmi smrtelných hříchů. Přesto se často vloudí i do dlouholetého fungujícího přátelství. Víte, jak závisti předcházet, jak se jí bránit a jak na ni reagovat? Nejlepší kamarádky Jste nejlepší kamarádky již tolik let, že si to skoro nepamatujete, znáte své partnery, případně děti a podnikáte […]

The post Jak se vypořádat se závistí v přátelství appeared first on Království žen.

]]>
Závist patří mezi nepříjemné lidské vlastnosti, dokonce je jedním ze sedmi smrtelných hříchů. Přesto se často vloudí i do dlouholetého fungujícího přátelství. Víte, jak závisti předcházet, jak se jí bránit a jak na ni reagovat?

Nejlepší kamarádky

Jste nejlepší kamarádky již tolik let, že si to skoro nepamatujete, znáte své partnery, případně děti a podnikáte spolu nesčetné množství akcí. Možná máte zrychlené volání na svou „nejku“ i v telefonu, případně na chatu spolu dokážete strávit celé hodiny. I do takového přátelství se však může vloudit svár. Ve většině případů za to může závist. Zamyslete se nad tím, zda jste už zažili situaci, kdy své kamarádce závidíte lepší práci, víc peněz, hodnějšího a vnímavějšího partnera, hezčí děti nebo třeba její vysportovanou postavu. Přemýšleli jste někdy nad tím, proč to tak je a jak se závisti vyhnout?

Věřit si

Závidět je lidské a potká každého z nás, ale zároveň může zničit jakkoliv pevný vztah i přátelství. Neexistuje jednoduchý návod, jak se závisti vyhnout, ale existují rady, jak ji co nejvíc omezit. Prvním krokem je vlastní zdravé sebevědomí. Měli byste si věřit, že v tom co děláte, jste dobří. Máte stejnou možnost mít skvělou práci, hodného partnera a úžasné děti. Stejně jako vaše kamarádka můžete mít vysportovanou postavu, určitě vy nejlépe víte, jak se na tom nadře a co vše pro to dělá.

Důvěra jedné v druhou

Kromě sebedůvěry byste se měli zaměřit i na důvěru ve vztahu. Aby mohlo kamarádství a vlastně jakýkoliv jiný vztah fungovat, tak musíte tomu druhému věřit. Že vás nezradí, že vám nebude házet klacky pod nohy a že se za vás vždy postaví. Není nic neobvyklého, že si kamarádi a kamarádky také pomáhají, takže věřte, že závist není ve zdravém vztahu na místě.

Slavte společně

V některých případech se jedná o „jednorázovou“ závist. Může to být například povýšení, svatba, narození dítěte nebo třeba úspěšné promoce nebo koupě bytu, případně domu. Věřte, že každý někdy v životě slaví a je příjemně překvapený nebo potěšený tím, že se mu něco povedlo. Buďte u toho se svou nejlepší kamarádkou, slavte společně a uvidíte, že když budete druhému přát úspěch, tak potká i vás.

Buďte součástí úspěchu

Na úspěchu druhých se podílejte. Ať už se jedná o pomoc kamarádce, zapojení se do podnikatelských aktivit nebo třeba chystání svatby. Pokud budete součástí tak budete úspěch kamarádky vnímat úplně jinak. V první řadě nebudete mít ani čas druhému něco závidět, v druhé řadě budete mít stejnou možnost být stejně úspěšní.

Naučte se od sebe navzájem

Pokud máte kamarádku, která je v něčem opravdu dobrá, tak se jí zeptejte, jak na to. Nechte si poradit a klidně ji poproste o to, aby vám pomohla s prvními kroky. Zkuste těm lepším nezávidět a raději se od nich učte. Nemusíte druhé napodobovat, najděte si vlastní cestu i způsob, jak tu cestu jít. Někdy úspěch druhých inspiruje a pomáhá překonat vlastní strach, trochu zariskovat a zvítězit.

Komunikujte spolu

Určitě znáte neustále opakované moudro o komunikaci. Věřte však, že komunikace je opravdu základním stavebním kamenem každého vztahu. Ať už se jedná o partnerský vztah, vztahy v rodině nebo právě zmíněné přátelství. Pokud druhému neřeknete, co vám vadí nebo co vás mrzí, jen těžko to napraví nebo vám pomůže smířit se s danou skutečností. Věřte, že nejlepší kamarádce můžete říct cokoliv a v takovém případě ve vašem vztahu není pro závist místo.

Jak to máte vy? Závidíte svým přátelům? 

The post Jak se vypořádat se závistí v přátelství appeared first on Království žen.

]]>
https://www.kralovstvizen.cz/jak-se-vyporadat-se-zavisti-v-pratelstvi/feed/ 0
Jak může vypadat šikana na pracovišti a co s tím? https://www.kralovstvizen.cz/jak-muze-vypadat-sikana-na-pracovisti-a-co-s-tim/ https://www.kralovstvizen.cz/jak-muze-vypadat-sikana-na-pracovisti-a-co-s-tim/#respond Fri, 31 Jan 2020 13:11:58 +0000 https://www.kralovstvizen.cz/?p=43414 Pamatujete si na český film Vratné láhve, kdy Zdeněk Svěrák dává výpověď v práci a říká známou větu, že už tu práci nemá rád? Někteří lidé dají výpověď z toho důvodu, že je práce už nebaví, ale téměř desetina z nich má zkušenost s šikanou na pracovišti. Víte, jak se tomuto druhu šikany bránit? Okrem […]

The post Jak může vypadat šikana na pracovišti a co s tím? appeared first on Království žen.

]]>
Pamatujete si na český film Vratné láhve, kdy Zdeněk Svěrák dává výpověď v práci a říká známou větu, že už tu práci nemá rád? Někteří lidé dají výpověď z toho důvodu, že je práce už nebaví, ale téměř desetina z nich má zkušenost s šikanou na pracovišti. Víte, jak se tomuto druhu šikany bránit?

Okrem šikany na pracovišti se člověk může potkat i s kyberšikanou. Kyberšikana se odehrává ve virtuálním prostředí a psali jsme o ní v minulém článku: Kyberšikana a jak se bránit.

Příčiny šikany

Mezi příčiny tohoto druhu šikany může patřit boj o moc, kdy vám nadřízený dává najevo, že si k vám může dovolit cokoliv. Patří sem závist kolegů a následné házení klacků pod nohy tak, abyste svou práci nemohli dělat dobře. V práci se setkáte s množství lidí a stane se, že si s některými z nich nebudete rozumět, ale ani to není důvod k šikaně, i přesto se to děje.

Jak šikana na pracovišti vypadá

Tento druh šikany je poznat velmi jednoduše. Začíná jako velmi nepřátelské vztahy na pracovišti. Celková nepříjemná atmosféra se často přehoupne až k zesměšňování dotyčného, ponižování a dělání mu naschválů. Pokud je člověkem, který šikanuje nadřízený šéf, tomuto druhu šikany se říká bossing. V některých případech probíhá šikana i opačným směrem, tedy zaměstnanec šikanuje nadřízeného, jinak řečeno mobbing. Dalším druhem je také šikana mezi kolegy a stejně postavenými zaměstnanci.

Mobbing i bossing mají svá specifika, podívejte se na jednotlivé znaky zmíněného chování, na které si dát na pracovišti pozor.

Znaky mobbingu a bossingu

  • ironické připomínky o vaší osobě nebo práci
  • posmívání a zesměšňování, i před ostatními
  • ponižující pracovní úkoly
  • nesplnitelné úkoly a pracovní povinnosti
  • skákání do řeči a přerušování při mluvení
  • ignorace a nulová komunikace, včetně zpětné vazby
  • vytváření pracovních překážek
  • nepravdivé pomluvy, nesmyslné lži
  • vyhrožování fyzickým násilím
  • sexuální obtěžování
  • stalking a pronásledování
  • slovní nebo písemné vydírání
  • způsobení finančních škod
  • ohrožení psychického i fyzického zdraví
  • zesměšňování vzhledu a fyzických defektů

Skutečný příklad šikany

Pokud si stále nedovedete šikanu na pracovišti představit, podívejte se na příklad ze skutečného života. Petra se hlásila na pozici asistentky do advokátní kanceláře. U pohovoru zjistila, že se jedná o zástup hlavní asistentky za mateřskou dovolenou a že ve svém věku 25 let bude mít pod sebou 5 dalších žen. Ty však byly starší a ve firmě byly již delší dobu, nejspíš si na toto místo myslela některá z nich. Na začátku se na ni usmívaly a byly přátelské, jakmile nastoupila a měla jim zadávat práci, neodpovídaly jí. Začaly ji ignorovat, veškerou svou práci překládaly na ni, stěžovaly si nadřízenému, že pracuje velmi pomalu a dělaly jí naschvály. Petra se ráno budila s bolestí žaludku a do práce se jí nechtělo. Peníze však potřebovala na nájem, a tak do dobře placené práce šla. Poslední kapkou však bylo, když se měly odesílat důležité doklady na soud, její kolegyně je měly Petře předat. Schovaly je a druhý den dělaly jakoby nic. Byl z toho obrovský problém, u soudu dokumenty chyběly, nadřízený musel platit doposlání a pokutu, kterou samozřejmě vyúčtoval i Petře. Poté si ji vzal „na kobereček“ a ptal se, co se s ní děje, že u pohovoru byla přece nejlepší. Petra šla s pravdou ven a i když ji přesvědčoval, že sjedná nápravu a zařídí, aby ji ostatní respektovali, v práci skončila. Zážitek šikany na pracovišti ji na nějakou dobu zamezil, aby si našla jinou práci a musela řešit strach a nedůvěru k lidem.

Druhy šikany

Mezi druhy šikany na pracovišti, kdy lidé zneužívají svého postavení, patří například posmívání, bezdůvodné kritizování, zadávání nesplnitelných pracovních úkolů, podceňování, ignorace nebo třeba pomlouvání a sociální izolace od zbytku kolektivu. V některých případech je známo, že tento druh šikany se dostane až k pronásledování, vyhrožování, agresivnímu chování a sexuálnímu obtěžování.

Co šikana není

Pozor na záměnu šikany na pracovišti a pouhého plnění si zaměstnaneckých povinností. Veškeré konflikty mohou vést k diskuzi mezi nadřízeným a podřízeným, oba mohou projevit nespokojenost s chováním druhého a v tomto případě je to na domluvě. Někteří lidé mají pocit, že jsou šikanováni a přitom se po nich chce jen výkon práce, odpovídající odměně. Je důležité tyto dvě rozdílné situace odlišit.

Jaké jsou následky šikany

Šikana je nepříjemným zážitkem, který by neměl zažít nikdo z vás. Pokud se tak stane, dotyčná oběť může trpět depresemi, nechutí pracovat a vůbec ráno do práce vstát, zhorší se pracovní výkon, sníží se aktivní zapojení do práce i do kolektivu a je narušena psychická pohoda daného jedince. V některých případech vede šikana až k destruktivnímu chování a v okrajových případech až k sebevraždě. Lidé, kteří tento druh šikany na pracovišti zažili shodně popisují i nepříjemné fyzické stavy, když měli jít do práce. Například zvýšenou teplotu, bolest žaludu, pocit až na zvracení, případně problémy s trávením a také zvýšený tlak.

Jak se šikaně bránit

Proti šikaně na pracoviště se braňte Zákoníkem práce, kdy se rovným zacházením a diskriminací zabývá zákon č. 262/2006. Rozhodně v takové práci nesetrvávejte a věřte, že si najdete mnohem lepší práci, ve které najdete i potřebný klid a pohodu. Obraťte se také na jednatele firmy nebo společnosti, případně na personální oddělení. V případě potřeby vyhledejte odbornou psychologickou pomoc nebo využijte linku bezpečí, kde vám poradí, jak postupovat. V některých případech vám pomůže právní zástupce, případně v ojedinělým případech i soud.

Kdo je často obětí

Ze statistik vyplynulo, že šikanu na pracovišti zažilo víc než deset procent zaměstnanců. A to v poměru 30 % ženy, 20 % muži. Většina oslovených potvrdila, že šikanu na pracovišti zažila minimálně dvakrát týdně, a to dokonce až v délce jednoho roku. Se šikanou se nejvíce setkávájí ženy samoživitelky, handicapování zaměstnanci, lidé odlišné rasy nebo sexuální orientace.

Vyhněte se šikaně

Otázka, jak se vyhnout šikaně v tomto případě směřuje nejvíc na vedení firmy nebo vedoucí společnosti. Ti by měli svým zaměstnancům zajistit příjemné podmínky pro výkon práce. Hlavním úkolem je kolektiv upevňovat, nikoliv rozdělovat. Volit takový teambuilding, který naučí spolupracovat a ne jen soutěžit mezi sebou. Důležité je také druhým naslouchat a dovolit jim projevit se. Ve firmě by mělo být vytvořeno vždy takové prostředí a přátelský přístup, aby se zaměstnanci rádi vraceli. Ve spokojenějším prostředí a se šťastnými lidmi budou i pracovní výkony mnohem lepší.

Zažili jste někdy tento druh šikany? Jak jste se zachovali?

The post Jak může vypadat šikana na pracovišti a co s tím? appeared first on Království žen.

]]>
https://www.kralovstvizen.cz/jak-muze-vypadat-sikana-na-pracovisti-a-co-s-tim/feed/ 0
Kyberšikana a jak se bránit https://www.kralovstvizen.cz/kybersikana-a-jak-se-branit/ https://www.kralovstvizen.cz/kybersikana-a-jak-se-branit/#respond Sat, 18 Jan 2020 14:36:53 +0000 https://www.kralovstvizen.cz/?p=43361 Mezi jeden z největších problémů současnosti patří kyberšikana. Ta se často objevuje hlavně u dospívajících, problém s ní však mohou mít lidé všech věkových kategorií. Víte, proč je opravdu nebezpečná, kam až může taková šikana zajít a jak se jí bránit? Co je to kyberšikana Jedná se o šikanu, která se odehrává ve virtuálním prostředí. […]

The post Kyberšikana a jak se bránit appeared first on Království žen.

]]>
Mezi jeden z největších problémů současnosti patří kyberšikana. Ta se často objevuje hlavně u dospívajících, problém s ní však mohou mít lidé všech věkových kategorií. Víte, proč je opravdu nebezpečná, kam až může taková šikana zajít a jak se jí bránit?

Co je to kyberšikana

Jedná se o šikanu, která se odehrává ve virtuálním prostředí. Na internetových stránkách, mezi které patří například Facebook, Instagram, ale je známá kyberšikana i pomocí mailové komunikace, telefonování nebo psaní přes Skype, případně za použití jiné webové aplikace nebo samotné stránky.

Rozdíl mezi šikanou a kyberšikanou

Kyberšikana je postupným a systematickým ubližováním, které může vést až k sebevraždě. Například v zahraničí už jsou tyto případy známy. Kyberšikana působí hlavně na psychickou stránku člověka a nevýhodou je, že agresor je ve většině případů anonymní. V některých případech může být útočníků i víc.

Druhy kyberšikany

Systematické a dlouhodobé poškozování oběti probíhá například za pomoci stránky nebo skupiny na sociální síti, patří sem také dehonestující komentáře, které mají za cíl danou osobu zesměšnit nebo ztrapnit.

Mezi další druh kyberšikany patří fotomontáže, vtipné koláže, případně samotné vtipy o daném člověku, které se šíří internetem rychlostí blesku. Sem patří i sdílení fotek a nelichotivých videí, a to jak prostřednictvím sociálních sítí, tak po mailu nebo například na kanálu Youtube. Kromě fotografií se sem řadí i sdílení soukromé konverzace, smyšlených lží o daném člověku a jiné. 

V současné době patří mezi častou kyberšikanu ta, která je směřována proti učitelům. Studenti natáčí své vyučující, zesměšňují je, a poté videa nebo vtipné fotografie sdílí na sociálních sítích a na internetu.

Flaming

Jedná se o agresivní diskuzi nebo internetovou hádku. Útočník se snaží vyprovokovat ostatní k tomu, aby mu odporovali, hádali se s ním a ve většině případů ostatní uráží a nebojí se ani vulgarismů.

Sexting

Tento druh kyberšikany probíhá pomocí posílání erotických fotografií, videí nebo textů se sexuální tématikou. Útočník svou oběť na základě získaných intimních dokumentů vydírá. Hrozí například zveřejněním na internetu nebo ukázáním rodičům a kamarádům. 

Happy slapping

V současné době je rozšířeným druhem šikany i happy slapping. Jedná se o výběr oběti, kterou agresor fyzicky napadá, ve většině případů fackuje, a toto si nahrává na mobilní telefon. Následné video zveřejní na internet.

Kybergrooming

Mezi nejnebezpečnější druhy šikany patří kybergrooming. Jedná se o neustálý nátlak na oběť tak, aby se osobně sešla s agresorem. Poté ji většinou útočník fyzicky mučí, může dojít ke znásilnění, případně nucení k trestným činům, a dokonce i terorismu.

Kyberstalking

Tento druh šikany umožňuje sledovat druhé pomocí telefonu, mobilu nebo počítače. Stalkeři svou oběť často pronásledují, obtěžování stupňují a rozšiřují i nepravdy a smyšlené lži o dotyčném. Je k podivu, že se stalkeři sami často považují za oběť. 

Kyberharašení

Rozšířeným druhem šikany je taky kyberharašení. Jedná se o opakované kontaktování oběti sms zprávami, maily nebo pomocí jiných komunikačních médií. Této nevyžádané konvezraci se člověk těžko brání a není možné ji s agresorem ukončit.

Vyloučení a ostrakizace

Jedná se o vyloučení oběti ze skupiny, která tímto vyloučením trpí. Oběť má pocit, že nikam nepatří a tento stav může být depresivní, bolestný a pro některé lidi zdrcující. Ve virtuálním prostředí se může jednat například o vyloučení ze skupiny na sociální síti.

Proč je tato šikana tak závažná

U ostatních druhů šikany se daná situace může vyřešit a uklidnit. U kyberšikany jsou bohužel veškeré její důkazy uloženy na internetu, a to co se zde objeví, už jen tak nezmizí. Uživatelé si mohou veškerý obsah stáhnout nebo vyfotit. Je velmi těžké najít pachatele, kterým může být jak zhrzený expartner, tak bývalá závistlivá kamarádka. 

Velkým problémem je, že tento druh šikany může trvat i dvacetčtyři hodin denně, sedm dní v týdnu. Není to jen v dobu, kdy jde oběť například do školy nebo když jde do kroužku. Děje se to neustále a tak je tlak z kyberšikany mnohem větší. Ke kyberšikaně slouží telefon, počítač, tablet, web kamera a dokonce i chytré hodinky, tedy veškeré technologické vychytávky dnešní doby, které pomáhají k tomu, abychom byli neustále online.

Poznejte oběti kyberšikany

Problém nastává ve chvíli, kdy chcete kyberšikaně zabránit. Nemusí být totiž na první pohled vidět. Dotyčné oběti nemají modřiny ani jizvy a ve většině případů se nechtějí nikomu svěřit. Pokud se jedná navíc i o nelichotivé fotky nebo videa, rozhodně se nesvěří rodičům, učitelům ani vyšším institucím.

Mezi oběti patří převážně teenageři, které může tento druh šikany zničit. Poškodit jejich správný vývoj, zničit jim identitu a mnohdy je dovést až k nevratným činům. Oběti poznáte tím, že jsou to většinou tišší lidé, kteří mají často deprese, nikam nechodí a straní se společnosti a jakýchkoliv aktivit mezi lidmi.

Jak se šikaně bránit

Obrana proti kyberšikaně není nic jednoduchého. V každém případě je nutné říct o ní rodičům, učitelům, případně se obrátit na linku bezpečí. Pokud kyberšikana přetrvává nebojte se obrátit na krizové centrum, psychologa nebo policejní složky, které mohou pomocí IP adresy vypátrat dotyčného pachatele.

I Evropská unie se podílí na tom, aby vymýtila šikanu, včetně kyberšikany. Je tedy možné požádat vyhledávač Google, stejně jako ty ostatní, o vymazání stránky, která vás osobně poškozuje. Na sociálních sítích požádejte o zablokování nevhodného obsahu, případně stránky nebo celé skupiny.

V případě šikany, která se týká děti, by rozhodně měli zakročit i rodiče. Nejen se svých dětí ptát, jestli se něco neděje. Ale také být vnímaví, komunikativní a vnímat potřeby svého dítěte. Případně řešit, jaké stránky dítě na internetu navštěvuje a jak je ve virtuálním světě aktivní. Rodiče by se rozhodně měli podílet i na řešení, pokud zjistí, že jejich dítě je obětí kyberšikany. Důležitá je spolupráce s učiteli, se spolužáky i s psychologickou poradnou.

Pokud se chcete vidět, jak může taková kyberšikana vypadat, podívejte se na stejnojmenný film:

Máte s kyberšikanou zkušenosti? Jak byste se zachovali vy?

The post Kyberšikana a jak se bránit appeared first on Království žen.

]]>
https://www.kralovstvizen.cz/kybersikana-a-jak-se-branit/feed/ 0
Co dělá s tělem kola bez cukru https://www.kralovstvizen.cz/co-dela-s-telem-kola-bez-cukru/ https://www.kralovstvizen.cz/co-dela-s-telem-kola-bez-cukru/#respond Mon, 09 Dec 2019 09:38:50 +0000 https://www.kralovstvizen.cz/?p=43162 Patříte mezi milovníky koly a nedokáže si ji odepřít ani pokud chcete hubnout a jste v režimu redukce? Je možné, že v takovém případě saháte po dietní kole bez cukru. Víte však, co tento nápoj dělá s vaším tělem? Podívejte se na průběh toho, co se děje po vypití a rozhodněte se, zda kolu bez […]

The post Co dělá s tělem kola bez cukru appeared first on Království žen.

]]>
Patříte mezi milovníky koly a nedokáže si ji odepřít ani pokud chcete hubnout a jste v režimu redukce? Je možné, že v takovém případě saháte po dietní kole bez cukru. Víte však, co tento nápoj dělá s vaším tělem? Podívejte se na průběh toho, co se děje po vypití a rozhodněte se, zda kolu bez cukru budete nadále pít.

Co se děje po vypití

Ihned po vypití dietní koly někteří cítí bolest zubů. Jedná se o kyselinu fosforečnou, která napadá sklovinu zubů. Dietní kola bývá navíc často slazena umělými sladidly. Mezi nejčastěji používané patří aspartam. Ten vytvoří v těle dojem toho, že dostalo cukr, slinivka vypustí inzulin a následně je tělo ošáleno, že klasický bílý cukr nepřijalo. V některých případech se objevuje i reakce na zvracení, která je však potlačena zmíněnou kyselinou. Vaše tělo si tak po vypití koly bez cukru myslí, že vypilo klasickou slazenou kolu a neví, jak tuto potravinu zpracovat, protože látky, které hledá a jsou pro sladkou chuť typické, kola bez cukru neobsahuje.

Jak reaguje tělo po půl hodině

Následně, zhruba po půl hodině, začne vaše tělo ukládat tuk. Je to z toho důvodu, že má pocit příjmu sladké potraviny. Ošálením kolou bez cukru jste však to množství cukru, které cítíte, do těla nedostali. Velmi často se tak stane, že chuť na opravdové sladké právě teď dostanete. Pokud neodoláte a něco sladkého si dáte, dostanete se do koloběhu, kdy se vám budou střídat chutě na sladké. Pitím koly bez cukru budete navíc nutit tělo neustále vyplavovat hormon inzulín, který ovšem nenalezené ten „pravý“ cukr a výsledkem může být i situace, kdy tělo nebude umět správně reagovat na přísun cukru, když jej do stravy zařadíte například jídlem.

Reakce těla po 45 minutách

Po dalších několika minutách začnete mít pocit zvýšené energie. Je to dáno tím, že kola bez cukru obsahuje kofein a zmíněný aspartam. Tyto látky jsou návykové a dokážou v těle vytvořit pocit závislosti a návyku. V případě toho, že si další kolu bez cukru nedáte, můžete mít podobné stavy, jako byste byli závislí na kokainu. Bude vás bolet hlava, v některých případech se dostaví až migréna. Zároveň budete podráždění, bez energie a bez nálady.

Po hodině od vypití

Zhruba po hodině, kdy se tělo snaží zpracovat kolu bez cukru, pocítíte hlad i žízeň. Neuspokojíte své chutě na sladké, a to se projeví touhou po nezdravém jídle. Nejčastěji se jedná o tučné, slané nebo hodně kořeněné pokrmy. Kola bez cukru tělo navíc dehydratuje. Obsah umělých sladidel zase způsobí, že tělo vylučuje vápník, a cítí se unavené a je náchylnější ke zraněním a nemocem.

Další následky a stavy

Po ještě delší době, kdy si dáte kolu bez cukru, vaše tělo zpomaluje svou funkci a vy cítíte, že byste znovu potřebovali svou „dávku“. Z těla odchází nejen vápník, ale také zinek a hořčík, tedy látky, které jsou potřebné pro správnou funkci organismu. Vypitím koly bez cukru v těle vyvoláte složitý chemický proces, který je nepřirozený a může se stát, že s ním nedokáže tělo pracovat a správně se s ním vypořádat.

Co s vámi udělá kola bez cukru

Pokud byste kolu bez cukru pili pravidelně a velmi často, může se stát, že se objeví nemoci nebo tím oslabíte organismus. Mezi další nepříznivé důsledky patří zvýšení krevního tlaku, diabetes, obezita a srdeční onemocnění. Vždy myslete na to, že plechovka koly bez cukru dodá tělu daleko víc soli a kofeinu než je doporučená denní dávka.

Pozor na kombinaci s alkoholem

Nejhorší věc, kterou však dělá spousta z nás je míchání kofeinu s alkoholem. Například v míchaných drincích a oblíbené kole s rumem. V tomto případě totiž kofein oddálí ospalost, která se projevuje při otravě alkoholem. Budete tak moct pít déle a víc, což může vést až k možným úrazům, případně neočekávaným projevům těla.

Obezita i po kole bez cukru

Pitím koly bez cukru se rozhodně obezitě nevyhnete. Pocit, že je i tento druh koly sladký vyvolají umělá sladidla a připravte se, že za necelou hodinu po vypití budete mít opět chuť na sladké. K tomuto pocitu se navíc přidá i chuť na nezdravá jídla.

Pijete kolu bez cukru? Jaké má na vás účinky?

The post Co dělá s tělem kola bez cukru appeared first on Království žen.

]]>
https://www.kralovstvizen.cz/co-dela-s-telem-kola-bez-cukru/feed/ 0