KZ_logo1

14 dní v zemi vycházejícího Slunce

22.1.2016

Všechno, co je jiné a nezvyklé, nás určitým způsobem podmaňuje a zajímá, proto je Japonsko pro celou řadu Evropanů tak přitažlivou zemí. Zajímavostí japonské kultury je kromě buddhistických chrámů a harmonické atmosféry panující všude kolem i výborná a hlavně zdravá kuchyně. Na své si zde přijdou opravdu náruživí jedlíci, ale i zastánci střídmějšího stravování, kteří mají chuť nějaké to kilo navíc shodit. Mimo jiné se dnes ale dozvíte i to, jaká místa v Japonsku rozhodně stojí za návštěvu…

Co v Japonsku navštívit?

Návštěva chrámů, kterých je v Kjótu celá řada, je téměř nezbytností. Pohled na tyto obrovské, zdobné a propracované stavby je vážně strhujícím zážitkem. Například chrám Kinkakudži, což v překladu znamená chrám zlatého pavilonu, je jedním z nejproslulejších.

Další jedinečnou podívanou jsou zenové zahrady, kde váš pohled potěší plno nádherných květin, střižených do zajímavých zenových tvarů. Zajímavostí jsou také bambusové háje, ve kterých bambusy dosahují neskutečných rozměrů.

Navštívit jsme byli i nedaleké město Nara, které je proslulé svým srnčím parkem. Park má ohromnou rozlohu a stovky srnek zde běhají zcela navolno. Jsou ochočené, takže lidem neublíží, a dokonce se zde prodává i speciální jídlo, které stojí jen pár jenů a srnkám moc chutná.

Dalším zcela neobyčejným zážitkem byl výstup na horu Hieizan. Jak jsem již zmiňovala, celé Kjóto je obklopené horami – a Heizan patří mezi ty nejvyšší. Při výstupu jsme potkali několik skupin dětí předškolního věku, které se sice šnečím krokem, ale zato s velkým odhodláním také plížily na vrchol. Po celkem náročném výstupu jsme měli celé město doslova jako na dlani. Nejvíce mě fascinovala skutečnost, že se na samém vrcholku nacházelo několik zastrčených chrámů.

hora Hieizan

Foto: Šárka Lázničková (hora Hieizan)

hora Hieizan

Foto: Šárka Lázničková (hora Hieizan)

Jedním z nejhezčích a nejkouzelnějších míst, kde jsme se denodenně alespoň chvíli procházeli, je takzvaná Kachní řeka. Na jejím toku se nachází plno nádherných vodopádů a také nespočet pozoruhodných živočichů, počínaje kachnami a konče exotickými rybami, jejichž jména bych si nezapamatovala, ani kdybych sebevíce chtěla.

Kachní řeka

Foto: Šárka Lázničková (Kachní řeka)

Kachní řeka

Foto: Šárka Lázničková (Kachní řeka)

Japonská kuchyně

Japonská kuchyně je z mého pohledu jednou z nejchutnějších a nejzdravějších kuchyní na světě. Nejběžnějším pokrmem jsou zde plody moře a zelenina. Přílohou téměř každého jídla je samozřejmě rýže, která je pro Japonsko typická.

Sushi

Foto: Šárka Lázničková

Největším chuťovým požitkem pro mě bylo sushi. Měla jsem možnost ochutnat ho i v Čechách a vždy patřilo k mým oblíbeným jídlům. Když jsem ho však ochutnala v Japonsku, zjistila jsem, že je to úplně něco jiného. Nejenže bylo sushi levné i na české poměry (přestože je v Japonsku třikrát dráže než v ČR), ale ještě bylo mnohem chutnější, protože ho připravovali opravdoví specialisté a používali při tom zcela čerstvé suroviny, zejména mořské ryby a řasy.

Poprvé v životě jsem zde také ochutnala syrové maso a musím říct, že to byl opravdu zážitek. Lososi, tuňáci i chobotnice se díky svému jemnému a čerstvému masu přímo rozplývali na jazyku, a i když jsem k nim měla ze začátku odpor, nakonec jsem si moc pochutnala.

Dalším výborným, ač trochu tučnějším jídlem je Rámen, což je něco na způsob mastnějšího českého vývaru. V polévce však najdete velké množství nudlí, japonské zeleniny a masa.

V Japonsku vůbec nepoužívají příbory, ale stravují se výhradně japonskými hůlkami. Proto jsem se před odjezdem dobrých 14 dní učila, jak se s nimi správě najíst, abych tu nemusela být o hladu.

Co mi návštěva Japonska dala

Po pár dnech strávených v Japonsku jsem si položila otázku: ,,Kde jsem se to sakra narodila?“. Musím říct, že do této chvíle jsem neměla ani ponětí, jak to v zemi vycházejícího Slunce chodí. Poznala jsem, jak moc člověku po psychické stránce pomáhá žít v prostředí, kde se nemusí prakticky ničeho bát a ví, že všichni táhnou za jeden provaz. Jedním slovem jsem pochopila, jak je západ v určitém směru oproti východu zkažený. 14 dní strávených v Japonsku mi v ledasčem pomohlo. S čistým svědomím můžu říct, že se teď na svět dívám trochu z jiného úhlu. Člověk tam nemusí strávit celý život, aby pochopil co znamená síla japonské kultury…

První díl o Japonsku naleznete zde: //kralovstvizen.cz/14-dni-v-zemi-vychazejiciho-slunce-dil-1/

Šárka Lázničková

Boats illuminated by the sun in Lipno Lake with beautiful scenery in the background. Blizsi Lhota, Czech Republic.

Chystáte se k vodě? Které české nádrže stojí za návštěvu

Koupání, šnorchlování, paddleboarding nebo jen příjemné chvilky na sluníčku.…

Co je to patchwork, kde se vzal a jaké je jeho využití?

Možná už jste v souvislosti s šitím zaslechli zvláštní…

Užijte si příjemný wellness pobyt podle svého výběru

Chcete se vydat na relaxační pobyt pro načerpání nové…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

vd_reality_300x300vd_stavebni_300x300

Nejnovější články

sergio-souza-Sxm8FK0xc3Q-unsplash

Vídat se po rozchodu? Raději ne!

Každý konec vztahu bolí. Zasahuje totiž naše nejcitlivější místa,…
neonbrand-N8XoKjKOT0M-unsplash

Jak najít svou ztracenou vášeň

Žijete v dlouhodobém vztahu a pořád svého partnera milujete,…
toxický vzťah

Jak poznat toxický vztah

Jste spolu spíš jen ze setrvačnosti a ze zvyku?…
žena po rozchodu

Rozchod – životní zkouška, která vás mnohému naučí

Pokud jste zrovna čerstvě po rozchodu, pak zřejmě máte…
ben-white-j1h011Awz1A-unsplash

Jak získat po rozchodu ztracené sebevědomí?

Rozchody jsou složité. Někdy vztah neskončí zrovna nejlépe a…

Související příspěvky

1 KOMENTÁŘ

Jak na dlouhověkost podle Japonců | Království žen

18.3.2017 v 05:49

[…] Pokud vás zajímá i japonská příroda a kultura, přečtěte si náš starší článek: http://kralovstvizen.cz/14-dni-v-zemi-vychazejiciho-slunce/. […]

Zanechte komentář