KZ_logo1

Vídat se po rozchodu? Raději ne!

20.3.2020

Každý konec vztahu bolí. Zasahuje totiž naše nejcitlivější místa, naši důvěru, sebevědomí, náš strach ze samoty. Často nejsme schopni se se situací, kdy nám odchází člověk, který nám byl vším, rychle smířit, a tak si hledáme schůdnější cesty, jak se s tím popasovat. Mnohdy tak dospějeme ke zdánlivě jednoduchému a dokonalému řešení: vídat se po rozchodu dál a odvykat si na sebe postupně. Opravdové a upřímné přátelství s bývalým partnerem však nejen, že nefunguje, ale prakticky ani neexistuje.

Zištné důvody

Jedním z důvodů, proč se kvalitní přátelství na troskách zbořeného partnerského vztahu stavět nedá, jsou emoce. I kdyby rozchod nakrásně proběhl po „vzájemné dohodě“, vždycky se jeden cítí víc raněn, víc ukřivděn. Přátelství tak může vnímat jako šanci na návrat po rozchodu.  Pamatujte ale, že zatímco přátelství může vzniknout, láska, naopak to nefunguje. Zištné důvody mohou stát ale i na straně toho, kdo zavelel k rozchodu. Nechce se totiž úplně odstřihnout, protože se bojí, že partnera příliš ranil a chce tímto způsobem ulevit svému svědomí. Jiní zase doufají, že jim z takového kamarádství něco „kápne“, ať už po stránce finanční nebo sexuální.

Krátkodobá úleva

Odstřihnout se od někoho, s kým jsme si byli velmi blízcí, a na kom nám velmi záleželo a možná ještě pořád záleží, nejde ze dne na den. Proto se s ním chceme vídat dál, jenže úlevu nám to přinese jen krátkodobou. Z dlouhodobého hlediska si tím ještě víc ubližujeme a zabraňujeme tomu, abychom bolavé srdce vyléčili. Jak můžeme začít nový život, když jsme pořád zacyklení v minulosti a plýtváme energií na něco, co už není? Proto neudržujte se svým ex po rozchodu kontakt, zkuste se mu alespoň v prvních pár měsících zcela vyhýbat a nechoďte na místa, kde byste ho mohla potkat. „Blokněte“ si ho také na sociálních sítích, protože stačí pár kliknutí a hned víte, jak se má, co dělá, s kým tráví čas, jací noví přátelé mu přibyli. I kdybyste si ale neprohlíželi jeho profil a nezajímali se o něj, může na vás zničehonic vyskočit fotka s jeho novou partnerkou, což vám na náladě určitě nepřidá.

Motání v kruhu

Přátelství s ex vám zavírá dveře do vaší budoucnosti, neumožňuje vám posunout se dál. Často totiž uvíznete v kruhu. Když spolu trávíte volný čas, může se stát, že jeden z vás se bude snažit flirtovat, protože mu role pouhého kamaráda nestačí. Stále jsou v tom city, bohužel ale vždy jen z jedné strany, pokud je ten druhý neopětuje, jakoby se do rány přisypávala sůl. A co teprve, až váš ex naváže po rozchodu nový vztah. Dokážete se přes to přenést a kamarádství udržovat dál?  A jak myslíte, že by se zachoval váš nový potenciální partner, kdyby zjistil, že se s bývalým pořád vídáte? Asi by neskákal nadšením. Spíš naopak, mohl by mít pocit, že minulý vztah nemáte vyřešený a připadat si nejistý a ohrožený. Což rozhodně nejsou ideální podmínky pro budování intimního pouta.

Když to nejde jinak

Někdy se od bývalého partnera však zcela odstřihnout nemůžeme, třeba když spolu máme dítě. Jindy nás pojí společní přátelé, kterých se nechceme vzdát. Někdy jsme zase nuceni potkávat se v práci. V takových případech se hlavně v prvních fázích po rozchodu snažte vždy komunikovat neutrálně, diplomaticky a probírejte jen praktická provozní témata. Nastavte hranice a ty dodržujte, nechoďte společně na kafe, neprobírejte soukromí, neživte plané naděje. Přijměte rozchod jako fakt, smiřte se s tím, že jedna životní etapa skončila, udělejte za ní tlustou čáru a vykročte vstříc etapám novým. 

Dobrá erotická pomůcka umí zlepšovat každý vztah

Máte doma už skutečně tu pravou erotickou pomůcku? Pokud…
Zútulněte své bydlení pomocí osvětlení

Zútulněte své bydlení pomocí osvětlení

Chcete si chytře vybavit interiér nového bytu nebo domu?…

Co vás šokovalo naposled? Ty, kdo investují, nejspíš rostoucí cena zlata

Přemýšlíte, jak rozumně zúročit vydělané peníze? Investujte do zlata,…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

Nejnovější články

sergio-souza-Sxm8FK0xc3Q-unsplash

Vídat se po rozchodu? Raději ne!

Sdílet0Každý konec vztahu bolí. Zasahuje totiž naše nejcitlivější místa,…
neonbrand-N8XoKjKOT0M-unsplash

Jak najít svou ztracenou vášeň

Žijete v dlouhodobém vztahu a pořád svého partnera milujete,…
toxický vzťah

Jak poznat toxický vztah

Jste spolu spíš jen ze setrvačnosti a ze zvyku?…
žena po rozchodu

Rozchod – životní zkouška, která vás mnohému naučí

Pokud jste zrovna čerstvě po rozchodu, pak zřejmě máte…
ben-white-j1h011Awz1A-unsplash

Jak získat po rozchodu ztracené sebevědomí?

Rozchody jsou složité. Někdy vztah neskončí zrovna nejlépe a…

Související příspěvky

Zanechte komentář