KZ_logo1

Rady a tipy jak skutečně ušetřit: Díl druhý – šetříme vodou II.

27.4.2015

V minulém článku naší série o šetření jsme zmínili šetření vodou, zejména v koupelně nebo při praní. To ovšem nejsou jediná místa, kde se voda používá, a kde se s ní tedy často plýtvá. Mnoho litrů vody nám může protéct i toaletou, aniž bychom o tom vůbec věděli. V dalším díle šetřících tipů se tak dozvíte, jak šetřit na toaletě a kolik vody vám zde může utéct. Dočtete se něco o vyúčtování za vodu, zjistíte, co je to vodné a stočné a také to, kde mají vodu nejlevnější a kde naopak nejdražší.

Jak ušetřit za vodu na toaletě

Zejména u starších toalet lze s nadsázkou říct, že nesplachujeme pouze vodu, ale také obsah naší peněženky. Při objemu nádržky 10 litrů zaplatíte za každé spláchnutí 75 haléřů. Na první pohled zanedbatelná částka, ale při průměrném spláchnutí čtyřikrát denně spláchne jedna osoba ročně okolo 1 095 Kč.

Je proto lepší investovat do moderní toalety, která má kombinované splachování na tři nebo šest litrů vody. Roční náklady u tohoto typu toalet se tak na osobu pohybují okolo 410 Kč. U čtyřčlenných rodin se může roční úspora vyšplhat až na 2 760 Kč.

Jestliže nechcete kupovat nový záchod nebo se vám na něj momentálně nedostává financí, je možné zakoupit tzv. WC stop. Ten se může nainstalovat přímo do nádržky od WC a jeho funkce spočívá v zabránění protékání a zároveň snižuje objem splachované vody. Toto zařízení stojí asi 250 Kč a věřte, že investice se vám vrátí takřka obratem. Instalace je rychlá a jednoduchá a ročně můžete uspořit až 690 Kč.

Malý tip: Pokud chcete zjistit, zda vám neprotéká voda na záchodě, nalijte do splachovací nádržky trochu potravinářského barviva. Jestliže se v míse objeví barevný proužek, je nejvyšší čas na výměnu těsnění. Špatným těsněním může protéct až 80 litrů za hodinu, za den jsou to téměř dva kubíky a rázem jste na 100 Kč, které vám jen tak odtekly do záchodu.

Vyúčtování za vodu

Vyúčtování za vodu má jednosložkovou a dvousložkovou formu.

  • Jednosložková forma: Cena je pohyblivá a závisí pouze na tom, kolik vody spotřebujeme. Množství odebrané vody vynásobíme cenou vodného, množství vypuštěné odpadní vody cenou stočného a ve výsledku dostaneme konečnou spotřebu, kterou musíme ještě vynásobit daní 15 %.
  • Dvousložková forma: K pohyblivé celkové cenně musíme ještě připočíst pevný paušální poplatek za připojení k vodovodní síti.

Co najdete ve faktuře za vodu?

Foto: 123rf.com

Foto: 123rf.com

  1. Základní platbu za spotřebované množství vody
  2. Celkově uhrazené zálohy
  3. Výsledná částka doplatku nebo přeplatku

Co je to vodné a stočné

  • Vodné je cena za pitnou vodu a za služby spojené s jejím dodáním.
  • Stočné je cena za službu, která je spojena s odváděním, čištěním a případně zneškodňováním odpadních vod.

Kde je nejdražší vodné a stočné, a kde mají naopak vodu nejlevnější?

Průměrná cena vody je v současnosti 81,04 Kč/m3. V jednotlivých městech v ČR se však cena vody podstatně liší. Rozdíly jsou tak opravdu velké. K městům s nejvyšší cenou za vodu nepatří Praha, jak by se mnozí mohli domnívat, ale Tábor s cenou 111, 04 Kč/m3 a Sokolovsko – 121 Kč/m3. V Praze očekávejte zlatý střed v ceně 77, 75 Kč/m3. Nejlevněji se vykoupou v Krnově – 41,89 Kč/m3 a v Klatovech – 56,85 Kč/m3. V Brně a Ostravě je cena velmi podobná a rozdíl je pouze v několika haléřích. Cena za kubík se tak pohybuje okolo 74 Kč. Zajímavostí také je, že v Táboře se cena pohybuje tak vysoko, ale o 20 km dál v Písku je již mnohem nižší, konkrétně na 76,72 Kč/m3.

Ať už bydlíte v jakémkoliv kraji, faktem zůstává, že vodu potřebujete a zaplatit se musí. I proto je vhodné zamyslet se nad tím, kde by se dalo ušetřit, a zbytečně neplýtvat.

V příštím článku s tipy na šetření a úsporu vás seznámíme s tím, jak lze šetřit za elektřinu. Co v domácnosti sebere nejvíc energie a kam vlastně vaše peníze utíkají. Možná budete překvapeni. Už teď se tedy můžete začít těšit na další tipy a triky, jak ušetřit.

Martina Mádlová

pár v posteli

Kvíz: Jaký je v posteli?

Kvíz: Jaký je v posteli? Poznala jsi nového muže…
cibulový koláč

Mňamka na cesty: Cibulový koláč

Chutný cibulový koláč na cesty, ze kterého si můžete…
pes a deti

Jaký pes je vhodný do domu

Máte v plánu pořídit si domácího mazlíčka a chcete…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

Nejnovější články

pár v posteli

Kvíz: Jaký je v posteli?

Kvíz: Jaký je v posteli? Poznala jsi nového muže…
randění

7 rad, jak na randění po rozvodu

Někdy vztahy prostě nevyjdou. Můžeme se snažit, jak chceme.…
kondóm

Pozor na chyby při používání kondomu

Kondom je nejrozšířenější ochrannou, která vás ochrání proti pohlavním…
pár v posteli

Vyhněte se zánětům a infekcím – nebojte se po sexu chodit na toaletu

Po milostném aktu chcete většinou s partnerem ještě chvíli…
žena při sporáku

Nechci být jen žena v domácnosti

Máte partnera, který vydělává víc než vy a chce…

Související příspěvky

Zanechte komentář