KZ_logo1

Terapeuta nepotřebuji – mám psa

27.8.2017

Je všeobecně známo, že citový vztah mezi zvířetem a člověkem má pozitivní účinky, a to dokonce tak silné, že je možné je využít při léčbě duševních poruch a chorob. Příkladem je hipoterapie, felinoterapie a canisterapie.

Zvířata – držitelé obdivuhodných schopností

Již naše babičky přikládaly na nemocná místa svého těla kočku. Podle nich totiž kočky oplývají největší schopností člověka léčit. To je jen jeden z mnoha důkazů o tom, že zvířata mají opravdu obdivuhodné schopnosti. Dokážou se také s neomylností vyhýbat škodlivým zónám. A touto schopností jsou vybaveni nejen psi, ale i králíci, ovce, morčata, nebo krávy a prasata. Kéž bychom to i my lidé dokázali, vyhýbat se nejen škodlivým zónám, ale i lidem a věcem, případně činnostem, které nám ubližují!

Pes společník, přítel i terapeut

My lidé jsme si ze zvířat nejvíce oblíbili psa. A je to pochopitelné, neboť pes dokáže být nejen věrným přítelem, ale i milým a přítulným společníkem a v neposlední řadě i perfektním terapeutem. A zde je třeba poznamenat, že léčebné účinky společného života člověka a psa nejsou žádný vynález moderní psychologie, ale věc známá celé tisíce let.

Pes nám dodá chybějící energii

Jen pomyslete na zimu a na pocit chladu, který v nás toto roční období vyvolává. Pes, jeho láska a také jeho živočišné teplo může být až neskutečně silným zdrojem energie. Příroda spí pod bílou přikrývkou a my lidé žijící ve společné domácnosti se psy máme tu skvělou výsadu nabíjet se z jejich zdrojů. My lidé žijeme přes zimu pouze z vlastních energetických zdrojů a zásob, a tak musíme s energií přes zimu šetřit. V zimě, kdy nemáme možnost čerpat energii z květů, vůní, svěží zeleně, zkrátka z přírody, tehdy oceníme přítulnost našich chlupatých mazlíčků nejvíce.

Pes pro každou věkovou kategorii

Ovšem nejen v zimě nám dokážou psi dodávat energii, kterou v tomto období nejvíce potřebujeme. Budeme-li je hladit, sportovat s nimi, chodit na vycházky a přijímat jejich lásku, která je bezpodmínečná, pomohou nám kdykoli budeme potřebovat. I v těch nejtěžších chvílích se díky svému psovi můžeme cítit lépe, a to nejen fyzicky, ale i psychicky. Psi jsou totiž ideální prevencí proti všem druhům negativních psychických stavů. Psi pomáhají dětem, aby se správně vyvíjely, mají na ně pozitivně stimulační vliv. Doporučují se starým a opuštěným lidem, aby se necítili příliš osamělí. A stále častěji psi fungují i jako terapeutové u osob s Downovým syndromem anebo u autistů. V tomto případě je pochopitelně nutné, aby měl pes kladný vztah k lidem, k nimž na terapii chodí. Ale od toho jsou tu cvičitelé a odborně školení terapeutičtí pracovníci, kteří umí pracovat jak s lidmi, tak se psy a vědí, co je pro kterou stranu nejlepší.

Pes jako spalovač negativní energie

Behavioralisté, kteří zkoumají život psů, tvrdí, že v každé rodině by měl být pes anebo kočka, kteří by fungovali jako spalovači negativních energií. Tvrdí, že v těch rodinách, kde je některé z těchto zvířat, se lidé méně hádají, jsou k sobě tolerantnější, vycházejí si vstříc a rovněž méně propadají výbuchům emocí, nepropadají hysterii ani zkratovému jednání. Pes je velmi účinný pomocník v krizových rodinných situacích. Možná byste se divili, jak účinně a v pravou chvíli dokáže do sporů pes zasáhnout, jakmile se člověk přibližuje k hranici kontroly svého jednání. Psi dokážou zažehnat lecjakou krizi anebo ji alespoň pomohou člověku snáze překonat.

Psa lze vybrat podle horoskopu

Že ještě nemáte psa? Pak vážně pouvažujte o tom, že si nějakého pořídíte. Správného psa, který se k vám bude ideálně hodit, toho je třeba vybírat podle svých osobních vlastností, zájmů a možností. Někdo při výběru svého domácího mazlíčka nahlíží i do astrologie.

Každopádně pokud si dopřejete v dnešním moderním světě plném stresu, spěchu a psychického vypětí takového domácího mazlíčka, máte jistotu, že vás každý den bude doma po návratu z práce vítat velká porce lásky a štěstí.

Tak už víte, proč byste si měli pořídit psa?

Boats illuminated by the sun in Lipno Lake with beautiful scenery in the background. Blizsi Lhota, Czech Republic.

Chystáte se k vodě? Které české nádrže stojí za návštěvu

Koupání, šnorchlování, paddleboarding nebo jen příjemné chvilky na sluníčku.…

Co je to patchwork, kde se vzal a jaké je jeho využití?

Možná už jste v souvislosti s šitím zaslechli zvláštní…

Užijte si příjemný wellness pobyt podle svého výběru

Chcete se vydat na relaxační pobyt pro načerpání nové…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

vd_reality_300x300vd_stavebni_300x300

Nejnovější články

sergio-souza-Sxm8FK0xc3Q-unsplash

Vídat se po rozchodu? Raději ne!

Každý konec vztahu bolí. Zasahuje totiž naše nejcitlivější místa,…
neonbrand-N8XoKjKOT0M-unsplash

Jak najít svou ztracenou vášeň

Žijete v dlouhodobém vztahu a pořád svého partnera milujete,…
toxický vzťah

Jak poznat toxický vztah

Jste spolu spíš jen ze setrvačnosti a ze zvyku?…
žena po rozchodu

Rozchod – životní zkouška, která vás mnohému naučí

Pokud jste zrovna čerstvě po rozchodu, pak zřejmě máte…
ben-white-j1h011Awz1A-unsplash

Jak získat po rozchodu ztracené sebevědomí?

Rozchody jsou složité. Někdy vztah neskončí zrovna nejlépe a…

Související příspěvky

Zanechte komentář