KZ_logo1

Manželka, nebo služka?

26.8.2017

Jak je to se ženami, které uklízí neustále celoročně a nikdo to nevidí? Uklízí po muži, uklízí po dětech a žádná odměna či pochvala je za to nečeká, nedočkají se ani pomoci. Je opravdu uklízení údělem ženy? Není již rozdělování prací staromódní záležitostí? Co když nám běžné uklízení přeroste přes hlavu a muži si zafixují, že žena rovná se služka?

Vztahy mezi mužem a ženou jsou složité, ale přece jenom by tu měl být cit zvaný láska. Ale ten prádlo nevypere, oběd neuvaří, byt neuklidí, dokonce ani nenakoupí. Co potom? Zbývá to na nás ženách. Ale proč by muži nemohli přiložit ruku k dílu? Je to i jejich pohodlí. U nás stále převažuje názor, že uklízení a domácí práce jsou čistě úkolem ženy, ale i ženy se dokáží dost dobře vyznat například v motorech aut, tak proč by nám ten „náš“ drahý nemohl například umýt podlahy nebo utřít prach? Ale jak do toho svého miláčka zapojit? Podívejme se na pár praktických rad.

První opatření – výběr

I u mužů je základem úspěchu dobře si vybrat. Jsou muži a muži. U některých již v počátcích můžeme vysledovat jejich kód chování v rodinném kruhu a také chování jejich rodičů. Například v rozpadlých rodinách, kdy muž je závislý na mamince a opačně, kdy maminka pro dítě udělá první – poslední (nejen u jedináčků) nebo podle toho, jaká je budoucí tchyně hospodyňka.

Máma a táta v jednom

Jakmile žije muž odmalička jen s mámou, která se mu snaží nahradit všemožným způsobem i tátu, je to nebezpečné, jelikož takový muž bude mít mámu jako vzor a žádná žena se jí nikdy nevyrovná. To bychom se musely hodně snažit, abychom se takovému rozmazlenému drahouškovi zavděčily, a myslím si, že z té uklízecí mánie bychom zřejmě časem zešílely.

Dítě zázrak

Pokud by maminka vašeho přítele jen naznačila, že její dítě, s kterým chodíte, bylo vymodlené, tento muž bude na mámě také zcela závislý. Jelikož to bylo dítě, které přišlo „zázrakem“, bude se matka k němu po celou dobu také jako k malému zázraku chovat. Takže zapomeňme na to, že by někdy umyl nádobí, ustlal postel, nakoupil, připravil aspoň snídani a v některých případech by si snad sám ani neohřál jídlo. S takovým zázrakem je lepší si také dobře rozmyslet budoucnost vztahu.

Dokonalá tchyně

Když se zase setkáte s tchýní, která je naprosto perfektní, bude velmi hodná, klidná a bude mít všude naklizeno, mějme se na pozoru, jelikož si pak můžeme všimnout, že manžel této ženy v domácnosti ničím nepřispěje, nakonec příliš ani vlastní přítomností. Jejich syn tedy převezme kód chování, které doma vidí a bude chtít mít také takovou domácnost, tudíž bychom pak musely být dokonale vzorné hospodyňky.

Pojďme se tedy podívat na pár bodů, jak na to, abychom pro své muže nakonec nebyly téměř jen „služky“, a čemu se raději vyhnout.

Takhle ne

Dělení práce rovným dílem

Abychom si domácí práci rozdělili přesně půl na půl, opravdu nelze, místo ke spolupráci se spíše dostaneme k soupeření a ke sledování, zda ten druhý náhodou není zvýhodněný.

Muž musí neustále pomáhat, abych byla šťastná

I opak může být pravdou. Žena moc spokojená a nic nedělající se může začít nudit, pak pro ni partner přestává být přitažlivý. Všeho moc škodí. To, že manžel či přítel s písní na rtech uvaří, vypere, uklidí, vyžehlí, stejně moc nezachrání. Možná pro nás bude užitečný, pouze tím však imponovat nebude.

Odpočinek jako odměna, když je vše hotovo

V běžné domácnosti ovšem není nikdy úplně vše hotové, to bychom se asi přetrhli (jak my hospodyňky, tak naši pomocníci), tedy odměny bychom se zřejmě nedočkali ani jeden. Za úvahu stojí spíše časové kritérium. Rozhodneme-li se tedy, že ve 20 hodin padla, tak bychom (obrazně řečeno) měly odložit i zpola umytý talíř.

Takhle ano

Muži jsou jako malé děti, potřebují pochvalu a ocenění. Nejlepší je si vyčkat, až náš miláček udělá něco dobře, v něčem nám pomůže. Pak ho pochválíme, jak to udělal na výbornou, jak je dokonalý, nebo ho něčím příjemným odměníme.

Rozhodně na muže neplatí rozkazovací způsob, každý muž má totiž hrůzu, že skončí pod domácí obuví, proto někdy odmítá plnit naše přání. Lépe zabírá i hraná bezradnost typu „Co bych si já jen bez tebe, můj drahý, počala?“.

Snažme se partnera zapojit již od začátku do domácího provozu. Jakmile si jej zhýčkáme a dovedeme k pohodlnosti, těžko ho pak budeme měnit. Běžný muž také špatně nese, pokud má být „k ruce“, lze jej vycvičit k nějaké té pravidelné činnosti, například umytí podlahy apod., ale musíme mu ponechat iluzi, že si sám může rozhodnout, kdy danou činnost bude vykonávat. Nezapomeňme však na pochvalu.

Hlavně musíme umět odpočívat. V běžné domácnosti zaměstnané ženy ani ženy na mateřské dovolené nikdy nenastává stav, že je vše uklizeno, a práce přece nemá nožičky, tedy nám neuteče, umějme si proto dopřát odpočinek a práci doma občas odložit na později. Lepší je si zajít místo uklízení třeba na nákupy nebo si zacvičit nebo si dopřát aspoň půlhodinovou horkou lázeň. Slovy klasika: v kleci, byť sebezlatější, bývá časem těsno (a teskno)!

 Daniela Fruhwirtová-Hradská

pár

Zajímavosti o bodu G: Jak ho najdeme?

Ženy o něm často mluví, muži jej ještě častěji…
matka

Kojení: Mám důvody, proč nechci kojit

První dny mateřství jsou povětšinou zastřené mlhou. Adaptovat se…
interiér

Barvy v interiéru – co vše ovlivňují

Zařizujete si bydlení a přemýšlíte, jaké barvy vybrat? Slyšeli…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

Nejnovější články

pár

Zajímavosti o bodu G: Jak ho najdeme?

Ženy o něm často mluví, muži jej ještě častěji…
anxiety-black-and-white-casual-1487956

Jak se vyrovnat se smrtí blízkého a pokračovat v práci?

Mnohé věci v životě nedokážeme ovlivnit. Smutek ze smrti…
žena

Kegelovými cviky k intenzivnějšímu orgasmu

Správným cvičením posílíte své tělo a procvičíte problematické partie.…
randění

Život nezadané ženy: Proč se bojíme randit?

Na světě máme tři druhy žen. První skupinu tvoří…
zamilovaný pár

Kam s partnerem, abyste zahnali nudu

Jste se svým partnerem již nějakou dobu a rande…