KZ_logo1

Přivezli jste si z vášnivé dovolené nečekaného vetřelce? Zde jsou tipy, jak to poznat

5.9.2015

Doba dovolených s sebou přináší odpočinek, krásné počasí, spousty odhalených těl a u některých jedinců i navazování nových známostí spojených se žhavým letním sexem. Snadno se může stát, že v letním žáru strávíte noc s někým, koho vidíte poprvé v životě. Při každém sexu – a při tom náhodném to platí dvojnásob – dbejte vždy na prevenci a dostatečnou ochranu. Abyste si z dovolené nepřivezli nečekaný suvenýr.

Z údajů, které každoročně zveřejňuje Ústav zdravotnických informací, i různých statistik vyplývá, že po období poklesu se různá pohlavní onemocnění zase začínají šířit. Zejména syfilis a kapavka, stoupá i počet nakažených HIV. Tím ovšem výčet sexuálně přenosných nemocí nekončí. Další v dnešní době dosti rozšířené jsou: měkký vřed, bakteriální záněty, urogenitální infekce, kvasinkové záněty, virové záněty, viry žloutenky B a C, bradavice. V našich podmínkách se nejčastěji můžete setkat, i když doufejme, že nesetkáte, s kapavkou, syfilidou, různými infekcemi a také s kodylomaty (bradavicemi) na genitáliích.

Syfilis                                                                          

Syfilidou se můžete nakazit nejen pohlavním stykem, ale také při kontaktu ústy nebo konečníkem. Inkubační doba této nemoci je přibližně 3 týdny a její průběh má 4 stádia. Gynekolog může nakažení nemocí zjistit při běžné kontrole, kdy jsou viditelné projevy na zevních rodidlech, v pochvě nebo na děložním čípku. Pokud se nemoc neléčí, asi za 2 měsíce se objeví vyrážka – na celém těle, zevních rodidlech a v ústní dutině se objevují ploché puchýřky. Doprovází je teplota, bolest hlavy, únava a další příznaky. V posledním stádiu přichází demence a progresivní paralýza. Důležitá je včasná a správná léčba. Léčí se většinou antibiotiky, nejčastěji penicilinem.

Kapavka

Kapavka je jednou z nejstarších pohlavních nemocí, se kterou „měli tu čest“ již ve starém Řecku. I dnes patří k velmi častým nemocem, a to především u mladých lidí. Projevuje se nepříjemnými a bolestivými pocity při močení, a také hnisavým výtokem. Tak jako u mnoha pohlavních chorob, zejména u ženské části populace, však k žádným příznakům dojít nemusí. Pokud se nemoc neléčí, dostaví se druhé a horší stádium. Bolesti v podbřišku, horečky a zvracení. Kapavka může způsobovat neplodnost, proto při každém příznaku, byť sebemírnějším, spěchejte k doktorovi. Je lepší přijít desetkrát zbytečně než jednou pozdě. Léčí se antibiotiky.

Chlamydiové infekce

Foto: 123rf.com

Foto: 123rf.com

Jedná se o nemoc bakteriálního původu a přenášet se může sexem, ale také kapénkovou infekcí, takže dostat ji lze stejně jako obyčejnou chřipku. O tom, že jste se nakazili, tak vůbec nemusíte vědět, protože příznaky jsou minimální nebo vůbec žádné. U žen však hrozí riziko snížení plodnosti. Ročně se touto nemocí nakazí přes sto miliónů osob, což je markantní číslo, a protože ne každé toto onemocnění je diagnostikováno, je konečné číslo nejspíše mnohem vyšší. Tato choroba je dosti zákeřná, pohlavní chlamydyje se však dají poznat tak, že se po asi třech týdnech od nakažení objeví bolestivý vřed na genitáliích a pak přijde horečka. Léčí se antibiotiky.

Kondylomata

Kondylomata jsou malé bradavičky květákovitého tvaru, které se objevují na zevních rodidlech a v pochvě nebo na penisu. Léčí se buď lokálně potíráním různými přípravky, nebo se odstraňují v krátké narkóze.

HIV/AIDS

Proč v posledních letech stoupá počet nakažených touto nemocí? Je to zejména proto, že spousta lidí nedbá na bezpečný sex. Nemoc je způsobena virem HIV, který se přenáší tělními tekutinami: krví, spermatem, poševním sekretem a dokonce i mateřským mlékem. Nejčastěji se lidé nakazí pohlavním stykem.

Dojde-li k nakažení, první příznaky se objeví po šesti týdnech. Lidé si je často pletou s obyčejnou chřipkou. Zákeřnost tohoto viru je především v tom, že napadá imunitní systém a ten pak není schopen bránit se běžným chorobám. Zabít tak člověka může i obyčejná rýma. Bohužel ani v dnešní době stále neexistuje účinný lék, který by nemoc dokázal vyléčit. K dispozici jsou pouze medikamenty, které postup nemoci zpomalí.

A jak se těmto nemocem vyhnout?

Nakazit se určitě nechce nikdo. Pokud chcete být nadále naprosto zdravé a nemít žádné potíže, je nutné dbát na prevenci. Samozřejmostí je stálý partner, a pokud stálého partnera nemáte a občas někde trochu ujedete (třeba na dovolené), mějte v zásobě hromady kondomů. Hormonální antikoncepce vás možná uchrání před nechtěným těhotenstvím, ale rozhodně ne před pohlavní chorobou. Pokud však na sobě jakékoliv příznaky pozorujete, utíkejte k lékaři. Můžete tak začít s léčbou včas a vše ustát bez následků. Od věci nejsou ani pravidelné preventivní prohlídky. Pokud si z dovolené nebo výletu nechcete některou z těchto nemocí přivést, buďte velmi opatrní v tom, komu svěříte do rukou své tělo a tím i své zdraví.

Martina Mádlová

holywoodska-houpacka-piero-tmave-seda-moderni-kov-textilie-modern-living

Dětský ráj na vaší zahradě

Přemýšlíte, jak vybavit zahradu na léto, abyste si mohli…

Ideální brigáda: Aplikace, která spojuje firmy a brigádníky

Internet nabízí spoustu zajímavých portálů pro hledání práce, ovšem…

Nachystejte se na pláž! Jaké plavky jsou trendy?

Už jen pár týdnů a můžeme se těšit na…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

Nejnovější články

Odhoďte stud a užijte si maximum vzrušení s vibrátorem!

V dnešní době je na trhu velké množství erotických pomůcek…

Oznamte všem, že se budete vdávat!

Konečně vás dlouholetý partner požádal o ruku! Tak dlouho…

I dámy mají své úchylky. Podívejte se na nejpodivuhodnější sexuální praktiky

Dávno jsou pryč doby, kdy byla sexuální témata tabu.…

Rozpadá se vám manželství? Většinou je na vině nedostatek sexu

Bohužel, po několika letech navštíví manželství nevítaný host jménem…
8e5b79d5a0deca33d378f9aa25331e87

Horoskop věrnosti – Jak jsou na tom znamení zvěrokruhu s nevěrou

Patříte mezi milovníky různých horoskopů? Zajímalo by vás, co…