KZ_logo1

Vánoční zvyky, které vám přinesou štěstí

19.12.2017

Vánoce jsou jedny z nejkouzelnějších svátků, ke kterým se váže velké množství tradic a pověr. Vyzkoušejte více či méně známé tradice a přivolejte si tak štěstí, které vás bude provázet celý další rok. Slyšeli jste o těchto vánočních zvycích, které mají nosit zdraví, štěstí a pohodu?

Štědrovečerní večeře

K slavnostní večeři na Štědrý den se váže snad nejvíce vánočních kouzel, zvyků a tradic. Například se má schovat pod jeden talíř mince a kdo ji tam najde, ten bude mít nejvíc štěstí po celý další rok. Stejně tak fungují šupiny, které se mají položit na stůl, a které si poté hosté vezmou a schovají do peněženek. To má zaručit dostatek financí po celý rok. Dříve se servírovalo dokonce až devět pokrmů, které měly zajistit štěstí a zdraví. Říká se také, že když dívka schovala devět patek od vánočky, čekala ji do roka svatba. Štěstí se dá přivolat také snědením kousku okoralého chleba nebo pokud sníte na Štědrý den ořech, který jste nechali den předem u vaší postele.

Sekera pod stolem

V minulosti se dávala sekera pod stůl, na kterém se podávala vánoční večeře. Každý na tuto sekeru stoupl bosou nohou a celý další rok jej čekalo nejen štěstí, ale také pevné zdraví. V současné době se tento zvyk už příliš nevidí.

Význam jídla

Na Vánoce se dlouhou dobu podával k večeři také hrách. Ten byl prvním chodem a měl za úkol spojit rodinné příslušníky v dobrém i ve zlém. Často se podávala také čočková polévka, kterou mnozí připravují až na Nový rok. Čočka znamenala peníze a finanční zajištění. Houbový kuba měl do domácnosti vnést radost, štěstí a pohodu.

Jmelí

Oblíbenou vánoční tradicí je jmelí. Ať už váš dům bude zdobit zelené, postříbřené nebo zlaté, mělo by být darované, aby vám přineslo štěstí. Kdo se pod jmelím políbí, tomu bude láska vždy zelenat. Vzít jmelí je tedy skvělou volbou, když se chystáte na návštěvu k rodině a přátelům.

Vánoční úklid

Co se týče úklidu, dejte pozor hlavně na to, abyste na Štědrý den neuklízeli odpadky a nevymetali smetí. Traduje se, že byste si mohli z domu vynést nebo vymést štěstí. A ten jeden den to určitě bez zametání vydržíte.

Tradice s jablkem

Štěstí vám může přinést také rozkrojení jablka. Pokud po štědrovečerní večeři rozkrojíte jablko a je uprostřed pěticípá hvězdička, můžete se těšit na rok plný zdraví a štěstí. Pozor si dejte, pokud je jádřinec červavý nebo je uprostřed jablka křížek.

Co udělat pro štěstí

Z vánočních tradic jsou také známá kouzla, která by měla přivolat štěstí. Mezi jedno z nich patří pečení chleba. Říká se, že chléb, který upečete den po Štědrém dnu, tedy 25. prosince, je kouzelný. Stejně tak vajíčka snesená slepicemi v tento den. Některé zvyky také tvrdí, že se má na Boží hod vystřelit z pušky nebo pistole směrem k Měsíci. Zrovna tento zvyk ale nedoporučujeme zkoušet.

Jaké vánoční zvyky, které znáte vy, by měly přinést štěstí?

Michaela Michalíková

outlander

Seriály, které si zamiluje každá žena

Hledáte způsob, jak vyplnit volný čas a na chvilku…
mořské řasy

Mořské řasy jsou budoucností naší planety

Co vás napadne, když se řekne mořské řasy? Je…
tiramisu

Letní dezerty, které zvládne každý

Léto je v plném proudu a většina z nás…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

Nejnovější články

zamilovaný pár

Kam s partnerem, abyste zahnali nudu

Jste se svým partnerem již nějakou dobu a rande…
woman-759688_1280

Okořeňte svůj vztah análním sexem

Máte pocit, že to v posteli s vaším partnerem…
pár v posteli

Znuděná sexem: Když vyprchá vášeň, je opravdu konec?

Jen málo aktivit je tak vzrušujících jako sex. A…
manželský_pár

Vdaná před 30tkou: Výhody a nevýhody manželství v mladém věku

Život je komplikovaný a zábavný, někdy krutý, jindy úžasný.…

Odhoďte stud a užijte si maximum vzrušení s vibrátorem!

V dnešní době je na trhu velké množství erotických pomůcek…