KZ_logo1

Kočka v bytě ? Výhody i nevýhody

22.1.2015

Právě jste si zařídila byt svých snů a uvažujete o chlupatém společníkovi? Nebo snad s partnerem chcete zkusit, jak vám půjde společná péče o živé stvoření? Je zvířátko přání vašeho dítěte? Či snad jen uvažujete o pořízení nějakého mazlíčka do bytu a tápete, který by vašemu životnímu stylu nejlépe vyhovoval? V tom případě si přečtěte následující článek, který je věnován výhodám a nevýhodám soužití s kočkou v bytě. Začneme tím méně příjemným, tedy nevýhodami:

CHLOUPKY

Chloupky se stanou součástí vaší domácnosti. Občas se budete muset ohnout pro chumáč chlupů na zemi nebo ho odstranit ze svého oblečení. Nepanikařte, nepůjde o kila. Vysávání vám zabere o trochu více času a musíte uklízet pečlivěji. V rámci ohleduplnosti je také nutné vysát v případě, že očekáváte návštěvu, především pak alergika.

ZVRACENÍ

Kočky jsou velmi čistotné a většinu dne dbají o svou srst. Během své hygieny kočka spolyká nezanedbatelné množství chlupů, které putují do trávicího traktu a jsou obtížně stravitelné. Mohou tedy ohrozit zdraví kočky nebo jí způsobit zácpu. Pro kočku je lepší, když je vyzvrací. Zvracení vyvolá speciální kočičí tráva, která je běžně k dostání ve zverimexech, zahradnictvích, květinářstvích (kočky mají nejraději Šáchor). Samozřejmě platí přímá úměra – čím je kočka huňatější, tím více dbá o svou srst.

POŠKRÁBANÝ NÁBYTEK

Kočky si potřebují brousit drápky a zároveň to jsou nevyzpytatelná stvoření, takže nikdy nevíte, co se stane jejich oblíbeným škrabadlem. Vězte, že ono nákladné, které jste svému mazlíčkovi pořídila, to být nemusí. Může to být pohovka, nohy od stolu, komoda… Kočka vás nikdy nebude poslouchat na slovo jako pes. Pokud si však brousí drápky, kde nemá, vždy na ni houkněte a ona pochopí, že to nesmí. Možná si před vámi na tom místě občas demonstrativně zaškrábe, ale bytovému vybavení by to nemělo nějak zásadně ublížit.

ZABEZPEČENÍ OKEN

O kočkách se říká, že jsou opatrné a poznají, kam si mohou dovolit skočit a kam ne. Na druhou stranu jsou zvědavé, rády vysedávají na oknech a pozorují ptáčky. Ti mohou strhnout jejich pozornost, chlupatý lovec se rozhodne kořist chytit, skočí za ní a průšvih je na světě. Takže na jejich „rozumné chování“ se nedá spolehnout. Bytová kočka ocení každičkou chvilku strávenou na čerstvém vzduchu. Vhodné je umístit do oken sítě proti hmyzu a případně i zabezpečit celý balkon, aby se tam kočka mohla pohodlně procházet. Nikdy nesmíte nechat nechráněné otevřené okno a kočku zcela bez dozoru.

Pokud vás vše negativní, co jste si o kočce v bytě dosud přečetla, neodradilo, podívejme se i na příjemné stránky toho, proč mít kočku v bytě:

HYGIENA

Jak již bylo zmíněno, kočky jsou nesmírně čistotné a pečují o sebe. Proto se nemusíte obávat jakéhokoliv zápachu. Bytová kočka obvykle nechodí ven, takže nemá urousané tlapky, nepořádek v srsti a nemá se kde nakazit různými nemocemi či parazity.

KOČIČÍ ZÁCHOD

Kočku nemusíte v určitou dobu venčit, na záchodek si dojde sama. Doporučujeme speciální kočičí bedýnky, které jsou svrchu kryté. Kočka si po sobě své „poklady“ pečlivě zahrabává a ze zakryté bedýnky nic nelítá ven a zápach se nešíří kolem. Dno bedýnek se naplňuje stelivem, které pohlcuje všechny zápachy a kočičí vykonanou potřebu obalí. Tyto „kouličky“ pak vynesete spolu s odpadky.

SAMOSTATNOST

Tato stvoření jsou samostatná. Jelikož většinu dne věnují slastnému spánku, mohou bez problémů strávit nějakou chvíli samy doma, a časově tak neomezují váš program. Kočka si sama vystačí i přes víkend, ovšem se zásobou granulí. Pokud se doma zdržujeme opravdu málo, je dobré mít kočky dvě, aby si navzájem dělaly společnost.

KOČIČÍ LÁSKA

O kočkách jste jistě slyšela, že jsou vypočítavé mrchy. Pravda je, že vás možná nebudou vítat u dveří stejně nadšeně a oddaně jako pes. Kočka je osobnost a musíte ji tak chápat, stejně tak jako to, že mazlit se s vámi bude tehdy, až sama uzná za vhodné. Ovšem takové lásky si pak budete opravdu vážit. Navíc je prokázáno, že kočičí předení má blahodárné účinky na lidský organismus. Navozuje pocit štěstí, zklidňuje mysl, snižuje stres, nervozitu, pocit úzkosti.

V předešlých řádcích jsme vám nastínili trápení a radosti, které by vám kočka do bytu mohla přinést. Možná jste zjistila, že přeci jen toužíte po nějakém jiném domácím miláčkovi. Nebo jsme vás naopak utvrdili v tom, že kočička je zvíře přesně pro vás. V tom případě můžete směle začít vybírat jméno. Přejeme vám spoustu radostných chvil strávených ve společnosti pokojového tygra.

Markéta Obdržálková

Co je to patchwork, kde se vzal a jaké je jeho využití?

Možná už jste v souvislosti s šitím zaslechli zvláštní…

Užijte si příjemný wellness pobyt podle svého výběru

Chcete se vydat na relaxační pobyt pro načerpání nové…

Dobrá erotická pomůcka umí zlepšovat každý vztah

Máte doma už skutečně tu pravou erotickou pomůcku? Pokud…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

vd_reality_300x300vd_stavebni_300x300

Nejnovější články

sergio-souza-Sxm8FK0xc3Q-unsplash

Vídat se po rozchodu? Raději ne!

Každý konec vztahu bolí. Zasahuje totiž naše nejcitlivější místa,…
neonbrand-N8XoKjKOT0M-unsplash

Jak najít svou ztracenou vášeň

Žijete v dlouhodobém vztahu a pořád svého partnera milujete,…
toxický vzťah

Jak poznat toxický vztah

Jste spolu spíš jen ze setrvačnosti a ze zvyku?…
žena po rozchodu

Rozchod – životní zkouška, která vás mnohému naučí

Pokud jste zrovna čerstvě po rozchodu, pak zřejmě máte…
ben-white-j1h011Awz1A-unsplash

Jak získat po rozchodu ztracené sebevědomí?

Rozchody jsou složité. Někdy vztah neskončí zrovna nejlépe a…

Související příspěvky

1 KOMENTÁŘ

Chcete si domů pořídit zvířecího mazlíčka? Víte, co to obnáší? | Království žen

19.1.2016 v 05:45

[…] Pokud o kočce vážně uvažujete, své rozhodnutí si můžete utvrdit nebo vyvrátit i následujícím článkem: http://kralovstvizen.cz/kocka-v-byte-vyhody-i-nevyhody/. […]

Zanechte komentář