KZ_logo1

Nemáte zahradu? Vypěstujte si okrasné rostliny, bylinky nebo zeleninu přímo na vašem balkoně!

20.5.2015

Zahradničení je opět v módě. Nejenže se jedná o skvělý způsob relaxu, během kterého si pročistíte mysl, ale přinese vám i radost z vlastnoručně vypěstovaných plodin, jimiž pak můžete potěšit nejen sama sebe, ale i svou rodinu a blízké.

Abyste si mohla vypěstovat vlastní bylinky, zeleninu nebo okrasné květiny, vystačíte si s balkonem nebo s terasou. Máme pro vás několik tipů, jak si takovou balkonovou zahrádku snadno vytvořit.

Než se pustíte do zahradničení

Ještě než se vydáte na trh pro sazenice nebo do zahradnických potřeb, pořádně si rozmyslete, jak by vaše balkonová zahrádka měla vypadat. Pokud zatím nemáte s pěstováním rostlin žádné zkušenosti, doporučujeme vám nejprve si pořídit odolné, nenáročné rostlinky, jež vám poslouží jako dobrý základ pro vaše budoucí plány. S přibývajícími zkušenosti můžete pěstovat náročnější druhy, až se postupně propracujete k dychtěné podobě zahrádky.

Foto: Zahrada na balkoně

Foto: Zahrada na balkoně

Velmi důležité je také správně si rozvrhnout prostor, na kterém chcete zahrádku mít a uzpůsobit ho svým představám. Doporučujeme vám soustředit se nejen na rostlinky, které byste ráda měla na své balkonové zahrádce, ale také na dekorace, jež vám pomohou utvořit kýžený efekt. Na začátku byste se například měla rozhodnout, zda do prostoru začleníte nějaké venkovní osvětlení, nábytek nebo okrasné předměty, a podle toho si vyčlenit místo na rostliny.

Dále potřebujete vědět, jaké zatížení váš balkón nebo terasa unese, s tím vám pomůže stavební inženýr či architekt. Při rozestavění pěstebních nádob pamatujte, že by měly stát podél nosných zdí nebo nad nosným trámem či podlahovým nosníkem. Tím snížíte riziko, že by se vám pod tíhou nádob balkon propadl.

Nezapomeňte si svoje zahrádkářské pokroky průběžně fotit. Díky takové fotodokumentaci uvidíte, jak se s vašimi přibývajícími znalostmi zahrádka proměňovala v průběhu let, a třeba dostanete nápad, jak ji ještě vylepšit.

Výběr rostlin a dekorace

Foto: Zahrada na balkoně

Foto: Zahrada na balkoně

Vybírejte si takové pěstební nádoby, které lze různě upravovat. Vyplatí se vám investovat raději do dvou větších květináčů než do velké spousty malých. Pokud na své zahrádce zkombinujete příliš mnoho rostlinek a dekorací, balkon by mohl působit přecpaným dojmem.

Při volbě rostlin dbejte na jejich světelné požadavky. Pokud máte na svém balkoně nedostatek světla, vybírejte si stínomilné druhy s bujným listovím, jako jsou dlužichy, bohyšky, břečťan a traviny.

Doporučujeme vám vytvořit si také pozadí ze stálezelených rostlin, jako jsou zimostráz a bobkovišeň. Pomocí kvetoucích trvalek pak dodejte květináčům na barevnosti, velmi dobře se na to hodí například srdcovka, kalokvět, zvonek nebo plamenka, jež mají nejen dlouhou dobu kvetení, ale další rok vám pokvetou znovu.

Nejestetičtější dojem získáte, pokud do květináče dáte sazenice v lichém počtu, je vhodné se také soustředit jen na několik oblíbených barev. Pokud jich použijete mnoho, budou působit nejen rušivě, ale zahrádka se na pohled i opticky zmenší.

zahradanabalkone_titulkaPatříte-li mezi úplné začátečníky, jsou pro vás vhodné také bylinky. Vystačíte si s menším květináčem nebo truhlíkem, který můžete umístit třeba za okno, abyste je měla během vaření při ruce. Jakmile se pro vás pěstování bylinek stane hračkou, můžete se vrhnout na sazenice zeleniny. V pěstebních nádobách si na balkonu vypěstujte vlastní rajčata, karotku, fazole, ředkvičky nebo například lilky. Z ovoce se na balkoně nejvíce daří jahodám. Při volbě plodin však vždy berte v potaz množství světla, které daný druh plodiny potřebuje a kolik jí ho může vaše terasa nebo balkon poskytnout.

Další tipy, jak si vypěstovat vlastní oázu klidu na malém venkovním prostoru, najdete v knize Zahrada na balkoně od Isabelle Palmer, kterou u nás vydalo nakladatelství Fragment.

Zdroj: kniha Zahrada na balkoně (Isabelle Palmer)

Eva Korytářová

Dobrá erotická pomůcka umí zlepšovat každý vztah

Máte doma už skutečně tu pravou erotickou pomůcku? Pokud…
Zútulněte své bydlení pomocí osvětlení

Zútulněte své bydlení pomocí osvětlení

Chcete si chytře vybavit interiér nového bytu nebo domu?…

Co vás šokovalo naposled? Ty, kdo investují, nejspíš rostoucí cena zlata

Přemýšlíte, jak rozumně zúročit vydělané peníze? Investujte do zlata,…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

Nejnovější články

sergio-souza-Sxm8FK0xc3Q-unsplash

Vídat se po rozchodu? Raději ne!

Každý konec vztahu bolí. Zasahuje totiž naše nejcitlivější místa,…
neonbrand-N8XoKjKOT0M-unsplash

Jak najít svou ztracenou vášeň

Žijete v dlouhodobém vztahu a pořád svého partnera milujete,…
toxický vzťah

Jak poznat toxický vztah

Jste spolu spíš jen ze setrvačnosti a ze zvyku?…
žena po rozchodu

Rozchod – životní zkouška, která vás mnohému naučí

Pokud jste zrovna čerstvě po rozchodu, pak zřejmě máte…
ben-white-j1h011Awz1A-unsplash

Jak získat po rozchodu ztracené sebevědomí?

Rozchody jsou složité. Někdy vztah neskončí zrovna nejlépe a…

Související příspěvky

Zanechte komentář