KZ_logo1

Rady a tipy, jak skutečně ušetřit: Díl třetí – šetříme elektřinou

4.5.2015

Opět se vám hlásíme s našimi radami a tipy, jak a kde ušetřit. Tentokrát se zaměříme na elektrickou energii, kterou využívá každý z nás a určitě by za ni nějakou tu korunu rád ušetřil.

Pokud nevěřícně kroutíte hlavou nad každým vyúčtováním za elektřinu, čtete ten správný článek. Poradíme vám, jak energiemi rozumně šetřit.

Do ročních nákladů za elektřinu se určitě nejvíce promítá topení. Jestliže vytápíte elektřinou, jde vám jen na to zhruba 50 – 80 % z celkových plateb. Do dalších velkých plateb se započítává ohřev vody, který si bere asi 15 – 30 % z celkové sumy. Zbytek jde na svícení a domácí spotřebiče.

Struktura spotřeby elektřiny v domácnosti  

Zdroj: EkoWatt

Zdroj: EkoWatt

 

Víte, kolik odebíráte?

Vhodný doplněk do domácnosti jsou tzv. wattmetry, které měří, kolik elektřiny vaše spotřebiče skutečně odebírají. Jedná se o malou, ale chytrou krabičku, kterou jednoduše zasunete do zásuvky, a spotřebič pak zapojíte přes ni. Lehce tak zjistíte, který přístroj vám nejvíc „žere“ energii, protože díky wattmetru víte přesně, jaký je jeho skutečný odběr. Cena tohoto přístroje se pohybuje od 400 Kč do 1000 Kč.

Perte úsporně                    

Pro někoho je možná překvapením, že při praní na 90°C spotřebujete víc energie než při praní na 60°C, a to až o 25 %. Kvalitní prací prášek také snižuje potřebu praní na vysoké teploty, protože vypere dobře i při nižších. Programy, jako jsou vyvářka nebo předpírka, používejte, jen když je to opravdu nutné. Tyto programy spotřebují hodně energie – a často zbytečně!

Volte vhodné osvětlení

Foto: 123rf.com

Foto: 123rf.com

Asi čtvrtinu plateb v domácnosti tvoří osvětlení. Tady můžete ušetřit nemalé peníze. Centrální osvětlení místnosti můžete nahradit bodovými světly, omezit dekorativní lampičky a ven si dát osvětlení, které reaguje na pohyb, abyste měli jistotu, že nezapomenete zhasnout. Nejlepším řešením je však vyhodit všechny staré žárovky a vyměnit je za úsporné. Nejenže spotřebují až o 80 % energie méně, ale zároveň také mnohem déle vydrží.

Porovnání klasické žárovky, úsporné žárovky a led žárovky

  • Klasická žárovka – výkon 60 W – doba svícení 3 hodiny po 365 dní v roce – cena elektřiny 4,353 Kč/kWh – denní spotřeba 8 Kč – roční spotřeba 286 Kč
  • Úsporná žárovka – výkon 10 W – doba svícení 3 hodiny po 365 dní v roce – cena elektřiny 4,353 Kč/kWh – denní spotřeba 0,13 Kč – roční spotřeba 47,70 Kč
  • Led žárovka – výkon 5 W – doba svícení 3 hodiny po 365 dní v roce – cena elektřiny 4,353 Kč/kWh – denní spotřeba 0,06 Kč – roční spotřeba 23, 80 Kč

Klasická žárovka stojí asi 8 Kč, úsporná 105 Kč a led 360 Kč.

Malé triky s velkým účinkem

I když se jedná jen o drobné finty, které pomohou ušetřit, jsou stejně důležité. Ve varné konvici ohřívejte jen tolik vody, kolik potřebujete, používejte pokličky na hrnce a využívejte zbytkového tepla na sporáku i v troubě. Používáním papiňáku můžete uspořit až 50 % energie. Myčku zapínejte až po naplnění, a jestliže není nádobí příliš zašpiněné, využívejte úsporné programy.

Vypínejte nepoužívané spotřebiče

Klidový režim (stand by) spolyká mnoho energie, i když se to nezdá. Proto všechny spotřebiče, které právě nejsou v provozu, úplně vypínejte (televize, DVD, audio, počítače, atd.).

Foto: gorenje

Foto: gorenje

Nahraďte staré spotřebiče

Je jasné, že tento krok není tak jednoduchý. Ne každý má okamžitě finance na to, aby nahradil všechny staré spotřebiče novými. Přesto postupným nákupem nových a úsporných spotřebičů ušetříte nemalé finance a počáteční náklady se brzy vrátí. V energeticky nejúspornější třídě vám mohou spotřebiče ušetřit až 30 % energií. Pamatujte, že stará lednice spotřebuje za deset let energii přibližně za 37 000 Kč, nová za stejnou dobu asi za 11 000 Kč.

Topení

Jestliže elektřinou i topíte, víte, jak se začne otáčet elektroměr poté, co se topení zapne. Abyste uspořili co nejvíce, snižte topení před spaním. Pokud budete celý den pryč, stačí nastavit vytápění na 17°C. Snížením teploty o jeden stupeň ušetříte až 6 % energie.

Kupujte energii výhodně

Ani rozdíly cen mezi jednotlivými prodejci nejsou zanedbatelné. Přechodem k levnějšímu dodavateli můžete ušetřit až tisíce korun ročně.

Jak vidíte, ušetřit může skutečně každý! Ani není potřeba přílišné odříkání, šetření opravdu není tak těžké. Stačí se jen trochu snažit a přemýšlet. Jakmile vám místo nedoplatku za elektřinu přijde přeplatek, budete vědět, že to stálo za to.

V příštím díle naší série o šetření vám pomůžeme ušetřit za plyn, který stejně jako elektřina dokáže udělat pěkný průvan v naší peněžence.

Martina Mádlová

 

 

pes a deti

Jaký pes je vhodný do domu

Máte v plánu pořídit si domácího mazlíčka a chcete…
randění

7 rad, jak na randění po rozvodu

Někdy vztahy prostě nevyjdou. Můžeme se snažit, jak chceme.…
vánoce a děti

Co s dárky na Vánoce, pokud nemáte dostatek financí

Všude na nás číhají reklamy a slevy, které ohlašují,…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

Nejnovější články

randění

7 rad, jak na randění po rozvodu

Někdy vztahy prostě nevyjdou. Můžeme se snažit, jak chceme.…
kondóm

Pozor na chyby při používání kondomu

Kondom je nejrozšířenější ochrannou, která vás ochrání proti pohlavním…
pár v posteli

Vyhněte se zánětům a infekcím – nebojte se po sexu chodit na toaletu

Po milostném aktu chcete většinou s partnerem ještě chvíli…
žena při sporáku

Nechci být jen žena v domácnosti

Máte partnera, který vydělává víc než vy a chce…
žena

Jednoduchá cesta k intenzivnímu orgasmu

Chcete si užít milostné hrátky a dosáhnout intenzivního orgasmu?…

Související příspěvky

Zanechte komentář