KZ_logo1

Boj proti nachlazení – pět superpotravin pro vaši imunitu!

29.10.2016

Je pro vás každý podzim začátkem utrpení, které často provází nedostatek energie, a zaručeně  vás skolí každá chřipka a viróza, která kolem vás projde? Na potravinové doplňky z lékárny rychle zapomeňte. Dnes vám představíme pět superpotravin pro vaše zdraví!

Každá cesta do práce je tak trochu dobrodružná – všichni kolem posmrkávají, kašlou a kýchají a vy nikdy nevíte, kdy si z cesty veřejnou dopravou odnesete nějakého bacila. A pokud z veřejné dopravy vyjdete bez újmy, zaručeně vás nakazí kolega z práce, manžel či děti.

Proč jsme na podzim náchylnější k nemocem?

Svoji daň si vybírá změna přírodního rytmu, který jako moderní společnost nedokážeme respektovat. Místo odpočinku a sbírání sil na zimu se stresujeme doma i v práci. Spolu s nedostatkem kvalitního spánku a nedostatečným oblékáním nahráváme bacilům do karet.

Věděla jste, že stres vaši imunitu prokazatelně oslabuje?

Není proto divu, že i když se ládujete od září potravinovými doplňky z lékárny, stres vaši snahu stejně hezky obejde. Nemluvě o tom, že můžeme pouze spekulovat, zda potravinové doplňky nedisponují jen placebo efektem.

Jak přirozeně zvýšit obranyschopnost vašeho organismu a ještě mu dodat něco navíc?

Už prastaré civilizace zaznamenaly výskyt určitých plodů přírody, které měly naprosto mimořádné účinky na lidský organismus. I přesto, že stále žijeme především v konzumní společnosti plné prefabrikátů, opět pomalu objevujeme moudrost našich předků.

Z těchto plodů jsme se rozhodli udělat výběr naší top pětice, kterou byste určitě měla znát. A nějaká chřipka vás už jen tak nedostane!

Chia semínka

Foto: pinterest.com

Foto: pinterest.com

Chia semínka jsou v poslední době velmi oblíbená. Můžete si je nasypat do jogurtu, do kaše nebo z nich udělat takzvaný chia pudink. Jaký mají tato semínka vliv na náš organismus?

V první řadě obsahují velké množství Omega-3 mastných kyselin, které prospívají nejen vaší imunitě, ale také vašemu srdci a cévám. Také obsahují velké množství vápníku, který je prospěšný pro vaše kosti a zabraňuje jejich řídnutí. Z vitaminů zde nalezneme například vitaminy A, E nebo C, které představují velmi účinné antioxidanty. A jako bonus vám pomohou s hubnutím!

Jedna či dvě lžičky denně a dějí se hotové zázraky!

Goji

Také jinak Kustovnice čínská, je malý plod červené barvy, který je spojován převážně s tradiční čínskou medicínou. Proč byste mu měla věnovat pozornost?

V  první řadě velmi příznivě ovlivňuje váš imunitní systém. Mezi jeho další výhody bezesporu patří čištění jater a ledvin. Také jeho konzumací můžete zlepšit svůj zrak! Pozornost tomuto plodu by měly dát i ty z vás, které trpí na bolesti kloubů a vysokou hladinou cukru v krvi, kterou plody goji přirozeně snižují.

Věděla jste, že šťáva z tohoto ovoce má sílu jako 900 jablek?

Acai

Plod acai je u nás ještě relativně neznámý. Jak tento plod, který se velmi podobá naší borůvce, funguje?

Při jeho konzumaci výrazně podpoříte funkci své imunity. Také do sebe vpravíte jeden z nejsilnějších antioxidantů na světě. Tento drobný plod v sobě totiž skrývá nejen velké množství Omega-3, Omega-6 a Omega-9 mastných kyselin, ale také velké množství vitaminů skupiny B, vitamin A, C a E.

Mimo jiné se jedná o skvělý způsob prevence rakoviny a zabraňuje tvorbě krevních sraženin.

Schizandra

Foto: pinterest.com

Foto: pinterest.com

Také jinak Klanopraška čínská je dalším pokladem tradiční čínské medicíny. Co tento malý plod dokáže?

Krom posílení vaší imunity vás také příjemně nabudí k aktivitě a zažene únavu. Plod Schizandry se tak poměrně často dostává do srovnání s ženšenem a guaranou. Také obsahuje velmi koncentrované antioxidanty, které jsou silnější, než vitaminy C a E. Velmi prospívá čištění jater a lze s ní bojovat proti chronickému únavovému syndromu. Aby toho nebylo málo, pomáhá při léčbě tuberkolózy a je velkým přínosem při prevenci nádorů. Také je vhodné ji užívat po prodělání infarktu či mozkové mrtvice, jelikož příznivě působí i na srdce a mozek.

Zkrátka hotový poklad do každé domácnosti.

Mochyně peruánská

Znáte ji převážně z dezertů. Jedná se o žlutý plod s obalem ve tvaru malého lampionku. Proč byste si měla tento zázrak dopřávat častěji?

Stejně jako v předchozích případech velmi dobře působí na váš imunitní systém. Také pomáhá v boji proti křečovým žilám, jelikož posiluje stěny vlásečnic. Mimo jiné je vhodná pro diabetiky, protože snižuje hladinu cukru v krvi. Díky její konzumaci si také můžete zlepšit zrak a zbavíte se i přebytečného zavodnění v těle.

Příroda nás zkrátka vybavila řešením na téměř všechny zdravotní problémy. V případě přírodních prostředků je nutné brát v potaz, že nástup jejich blahodárných účinků může pár dní trvat, na druhou stranu vám poskytnou prevenci a řešení obtíží, které vám moderní medicína nabídnout sotva dokáže.

A co vy? Věříte na přírodní medicínu?

Kateřina Umová

Ideální brigáda: Aplikace, která spojuje firmy a brigádníky

Internet nabízí spoustu zajímavých portálů pro hledání práce, ovšem…

Nachystejte se na pláž! Jaké plavky jsou trendy?

Už jen pár týdnů a můžeme se těšit na…

4 tipy pro výběr nové koupelnové skříňky

Potřebujete pořídit novou skříňku do koupelny? Stejně jako u…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

Nejnovější články

Odhoďte stud a užijte si maximum vzrušení s vibrátorem!

V dnešní době je na trhu velké množství erotických pomůcek…

Oznamte všem, že se budete vdávat!

Konečně vás dlouholetý partner požádal o ruku! Tak dlouho…

I dámy mají své úchylky. Podívejte se na nejpodivuhodnější sexuální praktiky

Dávno jsou pryč doby, kdy byla sexuální témata tabu.…

Rozpadá se vám manželství? Většinou je na vině nedostatek sexu

Bohužel, po několika letech navštíví manželství nevítaný host jménem…
8e5b79d5a0deca33d378f9aa25331e87

Horoskop věrnosti – Jak jsou na tom znamení zvěrokruhu s nevěrou

Patříte mezi milovníky různých horoskopů? Zajímalo by vás, co…

Související příspěvky

2 KOMENTÁŘE

Zdena P.

09.11.2016 v 18:27

Na přírodní medicínu věřím. Snažím se strvovat dle možností zdravě a pestře. Ale není to jednoduché a ani levné. Tyto potraviny vypadají velice pekně. kustovnici si někdy dávám místo sladkostí u televize ale ostatní neznám. O chia jsem slyšela ale o ostatních ne. Jsou běžně k sehnání nebo jen v specialzovaných obchodech ? A neměli byste doporučení na něco na vysoký cholesterol?

Kateřina

10.11.2016 v 23:33

Dobrý den Zdeno, začít se zdravou výživou je vždy trochu boj, ale rozhodně to nevzdávejte! Hlavní je začít velmi zvolna a po nějakém čase se výsledky dostaví. Co se týče dostupnosti jednotlivých plodin – některé jsou k dostání v běžných obchodech a malých lokálních prodejnách, často za velmi příznivou cenu. Pokud však chcete větší výběr, pak doporučujeme zavítat do specializovaných prodejen/e-obchodů se zdravou výživou. A k vysokému cholesterolu – mnoho těchto super potravin bojuje i proti tomuto neduhu, například Goji, nebo Schizandra. Výhodou je i jejich komplexnost co se týče účinků na váš organismus a jeho konkrétní problémy. Doufám, že Vám má odpověď pomohla!

Zanechte komentář