KZ_logo1

Chemické látky v kosmetice – Díl 1.

16.10.2016

Každý den jsme v kontaktu s kosmetickými přípravky, jako je mýdlo na ruce, šampon, sprchový gel, tělové mléko, odličovače, čistící krémy, noční séra a mnohé další, které dobrovolně používáme. Víte však, jaké chemické látky se v přípravcích skrývají, a jaký mají dopad na vaše zdraví? V dnešním prvním dílu chemických látek v kosmetice se o těch nejčastějších látkách dozvíte něco nového.

Sodium Laureth Sulfate a Sodium Lauryl Sulfate (SLS, SLES)

Tyto povrchově aktivní látky čistí kůži a vlasy, proto jsou nejvíce využívány ve sprchových gelech a šamponech. Také míchají vodu s olejem a špínou a umožňují je společně opláchnout. Víte, co tak krásně napění kosmetické přípravky? Je to právě Sodium Laureth/Lauryl Sulfát! Jejich dlouhodobé používání vysušuje pokožku, dráždí kůži a způsobuje kordony (černé tečky). Pokud byste je chtěli ze své koupelny vytěsnit, mírnější náhradou je látka Disodium Laureth Sulfosuccinate.

Glycerin

Glycerin se v kosmetice používá hlavně pro jeho hydratační a zvláčňující vlastnosti. Ty ovšem fungují tak, že vám glycerin vytáhne vlhkost ze spodních vrstev kůže do těch horních. Kůže vypadá více hydratovaná, spodní vrstvy se však začínají vysušovat. Můžete se s ním setkat všude tam, kde je potřeba zvlhčovadlo. Tedy šampony, zubní pasty, kondicionéry, hydratační přípravky nebo pleťové a tělové čisticí prostředky.

Linalool

Mezi hlavní funkce Linaloolu patří maskování zápachu ostatních chemických látek, působí tedy jako deodorační přísada. Vyrábí se především synteticky a používá se k výrobě vůní a chutí. Je to nažloutlá kapalina s květinovou vůní, která má uklidňující účinek na nervový systém.

Sodium Chloride

Jinými názvy chlorid sodný, kuchyňská sůl nebo stolní sůl. V kosmetice se využívají její adstringentní, antiseptické, stimulační a čistící účinky. Leští povrch zubů, redukuje zápach z úst a má deodorační účinky. Může vysušovat pokožku a vlasy, v malé míře se však používá v šamponech, kondicionérech, mýdlech, přípravcích na opalování nebo v pěnách do koupele.

Tocopherol

Vitamin E neboli Tocopherol je antioxidant, který zpomaluje reakce vyvolané kyslíkem. Zlepšuje vzhled suché a poškozené pokožky, zamezuje její dehydrataci a chrání před UV zářením. V kosmetice se využívá v koncentraci 0,01 – 0,1 %. Vitamin E má protizánětlivé účinky, působí proti stárnutí a vráskám a pomáhá při léčbě zánětů.

Cocamidopropyl betaine

Tato látka se hojně používá v kondicionérech, jelikož zlepšuje vzhled a zvyšuje objem vlasů. Způsobuje, že jsou vlasy lesklé a poddajné a zlepšuje také jejich strukturu, která byla narušena chemickým ošetřením. Díky obsahu této látky v kosmetice se vám lépe vyčistí kůže i vlasy a přípravky lépe pění. Má podobné vlastnosti, jako SLS a SLES, které jsou v poslední době hodně kritizované, má však méně dráždivé složení. Mimo šampony a kondicionéry se také vyskytuje v barvách na vlasy, pleťových čistících produktech a přípravcích proti lupům i akné.

Sledujete obsah kosmetiky, kterou používáte, nebo vás složení příliš nezajímá a koncentrujete se na jejich výsledky?

Tereza Obořilová

Ideální brigáda: Aplikace, která spojuje firmy a brigádníky

Internet nabízí spoustu zajímavých portálů pro hledání práce, ovšem…

Nachystejte se na pláž! Jaké plavky jsou trendy?

Už jen pár týdnů a můžeme se těšit na…

4 tipy pro výběr nové koupelnové skříňky

Potřebujete pořídit novou skříňku do koupelny? Stejně jako u…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

Nejnovější články

Odhoďte stud a užijte si maximum vzrušení s vibrátorem!

V dnešní době je na trhu velké množství erotických pomůcek…

Oznamte všem, že se budete vdávat!

Konečně vás dlouholetý partner požádal o ruku! Tak dlouho…

I dámy mají své úchylky. Podívejte se na nejpodivuhodnější sexuální praktiky

Dávno jsou pryč doby, kdy byla sexuální témata tabu.…

Rozpadá se vám manželství? Většinou je na vině nedostatek sexu

Bohužel, po několika letech navštíví manželství nevítaný host jménem…
8e5b79d5a0deca33d378f9aa25331e87

Horoskop věrnosti – Jak jsou na tom znamení zvěrokruhu s nevěrou

Patříte mezi milovníky různých horoskopů? Zajímalo by vás, co…

Související příspěvky

Zanechte komentář