KZ_logo1

Co znamenají naše chutě?

7.11.2017

Jistě to znáte také. Máte obrovskou chuť na sladké, a tak si dáte kousek čokolády… A pak máte chuť na slané, tak si dáte třeba chipsy. A následně přichází chuť na kyselé, potom na ostré… a tak stále dokola. Pojďte se s námi podívat, co tyto naše (často dost šílené) chutě znamenají a co nám tedy vlastně chybí.

Rozdíl mezi hladem a chutí

Někdy je opravdu těžké poznat, jestli máme hlad nebo nás zatím pokouší jen chuť. Hlad je známkou toho, že nám chybí energie, a při správném stravování bychom ho vůbec neměli pocítit. Chuť je pak signálem toho, že našemu tělu něco chybí. A většinou to není ani čokoláda, ani chipsy.

Zajímavé výzkumy                 

Na základě velkého množství výzkumů bylo odborníky potvrzeno, že nejnávykovější kombinací v potravinách je cukr, tuk a sůl. Tato kombinace je pak ve většině oblíbených polotovarů. Například v chipsech, kde je cukr z brambor, tuk ze smažení a sůl z dochucení.

Právě proto má mnoho z nás často chuť zrovna na chipsy.

Co signalizuje chuť na sladké?

Chuť na sladké většinou znamená nedostatek energie, a to jak fyzické, tak psychické. Značí to, že člověk není v rovnováze, je ve stresu nebo podléhá depresím. Co se týče těla, může se jednat o poruchy slinivky nebo přemnožení kvasinek v těle. Je dokonce potvrzeno, že chuť na sladké zvyšuje i celkovou chuť na jídlo.

Jak z toho ven

Dopřejte si zdravé sladkosti. Vhodné jsou například hrušky, jablka, jahody, meruňky, ale i melouny. V zimě pak sušené ovoce a ořechy. Pokud potřebujete sladit, použijte stévii nebo alespoň třtinový cukr. Občas si můžete dopřát i kousek hořké čokolády.

Co signalizuje chuť na kyselé?

Salát

Foto: 123rf.com

Chuť na kyselé může být opět způsobena poruchou slinivky, ale také jen pocitem, že vaše tělo špatně tráví. Kyselá chuť totiž povzbuzuje trávicí procesy. Pokud byste však jedli velké množství kyselého jídla, může vás pálit žáha nebo si můžete zadělat na žaludeční vředy.

Jak z toho ven

Není problém dopřát si kyselé potraviny. Ale všeho s mírou. Do jídelníčku zařaďte více zeleniny a dodržujte i pitný režim.

Co signalizuje chuť na slané?

Milovníci soli mají většinou problémy s ledvinami a močovými cestami. Tito lidé bývají často nachlazení a sůl u nich zapříčiňuje zadržování tekutin v těle. Chuť na slané také značí nerovnováhu minerálů a dehydrataci organismu. Tělo si vyloženě říká o to, že potřebuje více vody.

Jak z toho ven

Zkuste kousek celeru nebo okurky. Jsou to potraviny bohaté na sodík, takže by vás chuti na slané a nezdravé měly účinně zbavit.

Co signalizuje chuť na hořké?

Čokoláda

Foto: 123rf.com

Ti, kteří mají chuť na hořké, většinou volají po detoxikaci. Jejich tělo nebo i mysl se potřebuje zbavit starých toxinů a nepříjemností a očistit se. Hořká jídla jim pak ředí krev a pozitivně ovlivňují činnost srdce.

Jak z toho ven

Klidně si dejte hořkou čokoládu s vyšším obsahem kakaa. Mimo jiné si můžete dopřát i jeden šálek kávy denně. Ale opravdu hořké a bez mléka! Kofein povzbudí váš metabolismus a může vám pomoci i při hubnutí. Dodržujte však zdravou míru!

Co signalizuje chuť na ostré?

Lidé, kteří mají chuť na ostré, mají většinou problémy s játry a žlučníkem. Zároveň mají milovníci ostrého překrvenou sliznici, a jsou tak náchylní na alergie.

Jak z toho ven

Dopřejte si ostré jídlo, ale ne příliš často. Používejte vhodné koření, například kari, kurkumu nebo chilli. Toto koření vás v zimě i skvěle zahřeje. Vyhýbejte se však velmi ostrým chilli papričkám, které mohou dokonce i spálit vaše chuťové buňky.

  • Hovězí maso

    Foto: 123rf.com

    Pokud máte chuť na maso

Velká chuť na pořádný kus masa značí, že máte málo železa nebo zinku. Dopřejte si tedy menší množství červeného masa nebo jej nahraďte čočkou, korýši, špenátem nebo dýňovými semínky.

  • Pokud máte chuť na sýr

Pokud máte chuť na sýr a mléčné produkty, chybí vám vápník. Ten pomáhá udržovat zdravé zuby i kosti. Doplňte jej tedy semínky, ořechy, jáhly nebo právě mléčnými výrobky. Například tvarohem, zakysanou smetanou, bílým jogurtem nebo sýrem s nízkým obsahem tuku.

  • Pokud máte chuť na pečivo

Pokud máte chuť na pečivo a například těstoviny, značí to, že váš přísun kalorií není dostatečný. Chybí vám sacharidy, takže pak máte málo energie. Tento nedostatek klidně doplňte celozrnným pečivem nebo těstovinami, samozřejmě v přiměřeném množství.

Také vás občas honí mlsná? A na co máte chuť nejčastěji?

Michaela Michalíková

žena v kanceláři

Jak zvýšit svou produktivitu v práci pomocí Feng-shui?

Práce v kanceláři je někdy nepříjemnou povinností a mnohdy…
outlander

Seriály, které si zamiluje každá žena

Hledáte způsob, jak vyplnit volný čas a na chvilku…
mořské řasy

Mořské řasy jsou budoucností naší planety

Co vás napadne, když se řekne mořské řasy? Je…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

Nejnovější články

zamilovaný pár

Kam s partnerem, abyste zahnali nudu

Jste se svým partnerem již nějakou dobu a rande…
woman-759688_1280

Okořeňte svůj vztah análním sexem

Máte pocit, že to v posteli s vaším partnerem…
pár v posteli

Znuděná sexem: Když vyprchá vášeň, je opravdu konec?

Jen málo aktivit je tak vzrušujících jako sex. A…
manželský_pár

Vdaná před 30tkou: Výhody a nevýhody manželství v mladém věku

Život je komplikovaný a zábavný, někdy krutý, jindy úžasný.…

Odhoďte stud a užijte si maximum vzrušení s vibrátorem!

V dnešní době je na trhu velké množství erotických pomůcek…

Související příspěvky

Zanechte komentář