KZ_logo1

Uklízejte ekologicky, díl druhý: Odhalte skvělé čistící schopnosti octa, rostlinných olejů a soli

25.1.2015

Jde to i jinak. K tomu, abyste odstranily odolnou špínu, nepotřebujete nakoupit desítky agresivních chemických přípravků. Snadno si s ní poradíte s pomocí přírodních čističů, které už máte doma.

V minulém díle našeho speciálu o ekologickém úklidu jste se dozvěděly, jak s nečistotami zatočit pomocí citronu a jedlé sody, dnes se  blíže podíváme na ocet, rostlinné oleje a sůl.

Ocet

Ocet je pravděpodobně nejpoužívanějším domácím přírodním čističem. Jeho skvělé čisticí účinky vás dokáží zbavit jak vodního kamene, tak i mastnoty nebo zbytků mýdla. V destilované podobě vytváří prostředí zabraňující množení plísní a některých druhů bakterií, jako jsou např. salmonela nebo Escherichia coli. Pokud smícháte deci octu a tři lžíce jedlé sody s dvěma litry čisté vody, snadno si vyrobíte účinný univerzální čistič.

Tipy na použití:

Jestliže máte od vodního kamene zanesenou varnou konvici, nalijte do ní asi centimetrovou vrstvu roztoku octu s vodou (v poměru 1:1) a nechte projít varem. V případě, že je vaše konvice hodně znečištěná, ocet neřeďte.

Podobným octovým roztokem můžete odstranit vodní kámen rovněž z napařovací žehličky. Nalijte směs do zásobníku a stiskněte tlačítko pro napařování. Poté žehličku vytáhněte ze zásuvky a nechte vychladnout. Následně roztok z nádržky vylijte a propláchněte čistou vodou.

Ocet využijete i při dezinfekci myčky – asi deci octu nalijte do nádržky v myčce a pusťte ji naprázdno. Dokáže však také zařídit, aby se vám lesklo i skleněné nádobí. Stačí, když je umyjete ve vodě, do které jste přidaly několik lžic octa.

Máte špinavá okna? Zapomeňte na Okenu a vytvořte si vlastní čistící směs. Do nádobky vlijte pět lžic octa, půl litru vody a trošku tekutého mýdla. S tímto podomácku vyrobeným čističem se budou vaše okna krásně blýskat.

Tento skvělý pomocník vám vyčistí i ucpané odpadní trubky. Nalijte ho do nich v neředěné formě a nechte půl hodiny účinkovat. Můžete ho použít i při vytírání odolnějších podlah, jako je např. PVC, do vědra s teplou vodou přidejte čtyři lžíce octu a promíchejte. Pozor však na mramor a dřevo, pro ně je ocet nevhodný.

Trápí vás plíseň na zdech? I s tím vám ocet dokáže pomoci. Ocet v koncentrované podobě nastříkejte přímo na postižené místo a po čtvrt hodině smyjte a nechte vyschnout.

Rostlinné oleje

Potřebuje váš dřevěný nábytek chytit druhý dech? Slunečnicové a olivové oleje si dobře poradí se sluncem vysušenými a zestárlými dřevěnými povrchy. Také pomáhají odstranit škrábance a rozpouštějí nečistoty.

Tipy na použití:

Abyste ochránily ratanový a proutěný nábytek před popraskáním, naneste na jemnou utěrku trochu nahřátého oleje. Na dřevěné kousky je lepší domácí leštidlo vyrobené ze šťávy z jednoho citronu a ze čtyř deci olivového oleje.

Oleje se výborně hodí i na namazání kožených bot. Pokud je poté, co je očistíte vlhkým hadříkem, přetřete houbičkou s kapkou rostlinného oleje, budou vypadat jako nové.

Se zašlými nerezovými povrchy si poradí olivový olej. Trochu ho nakápněte na mycí houbičku a přetřete. Uvidíte, jak oslnivě se bude nerez lesknout.

Jestliže vám na litinové pánvi ulpěly kousky připečeného jídla, odstranit vám je pomůže hustá kaše z rostlinného oleje a ze lžíce hrubé soli.

Sůl

Pokud vám došel písek na čištění, snadno ho nahradíte obyčejnou solí. Pomůže vám zatočit i s prachem.

Tipy na použití:

Máte doma umělé květiny, ale jsou zašedlé, protože se v nich drží prach? Vložte je do umělého sáčku a posypte je solí, sáček následně uzavřete a pořádně ho protřepejte. Díky soli se z květin špína i prach uvolní.

Sůl vás také dokáže zbavit mastnoty. Stačí jí posypat ušpiněné nádobí a poté smýt tekoucí vodou. Poradí si s mastnými skvrnami též na dřevěných površích, jako jsou stoly nebo police. Postižené místo posypte solí, hodinu nechte účinkovat a pak sůl suchým hadříkem odstraňte.

Zkoušely jste někdy při úklidu použít ocet, rostlinné oleje nebo sůl? Nedáte dopustit na nějaké jiné přírodní čističe? Napište nám!

Eva Korytářová

Boats illuminated by the sun in Lipno Lake with beautiful scenery in the background. Blizsi Lhota, Czech Republic.

Chystáte se k vodě? Které české nádrže stojí za návštěvu

Koupání, šnorchlování, paddleboarding nebo jen příjemné chvilky na sluníčku.…

Co je to patchwork, kde se vzal a jaké je jeho využití?

Možná už jste v souvislosti s šitím zaslechli zvláštní…

Užijte si příjemný wellness pobyt podle svého výběru

Chcete se vydat na relaxační pobyt pro načerpání nové…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

vd_reality_300x300vd_stavebni_300x300

Nejnovější články

sergio-souza-Sxm8FK0xc3Q-unsplash

Vídat se po rozchodu? Raději ne!

Každý konec vztahu bolí. Zasahuje totiž naše nejcitlivější místa,…
neonbrand-N8XoKjKOT0M-unsplash

Jak najít svou ztracenou vášeň

Žijete v dlouhodobém vztahu a pořád svého partnera milujete,…
toxický vzťah

Jak poznat toxický vztah

Jste spolu spíš jen ze setrvačnosti a ze zvyku?…
žena po rozchodu

Rozchod – životní zkouška, která vás mnohému naučí

Pokud jste zrovna čerstvě po rozchodu, pak zřejmě máte…
ben-white-j1h011Awz1A-unsplash

Jak získat po rozchodu ztracené sebevědomí?

Rozchody jsou složité. Někdy vztah neskončí zrovna nejlépe a…

Související příspěvky

Zanechte komentář