KZ_logo1

Uklízejte ekologicky, díl třetí: Zkrotit špínu vám pomohou esenciální oleje, cukr, nebo škrob

3.3.2015

Čisté, hygienické prostředí je základ. S námi se naučíte, jak si ho doma vytvořit s pomocí přírodních čisticích přípravků, které jsou nejen šetrné k přírodě, ale i k vaší peněžence. Máme tu další díl našeho speciálu věnovaného ekologickému úklidu. Tentokrát si představíme čisticí účinky esenciálních olejů, krupicového cukru a škrobu.

Esenciální oleje

S bakteriemi a plísněmi dokáží výborně zatočit esenciální oleje. Při jejich používání mějte na paměti, že mají opravdu vysokou koncentraci, a tak vám při úklidu postačí jen malé množství.

Tipy na použití:             

Esenciální oleje se skvěle hodí na úklid toalety. V nádobě s rozprašovačem smíchejte roztok z půl litru vody a dvou lžic tea tree oleje. Vzniklou tekutinou postříkejte vnitřní část mísy i plochu pod prkýnkem. Nechte účinkovat půl hodiny a poté celou toaletu vydrhněte štětkou.

S těmito rostlinnými výtažky dokážete vyčistit také kartáče a hřebeny. Stačí smísit dvacet kapek esenciálního oleje (levandulového, eukalyptového nebo tea tree) se čtyřmi deci vody a jedním deci octa. Vytvoříte si tak účinný čisticí prostředek, do kterého kartáče na dvacet minut namočíte. Poté je omyjete obyčejnou vodou a necháte pořádně uschnout.

Krupicový cukr

Foto: 123rf.com

Foto: 123rf.com

Cukr neslouží jen k oslazení pokrmů a nápojů. Můžete ho zařadit i do běžného úklidu.

Tipy na použití:

Zůstaly vám v mlýnku na koření zbytky, které nemůžete dostat ven? Nasypte do mlýnku několik lžiček cukru a chvíli melte. Kousky koření se uvolní, takže je stačí setřít.

Z cukru si můžete vyrobit i domácí mycí prostředek na ruce. Do olivového oleje přidejte trošku krupicového cukru a vzniklou hmotou si několik minut jemně masírujte ruce. Pak je důkladně omyjte.

Škrob

Bramborový nebo kukuřičný škrob nemusíte používat pouze při vaření, poslouží vám velmi dobře i při čištění znečištěných ploch a při domácích pracích.

Tipy na použití:

Pokud potřebujete naškrobit prádlo, stačí, když do posledního cyklu máchání přidáte asi litr vody s rozpuštěnou lžící škrobu. Prádlo tak naškrobíte ještě předtím, než ho vytáhnete z pračky.

Oblečení můžete naškrobit také během žehlení. V nádobě s rozprašovačem smíchejte 150 ml vody se lžící bramborového nebo kukuřičného škrobu a vzniklý roztok pořádně protřepte. Prádlo pokropte a vyžehlete. Škrob oblečení nejen vytvaruje, ale navíc ho ochrání před rychlým ušpiněním.

Škrob využijete i při mytí oken. Pokud přidáte lžičku kukuřičného škrobu a lžičku přípravku na mytí nádobí do tří a půl litru vody a vše dobře promícháte, získáte skvělý čistič, po jehož použití budou vaše okna jen zářit. Roztok nanášejte houbičkou a otřete stěrkou. Pak okna vyleštěte hadříkem do sucha, abyste se zbavily šmouh.

Dalším možným použitím škrobu je odstraňování mastných skvrn od oleje na textilu. Postižené místo nejprve otřete hadříkem a následně ho posypte škrobem. Po deseti minutách škrob z textílie oklepejte. Abyste se nečistoty lépe zbavily, pokropte ji ještě octem a vyperte.

Pokud jste to trochu přehnaly s leštidlem při otírání nábytku, stačí postižené místo posypat škrobem, který absorbuje přebytečný olej, po chvilce ho z něj zase setřít a hadříkem vyleštit.

Máte doma stříbrné příbory po babičce, ale už jim chybí ten správný lesk? Vyčistěte je pomocí škrobové pasty, kterou si samy vyrobíte smícháním škrobu s trochou vody. Pastu měkkou utěrkou naneste na stříbro a nechte uschnout. Pak příbory vyleštěte.

Znáte ještě nějaké další použití esenciálních olejů, cukru nebo škrobu při úklidu domácnosti? Podělte se s námi o své zkušenosti.

Eva Korytářová

žena při notebooku

Jak si při hledání práce zachovat optimismus?

Možná jste právě ukončili školu a možná chcete změnit…
woman-2003647_1280d

Šikana existuje i v předškolním věku: Co dělat, když je vaše dítě obětí nebo agresorem?

Vydírání, podmínky a pomluvy. Vítejte v podsvětí předškolního prostředí,…
manželský_pár

Vdaná před 30tkou: Výhody a nevýhody manželství v mladém věku

Život je komplikovaný a zábavný, někdy krutý, jindy úžasný.…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

Nejnovější články

manželský_pár

Vdaná před 30tkou: Výhody a nevýhody manželství v mladém věku

Život je komplikovaný a zábavný, někdy krutý, jindy úžasný.…

Odhoďte stud a užijte si maximum vzrušení s vibrátorem!

V dnešní době je na trhu velké množství erotických pomůcek…

Oznamte všem, že se budete vdávat!

Konečně vás dlouholetý partner požádal o ruku! Tak dlouho…

I dámy mají své úchylky. Podívejte se na nejpodivuhodnější sexuální praktiky

Dávno jsou pryč doby, kdy byla sexuální témata tabu.…

Rozpadá se vám manželství? Většinou je na vině nedostatek sexu

Bohužel, po několika letech navštíví manželství nevítaný host jménem…

Související příspěvky

Zanechte komentář