KZ_logo1

Zdravé hubnutí, díl první: Na co se připravit, než s hubnutím začnete

14.6.2015

Cítíte, že by nějaké to shozené kilo nebylo na škodu, ale ztrácíte se v nepřeberném množství informací, které o hubnutí kolují? Vyzkoušeli jste už několik diet, ale nedosáhli jste kýženého výsledku? Připravili jsme si pro vás třídílný seriál o zdravém hubnutí s výživovou poradkyní Ing. Lucií Fialovou z Nutrizone, která vám poradí, jakých chyb se vyvarovat a na co se naopak během hubnutí nejvíce soustředit!

V prvním díle se blíže podíváme na kroky, jež bychom měli podniknout, než se pustíme do samotného hubnutí…

Co bychom měli nejprve udělat, pokud se rozhodneme zhubnout?

Uvědomit si, jaká je naše motivace, proč to všechno vlastně děláme. Zda je to kvůli nám samotným, někomu jinému (partnerovi, manželovi/manželce…), kvůli našemu zdravotnímu stavu apod. Vždy zdůrazňuji, jak moc je důležitá tzv. vnitřní motivace, tedy že chceme zhubnout sami kvůli sobě, protože to je motivace úplně nejsilnější. Není výjimkou, že ženy hubnou jen kvůli někomu jinému, přitom jsou samy se sebou spokojené a hubnout ani nechtějí. Takové hubnutí potom nemívá dlouhého trvání…

Co nás nejčastěji motivuje k tomu, abychom se zbavili přebytečných kil?

Nejčastěji jsou to nedopnuté kalhoty. Teď vážně, ženy často hubnou převážně kvůli vzhledu, jednoduše se ve svém těle necítí dobře. Následuje motivace jako partner, zdravotní stav, ale i kondice – např. pokud dotyčná/ý již nestačí tempu svého partnera nebo dětem.

Říká se, že hubnutí začíná v hlavě…

S tím mohu jen souhlasit. Pokud budete hubnout proto, že se chcete lépe cítit, sami sobě se líbit, půjde vám hubnutí určitě lépe.

Čeho bychom se měli hned na začátku vyvarovat?

Nereálných cílů. Samozřejmě je dobré dávat si průběžné cíle, jejichž splnění vás vždy velmi potěší. Na nesplnění svých cílů každý reaguje odlišně, někoho drobný neúspěch nakopne, aby ještě víc zabral. Pokud si ale nastavíte cíle nereálně vysoko a ke splnění budete mít na hony daleko, nejspíše vás to od hubnutí odradí.

Lidé si dávají nejčastěji nereálné cíle ohledně měsíčních úbytků hmotnosti. Kolik procent z tělesné hmotnosti je ještě zdravé měsíčně zhubnout?

Osobně se s klienty soustředíme spíše na změny tělesných obvodů než na úbytky kg. S klienty neměníme pouze stravovací návyky, ale také přidáváme fyzickou aktivitu, která má za následek příbytek svaloviny, která nám čistý úbytek hmotnosti zkreslí.

Pokud se budete chtít držet kilogramů, je to velmi individuální a záleží na výchozím množství tukové tkáně, kterou redukujeme. V přepočtu na procenta by se jednalo o cca 3-5 % z tělesné hmotnosti.

Foto: 123rf.com

Foto: 123rf.com

Mezi další nesplnitelné cíle často patří touha od zítřka zcela změnit své dosavadní návyky. Co byste poradila člověku, který se odhodlal k tak razantnímu kroku?

Nesplnitelné cíle jsou časté, ale je důležité si uvědomit, že se nikdo nezmění ze dne na den. Doporučuji si sepsat záznamy stravování za pár dní, zpětně se na ně podívat a zkusit si říct, co je v mém stravování špatně, a dělat změny spíše postupně. Nereálné cíle vedou spíše k selháním než k úspěchům.

Jakými základními pravidly je dobré se během hubnutí řídit?

Hned na začátku je nutné počítat s tím, že pokud chceme zhubnout zdravě, musíme se změnit. Musíme změnit svoje stravovací návyky, pohybové aktivity, ale i celkové smýšlení o vlastním životním stylu. Udržet si tyto návyky je totiž nutné i po zhubnutí, jinak se dříve nebo později dopracujeme k jojo efektu.

Jak se ale obávaného jojo efektu vyvarovat?

Jojo efektu se vyvarujeme právě tak, že hubneme pomalu a změny stravování a ve fyzické aktivitě, které jsme udělali, si zachováme i nadále. Bohužel, i když budete po celý rok hubnout pomalu a následně se vrátíte k hranolkům, žebírkům a pivu a také začnete vynechávat pohyb, dříve nebo později se shozená kila vrátí.

Existují nějaké diety, které by doopravdy fungovaly? Můžeme zhubnout i bez zvýšení naší fyzické aktivity? Mají podpůrné přípravky, které známe z reklamy, opravdu nějaký vliv na hubnutí? Nejen na tyto otázky najdete odpověď v druhém díle našeho seriálu o hubnutí.

Eva Korytářová

outlander

Seriály, které si zamiluje každá žena

Hledáte způsob, jak vyplnit volný čas a na chvilku…
mořské řasy

Mořské řasy jsou budoucností naší planety

Co vás napadne, když se řekne mořské řasy? Je…
tiramisu

Letní dezerty, které zvládne každý

Léto je v plném proudu a většina z nás…
2784

Plavková sezóna se blíží! Zhubněte do plavek u tyče a buďte v létě za hvězdu!

Pole Sport je souhrnný název pro pohyb u tyče, kterou ale mnoho lidí stále…
22429822_l

7 kosmetických vychytávek moderní doby

Moderní doba s sebou přináší kromě většího shonu a stresu také nesporné výhody. Technika…
makový dort - smakoun.eu

Upečte si dorty, po kterých nepřiberete

Dovedete si ještě představit oslavu narozenin s pořádným dortem? Že máte strach, že po něm přiberete?…

Reklama

Nejnovější články

zamilovaný pár

Kam s partnerem, abyste zahnali nudu

Jste se svým partnerem již nějakou dobu a rande…
woman-759688_1280

Okořeňte svůj vztah análním sexem

Máte pocit, že to v posteli s vaším partnerem…
pár v posteli

Znuděná sexem: Když vyprchá vášeň, je opravdu konec?

Jen málo aktivit je tak vzrušujících jako sex. A…
manželský_pár

Vdaná před 30tkou: Výhody a nevýhody manželství v mladém věku

Život je komplikovaný a zábavný, někdy krutý, jindy úžasný.…

Odhoďte stud a užijte si maximum vzrušení s vibrátorem!

V dnešní době je na trhu velké množství erotických pomůcek…

Související příspěvky

2 KOMENTÁŘE

Markéta Rubešová

14.6.2015 v 09:48

Dobrý fen.Chtěla bych pomoc zhubnout.Děkuji Markéta.

Kralovstvizen

15.6.2015 v 17:08

Dobrý den, všechny potřebné informace naleznete zde – http://nutrizone.cz/. Hezký den!

Zanechte komentář